Saç Uzatmak İçin Havuç ve Hindistan Cevizi

Saç dökülmesinin önüne geçmek ve saçların uzamasını sağlamak için havuç ve Hindistan cevizi içeren bir saç kremi müthiş bir tercih olabilir. Hatta bu genel sağlığımız için de epey iyi!
Saç Uzatmak İçin Havuç ve Hindistan Cevizi
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Havuç ve Hindistan cevizi içeren bir saç kreminin saç kaybını önlemek için harika bir çözüm olabileceğini biliyor muydunuz?

Saç dökülmesi kadınları da erkekleri de etkileyen estetik bir problemdir. Fakat bu dünyanın sonu değil! Saçınızın uzamasını sağlamanız, hacim ve parlaklık kazandırıp güçlendirmeniz için uygulayabileceğiniz bazı basit ve pratik seçenekler bulunuyor.

Saçların Uzamasını Sağlamak İçin Havuç ve Hindistan Cevizli Saç Kremi

Ev yapımı havuç ve Hindistan cevizli saç kremi saçlarınız için harika bir seçenek olabilir. Bu iki doğal malzeme yıpranmış saçlarınızı yeniler ve yeni saçların çıkmasını sağlar. Ayrıca, bu malzemeleri işlemek için karmaşık yöntemlere başvurmanız gerekmiyor. Tarifimiz oldukça basit. Gereken tek şey, sonuçları görebilmek adına sabretmek ve azimli olmak.

Benzer şekilde, yaşam tarzınızı da gözden geçirmelisiniz. Stres, kötü beslenme, az su tüketimi de sağlığınıza zarar verir. Saçımızın kalitesini düşünürken genellikle bunlar aklımıza gelmez fakat bunları da aklımızda göz önünde bulundurmamız gerekir.

Havuç ve Hindistan Cevizi Oldukça Güçlü Gıdalardır

Hindistan cevizi içeren krem süren kadın
Doğal saç kremleri kimyasal malzemelere başvurmadan saçınızı nemlendirirken korumanın en iyi yollarından biridir.

Hindistan cevizi ve havuç saç bakımı, güçlendirme ve uzama için gerekli besin maddelerini içerir. Bundan dolayı, ikisi bir arada kullanıldığında oldukça fazla faydası görülebilir.

Hindistan cevizi, genellikle tropikal kuşakta yetişse de, Karayipler denince akla ilk gelen meyvelerden biridir. Hindistan cevizinin sütü sıklıkla saç ürünlerinde kullanılır ve kırılmış kabukların sıkılmasından elde edilir. İşin iyi yanı, evde saç kremi yapmak için bununla uğraşmak zorunda olmamanız. Hindistan cevizi sütünü artık her yerde bulabilirsiniz. Bu ürünlerin çoğu kalite garantilidir ve orijinal Hindistan cevizi sütünün faydalarını görebileceğiniz biçimlerde elde edilirler.

Daucus carota ya da bilinen adıyla havuç modern beslenme tarihinin en çok övgü toplayan sebzelerinden biridir. Çok fazla özelliğe sahiptir ve pek çok farklı alanda kullanılabilir. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bu iki malzemeyi yakından inceleyeceğiz.

Hindistan Cevizi ve Havucun Sağlık Açısından Faydaları

Hindistan Cevizi

Hindistan cevizi B, C, E vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum, selenyum, fosfor, protein, amino asit, iz elemenleri ve kaya tuzu açısından zengindir. Tüm bunlar saçın uzamasını hızlandırmak için faydalı maddelerdir.

Yumuşaklık ve parlaklık katmasının yanı sıra, nemlendirici özelliğinden ötürü Hindistan cevizi saçı fön ya da düzleştirici gibi sıcak maddelere karşı da korur. Ayrıca, rüzgâr, toz ve havayı kirleten gazlar gibi çevresel etmenlere karşı da saçın korunmasını sağlar.

Saçınız zarar görmemişse dahi Hindistan cevizi kullanmanız için bir neden daha var; o da Hindistan cevizinin keyif verici aroması.

Kesme tahtası üstünde havuçlar
Havuç içerdiği besin maddeleri ve antioksidanlar sayesinde saç derinizi güçlendirir ve kan dolaşımınızı artırır.

Havuç

A, B, C ve K vitaminlerinin yanında bolca lif, potasyum ve fosfor da bu çok yönlü sebzenin içerdiği malzemeler arasında yer alır. Bu besin maddeleri, saç uzamasını hızlandırmanın yanı sıra, saç dökülmesine de engel olur. Havuç kafa derisindeki kan dolaşımını hızlandırır. Aynı zamanda saç foliküllerini güçlendirir ve UV ışınlarına karşı koruma sağlar.

Saçın Uzamasını Tetiklemek İçin Bir Saç Kremi Tarifi

Malzemeler

  • 3 adet rendelenmiş büyük havuç
  • 1 bardak Hindistan cevizi sütü

Hazırlanışı

  • Öncelikle, havuçları rendeleyin ve temiz bir bez yardımıyla suyunu sıkın.
  • Ardından, homojen bir karışım elde edecek şekilde havuç suyuyla Hindistan cevizinin sütünü karıştırın.

Uygulaması

  • Uygulama öncesinde saçlar da kafa derisi de temiz olmalı. Bundan dolayı, uygulama öncesi saçınızı yıkamanızı öneririz.
  • Kremi saçınıza uygularken kökten uca her yere yaydığınızdan emin olun. Ayrıca, kafatasınıza masaj yapmak için parmak uçlarınızı kullanın. Bunu 5 dakika boyunca devam ettirin.
  • Kremin etki etmesi için saçınızı yarım saat boyunca termal bir başlık ya da bone içinde bekletin.
  • Son olarak, bol su ve biraz şampuanla durulayın.
  • Kalıcı bir sonuç almak adına bu prosedürü haftada bir tekrar edin.

Okuduğunuz için teşekkür ederiz, umarız yazımız hoşunuza gitmiştir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.