Havucun Faydaları Nelerdir?

Havuç kararında tüketilmesi durumunda kan dolaşımına yardımcı olmakta ve kan basıncını düşürmektedir. Bu nedenle, havuç özellikle kalp sağlığı için oldukça faydalı bir besindir.
Havucun Faydaları Nelerdir?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Havuç çiğ veya pişirilerek tüketilmesi fark etmeksizin oldukça faydalı bir besindir. Ek olarak, bu sebzenin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Peki havucun faydaları nelerdir?

Bu turuncu sebzenin faydalarını ve sağlığınıza olan etkisini merak ediyorsanız, yazımızı okumaya devam edin!

Havucun Besin Değeri

Havuçlar beta karoten bakımından zengindir ve bu madde nedeniyle de turuncu renktedir. Ayrıca, A, C, B1, B2, B3, B6, B9, C, E ve K vitaminlerine ek olarak kolin içeren havuç, ayrıca potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor gibi minerallere de sahiptir.

Bu sebze karbonhidratlardan meydana gelmektedir.  Aynı zamanda harika bir besinsel lifi kaynağıdır ve doymuş yağ veya kolesterol içermez.

Son olarak, havuçlar oldukça düşük kaloriye sahiptir. Havuçların her 100 gramı sadece 40 kaloridir. Bu nedenle, her dengeli beslenen insanın yemek yeme alışkanlığında iyi bir yeri bulunmaktadır.

Havucun Faydaları

Toprakta havuçlar

Havuçlar Vücuda Antioksidan Sağlar

Havuçlar A vitamini gibi yüksek seviyede vücuda yararlı antioksidan içermektedir. Ayrıca, kalp rahatsızlığı riskini azalttıkları gibi kolon, ağız ve akciğer kanseri gibi bazı kanserlerin de risk seviyesini azalmaktadırlar.

Ayrıca, güçlü bir antioksidan olan ve falcarinol adı verilen bitkisel bir madde içermektedir.

Ek olarak, havuçlar özellikle görme duyusuna olumlu etkileriyle ünlüdür ve gece görüşünü iyileştirmektedir. Bunun nedeni beta karoten ve A vitamininin retina hücrelerinin düzgün çalışmasına yardımcı olmasıdır.

Havucun Kan Basıncını Düşürmeye Yönelik Yararları

Tansiyon ölçen doktor.
Bu sebzenin kan basıncına olumlu etkileri bulunmaktadır.

Ek olarak, bu sebze kan basıncını düzenlemek, kalp ve akciğerlerin düzgün çalışmasını sağlamak için uygun besinlerin vücuda girmesine de önayak olmaktadır. 

Havuçlar ayrıca kalp ve damar hastalıklarıyla karşılaşma riskini azaltmakta ve kan basıncını da düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bunun nedeni içerdiği potasyumun sodyumun etkilerini azaltması ve kan damarı duvarlarında bulunan baskıyı rahatlatmasıdır.

Aşırı Tüketime Dikkat

Havuçların her ne kadar birçok faydası olsa da her besinde olduğu gibi aşırı tüketim bazı olumsuz etkileri de beraberinde getirecektir.

Karotenoz olarak adlandırılan sağlık sorununu aşırı tüketim sonucu olarak ortaya çıkan durumlara örnek olarak gösterebiliriz. Karotenoz sonucunda avuçlar, ayaklar ve cildin diğer bölgeleri sarımtırak veya turuncu bir renk almaktadır. Bunun nedeni de kanda bulunan karoten seviyesinin yüksekliğidir. Fakat bu durum endişe gerektirmez ve zararsızdır. Sadece havuç tüketimini azaltarak tedavi olabilirsiniz. 

Çok fazla havuç tüketmekten doğabilecek bir başka sorun da aşırı A vitamini almaktan kaynaklanmaktadır. Uzun süre boyunca A vitamini alınması durumunda kişide bulantı, baş dönmesi, kusma ve baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Vücuda A vitamini girişinin azaltılmaması durumunda Hipervitaminoz A olarak adlandırılan vitamin fazlalığı meydana gelebilir. Bu rahatsızlık karaciğerde biriken vitaminin zehirli seviyelere ulaşması sonucunda oluşur ve tedavi edilebilmesi için tıbbi yardım gerekmektedir.

Bununla birlikte, Hipervitaminoz A rahatsızlığı sadece A vitamini içeren besinler tüketildiğinde oldukça nadir ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu rahatsızlığı ortaya çıkaracak gerekli A vitamini seviyesine ulaşabilmek için ek gıdalara ihtiyaç vardır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Eliassen AH, Hendrickson SJ, Brinton LA, Buring JE, Campos H, Dai Q, Dorgan JF, Franke AA, Gao YT, Goodman MT, Hallmans G, Helzlsouer KJ, Hoffman-Bolton J, Hultén K, Sesso HD, Sowell AL, Tamimi RM, Toniolo P, Wilkens LR, Winkvist A, Zeleniuch-Jacquotte A, Zheng W, Hankinson SE. Circulating carotenoids and risk of breast cancer: pooled analysis of eight prospective studies. J Natl Cancer Inst. 2012 Dec 19;104(24):1905-16.
  • Age-Related Eye Disease Study Research Group, SanGiovanni JP, Chew EY, Clemons TE, Ferris FL 3rd, Gensler G, Lindblad AS, Milton RC, Seddon JM, Sperduto RD. The relationship of dietary carotenoid and vitamin A, E, and C intake with age-related macular degeneration in a case-control study: AREDS Report No. 22. Arch Ophthalmol. 2007 Sep;125(9):1225-32.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.