Saçınıza Zarar Vermeden Rengini Açmanın En İyi Yolları

Saçınızın rengini açmak ya da değiştirmek istiyorsanız, saçınıza zarar vermeden rengini açmanıza yardımcı olacak bu basit teknikleri öğrenmelisiniz.
Saçınıza Zarar Vermeden Rengini Açmanın En İyi Yolları
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 04 Ocak, 2023

Saçınıza zarar vermeden rengini nasıl açabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Bunun için en pratik ipuçlarını yazımızda paylaşıyoruz!

Piyasada saç rengini açmak için kullanabileceğiniz birçok ürün bulunmaktadır, fakat içeriklerinde bulunan kimyasal bileşenler saçınıza hafif veya ciddi şekilde zarar verebilir.

Bazı durumlarda saçın gördüğü hasarın geri dönüşü maalesef mümkün olmayabilir. Çoğu kadın, saçın daha da zarar görmesine sebep olan boya işlemini yılda birkaç kez yaptırmaktadır.

Bu yazıda, saçınızı yıpratan ürünlerin kullanımını azaltmanıza ve saç renginizi daha uzun süre muhafaza etmenize yardımcı olacak bazı doğal ürünlere göz atacağız.

Rengini Açmak Saçınıza Ne Yapar?

Saç boyama işlemi

Saçınız üç kısımdan oluşmaktadır.

 1. Keratinden oluşan hücreler tarafından oluşturulan kutikül, saçınızın iç kısmını korumaktan sorumludur. Saçınızın parlaklığını ve rengini etkiler.
 2. İkinci olarak, korteks saç telinizin iç kısmını ve saç kütlesinin yaklaşık % 70’ini oluşturur. Geri kalan kısmı keratinize hücreler oluşturmaktadır.
 3. Son olarak, medülla saçınızdaki doğal pigmentlerin ve yağ bezlerinden gelen yağların bulunduğu merkezi kısımdır. Gözenekli bir yapısı vardır, saçınıza yoğunluk ve ahenk verir.

Renk açma, saçınızdaki renk pigmentlerinin azaltılması işlemidir. Oksijenli su ve renk açıcı ürünlerin kombinasyonu, aktif oksijeni serbest bırakır ve pigment etkisini azaltarak saça aydınlık bir görünüm verir.

Kullanacağınız ürün, saçınızın sahip olduğu renge göre değişir. Koyu kahverengi saçtan yoğun bir sarı renk elde etmek için renk açıcı ürünü birkaç farklı seansta uygulamanız gerekir.

Sizin de bildiğiniz gibi, kimyasal ürünler yardımıyla saçınızın rengini açmak oldukça yıpratıcı bir işlemdir. Bu yüzden saçınıza zarar vermeden rengini açmak için çok dikkatli uygulamanız gerektiğini unutmayın, çünkü ileride, hatta uyguladığınız anda bile olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Ne kadar çok açıcı uygularsanız, saçınız o kadar çok zarar görür.

Saçınıza zarar vermeden, doğal yollarla rengini açmanın yolları

Saçınıza zarar vermeden, doğal yollarla saçınızı aydınlatmanız mümkündür. Aşağıda listelenen teknikler yardımıyla saçınızın mevcut renk yoğunluğunu azaltabilirsiniz.

Buna ek olarak, saçlarınızın daha parlak ve canlı göründüğünü kesinlikle fark edeceksiniz.

1. Saç renginizi papatya ile açın

Saçınıza zarar vermeden rengini papatya ile açabilirsiniz

Papatya saç rengini açmak için en yaygın kullanılan ürünlerden birisidir. Bu yüzden size ilk olarak bu bitkiden bahsedeceğiz.

Limon ise bir diğer aydınlatma aracıdır ve papatya ile birlikte kullanılabilir. Yapacağınız işlem oldukça basittir.

 • Bir demliğe iki bardak su koyun.
 • Su kaynadığında içine bir paket papatya ilave edin.
 • Ardından, hızlıca soğumasını sağlamak için bu karışımı dondurucuya koyun.
 • Soğuduğunda yarım limonun suyunu içine ekleyin.

Saçınız nemliyken, bir sprey şişesi yardımıyla karışımı saçınıza uygulayın ve yaklaşık 20 dakika boyunca bu şekilde bekletin.

Arzu ettiğiniz sonuçlara ulaşabilmek için bu işlemi haftada en az iki kez tekrarlamalısınız.

Daha güçlü sonuçlar elde etmek için, kullandığınız şampuana papatya özü ekleyin. Bu sayede günlük duşunuzun yardımıyla bu etkileri güçlendirebilirsiniz.

İçeriğinde bu şekilde papatya özü bulunan ticari ürünler marketlerde mevcuttur.

2. Limon, yumurta ve bira maskesi

Doğal saç maskesi
 • Saçınıza zarar vermeden saç renginizi açabilmeniz için yapmanız gereken ilk şey: bir yumurtanın akını köpürene kadar çırpın.
 • Ardından içine yarım bardak alkolsüz bira ilave edin.
 • Tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın ve içine limon ekleyin.

Bu maskeyi nemli saça nazik bir masaj yardımıyla uygulayın ve yaklaşık 20 dakika boyunca bu şekilde bekletin. Ardından bol su ile durulayın. Bu tedaviyi haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Evet, bira aynı zamanda başka amaçlar için de kullanılabiliyor!

3. Saç renginizi bal ve elma sirkesi ile açın

saçınıza zarar vermeden elma sirkesi ve bal ile rengini açma

Elma sirkesi ve bal, hasara yol açmadan saçınızı aydınlatmanın bir diğer yoludur.

 • Bir demliğe su ve iki yemek kaşığı bal ekleyin, orta ateşte ısıtın.
 • Su kaynamaya başladığında içine iki yemek kaşığı elma sirkesi ilave edin ve karışımı birkaç dakika kaynamaya bırakın.
 • Karışımı ateşten alın ve buzdolabına yerleştirin.

Karışım soğuduğunda saçınıza uygulayın. Karışımı saçınıza yedirmenize yardımcı olması için orta ısı ayarında bir saç kurutma makinesi kullanın.

Aynı diğer tekniklerde de olduğu gibi 20 dakika bekletin ve sonrasında bol suyla saçınızı durulayın.

Renk açma işleminden sonra, saçınızı korumak için ekstra önlemler almanız gerekeceğini unutmayın. Böylelikle saçınız her zaman harika ve parlak kalacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • DA SILVA ANA PAULA². Determinación de la actividad antibacteriana de tres variedades de limón (Citrus limón (L) Osbeck, Citrus limón (L) Osbeck en combinación con Citrus reticulata y Citrus medica L.) Frente a Staphylococcus aureus y Escherichia coli¹. Univ. Cienc. Soc.  [revista en la Internet]. 2015  Mayo [citado  2019  Feb  12] ;  (14): 30-38. Disponible en: http://www.revistasbolivianas.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S8888-88882015000100006&lng=es.
 • GOMEZ UGARTE, Magaly; REYES ROJAS, Shirley; PAREDES CHOQUE, Laura. La manzanilla y sus propiedades medicinales.Rev. Inv. Inf. Salud,  Cochabamba,  v. 10,  n. 23,   2015 .   Disponible en <http://www.revistasbolivianas.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&amp;amp;pid=S2075-61942015000100008&lng=es&nrm=iso>. accedido en  12  feb.  2019.
 • González Novelo, S. A., Tamayo Cortez, J. A., Toledo López, V. M., Tamayo Canul, E. N., & Vargas y Vargas, M. D. L. (2013). Productos con alto contenido de miel, como opción para incrementar su uso en Yucatán. Revista Mexicana de Agronegocios17(33).
 • Pérez Medina, T., de Argila Fernández-Durán, N., Pereira Sánchez, A., & Serrano González, L. (2015). Beneficios del consumo moderado de cerveza en las diferentes etapas de la vida de la mujer. Nutrición Hospitalaria32(1).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.