Saçınızı Her Gün Yıkamak Zararlı mıdır?

İstedikleri görüntüye ulaşabilmek için pek çok kadın her gün saçlarını, onlara zararlı olabilecek veya kafa derilerini kurutabilecek güçlü şampuanlar, saç kremleri veya diğer ürünlerle yıkar. Yıkamak, saçınızın sağlıklı, temiz ve parlak olması için çok önemli olsa da göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

Her şeyin aşırısının zararlı olduğunu unutmamalıyız; saçınızı her gün bu şekilde arındırarak yıkadığınızda saçınızı hem kurutur hem de zarar görmesine neden olabilirsiniz. Kadınların kullandığı saç ürünlerinin çoğu, saç liflerine zarar verebilen kimyasal maddeler içerir. Ama endişelenmeyin! Bu yazımızda aklınıza en çok takılan sorulardan birine cevap vereceğiz: Her gün yıkamak saçınız için zararlı mıdır?

Şampuan kullanmak yararlı mıdır?

Evet, ama çok sık değil.

Saçınızı bir kaç doğal ürün ile yıkamakla ticari  ürünler kullanmak arasında çok büyük bir fark vardır. Ticari ürünler pek çok kimyasal içerir ve aloe vera veya Hindistan cevizi yağı gibi doğal bazları olsa da bu ürünler koku ve renk için çeşitli kimyasallar ve raf ömrünü uzatması için çeşitli koruyucu maddeler içerir. Yani aslında şampuanların içerdiği söylenen maddelerin çoğu sadece tüketicinin ürünü almasını sağlamak için, bir nevi sembolik olarak ekleniyorlar. İşin aslı bu maddeler saç sağlığınıza iyi gelemiyor.

Şampuan kullanmayı bırakmalı mıyım?

saçı-yumuşatmak

Şampuan kullanmayı bırakmanıza gerek yok.

Dürüst olmak gerekirse, aslında sıra dışı bir şey yapmanız gerekmiyor. Basitçe haftalık saç yıkama sıklığınıza ve saçınızı yıkarken kullandığınız şampuan miktarına dikkat etmelisiniz. Ayrıca doğal şampuanlar da saç sağlığınız için yararlı olacaktır.

Peki saçımı ne kadar sık yıkamalıyım?

Bu konuda cildiyecilerin ve güzellik uzmanlarının görüşleri birbiri ile çakışmaktadır. Kimileri saç ve kafa derisi sağlığınız için saçınızı her gün yıkamanızı önerirken başka uzmanlar da saçınızı sadece haftada bir yıkamanızı öneriyor.

Bu iki görüşü de göz önünde bulundurarak saçınızı iki günde bir yıkamanızı öneriyoruz. Bir yandan da şampuan kullanımınıza dikkat ederek kafa derinizde çeşitli kimyasalların birikmesini önleyebilirsiniz. Her zaman kullandığınız ürünlere devam edebilirsiniz, ancak kullandığınız miktarları azaltmalısınız. Bu şekilde hem günlük alışkanlıklarınıza devam edebilir hem de kafanızı kimyasal maddeler ile kaplamazsınız.

Sonuç olarak…

saç-açmak

Eğer saçınızın sağlıklı ve güzel görünmesini istiyorsanız, çok fazla hazır saç temizleyici ürün kullanmamaya çalışın, ancak bunu abartıp saçınızı yıkamayı da kesmeyin. Size uyan, saçınızı temiz tutmanıza yardımcı olan bir düzen oturtmaya çalışın.

Bazı kişiler için eski alışkanlıklarını geride bırakmak zor olabilir veya pek çok kişinin maruz kaldığı toz, güneş gibi çevresel etkenler saçlarını daha sık yıkamalarını gerektirebilir. Bu durumda size doğal ve ev yapımı saç maskeleri ve bakım ürünleri ile saçınızı canlandırmanızı öneriyoruz.