Saçınızı Her Gün Yıkamak Zorunda Kalmamak İçin 9 Püf Nokta

Eğer saçınızı her gün yıkıyorsanız, bu durum sadece yorucu değil, aynı zamanda zararlıdır, çünkü yağ üretimini teşvik ederek saçınızı daha da kirli bir hale getirir.
Saçınızı Her Gün Yıkamak Zorunda Kalmamak İçin 9 Püf Nokta
Maria del Carmen Hernandez

tarafından incelendi ve onaylandı. dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Temiz olmak için saçınızı her gün yıkamak gerekebilir. Ancak, bu alışkanlık çok zaman alır.

Ayrıca, kafa derisinin pH dengesini korumak için hijyen gereklidir.

Bununla birlikte, saçınızı her gün yıkamamak daha iyidir. Sonuçta, her gün saçlarını yıkayan insanların yağ bezleri daha fazla yağ üretmeye başlar.

Bu nedenle, sağlık, pratiklik ve hijyeni birleştirmek istiyorsanız, her gün yıkamadan mükemmel saçlara sahip olmanızı sağlayacak bu 9 püf noktasını not edin.

1. Ne yiyorsak oyuz?

“Ne yiyorsak oyuz” sözü tahmin ettiğinizden daha çok doğrudur, bu yüzden saçlarınızın daha uzun süre temiz kalmasını istiyorsanız, kontrollü bir diyet takip etmek en iyisidir.

Bu amaçla, yağlı ve kızarmış yiyecekleri, şekeri, beyaz ekmeği ve konserve ürünleri beslenme planınızdan çıkarmalısınız.

Bunun yerine, yağ bezlerinin aktivitesini azaltmaya yardımcı olan yiyecekleri tercih edin:

 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Süt Ürünleri
 • Yağsız et
 • Fındık

2. Kuru şampuanları deneyin

saçınızı her gün yıkamak

Şiddetle tavsiye edilen bazı kuru şampuanlar vardır.
 • Kuru şampuan ile saçlardaki yağın ortadan kaldırılması için saçınızı tutamlar halinde ayırmanız ve kuru şampuanı, saç spreyi gibi saç köklerine uygulamanız gerekir.
 • Şampuan talk pudrası gibi toz halindeyse, onu saç köklerine uygulayın, 10 dakika bekletin ve saçınızı fırçayla tarayın.
 • Bu şekilde, yağlı saçların etrafında bir katman oluşturacak ve saçlarınızın daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı olacaksınız.

3. Saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamayın

Saçlarımızı daha uzun süre temiz tutmak açısından, yıkama işlemi sırasında kullandığımız suyun sıcaklığı oldukça önemlidir.

Saçlarınızı ılık ya da soğuk suyla yıkamanız tavsiye edilir, ancak asla sıcak su kullanmayın; çünkü sıcak su saç derisinin ürettiği sebum miktarını arttırır.

Ayrıca bırakın saçlarınız kendi halinde kurusun, saç kurutma makinesiyle değil.

4. Saçınızı her gün yıkamak zorunda kalmamak için örün

saç yıkamak
 • Saçlarınız o an kirliyse ve yıkamak için zamanınız yoksa, saçlarınızı örün.
 • Bu saçların yağlı köklerini gizleyecektir. Daha kalın olan örgü, daha iyi bir görüntüye sahiptir.
 • En iyi seçenek, örgüyü çok pürüzsüz yapmaktan kaçınmaktır; bu durum, saçınızın temiz olmadığının gizlenmesine yardımcı olacaktır.

5. Saçlarınızı ayırdığınız noktayı değiştirin

Genelde ayırdığınız taraftan değil de, karşı taraftan saçınızı ayırmayı deneyin.

Şöyle düşünebilirsiniz: eğer saçlarınız belirli bir pozisyonda kullanılıyorsa, ayrılmaya alışkın olduğu noktada daha yoğun bir şekilde kirlenir. 

Saçınız ayırdığınız noktayı değiştirmek kadar basit bir işlemle daha büyük hacim ve daha temiz bir görünüm elde edebilirsiniz. Böylece saçınızı her gün yıkamak zorunda kalmazsınız.

6. Saç fırçanızı düzenli olarak yıkayın

saçları her gün yıkamak

En çok tavsiye edilen şey, saçınızı fırçalamak için kullandığınız saç fırçası ya da tarağı genel olarak, haftada en az bir kez yıkamaktır.

Aksi halde, fırça üzerinde biriken sebum, saç kremi ya da diğer ürünlerin kalıntıları, saçınız temiz olsa bile aralarına girecektir.

 • Bunu önlemek için yapmanız gereken tek şey; fırça ve taraklarınızı alıp haftada bir kez ılık su, şampuan ya da sabunla yıkamaktır.

7. Uyumadan önce saçınızı fırçayla tarayın

Saçlarınızı daha uzun süre temiz tutmak adına iyi bir diğer hile de uyumadan önce saçlarınızı fırçayla taramaktır.

 • Saçlarınızı geriye doğru atın, böylece yastığınızın üst kısmı boyunca uzanacaktır; at kuyruğu ya da gevşek bir örgüyle tutturun.

8. Düz saç stillerinden uzak durun

düz saçları yıkamak

Saçlarınız yağlıysa, düz bir saç modeli  saçlarınızın daha kirli ve daha yağlı görünmesine neden olur. Böyle bir durumda saçınızı her gün yıkamak zorundan kalabilirsiniz.

Bunu önlemek için en iyi seçenek, daha büyük bir hacim elde etmek adına saç köklerini fırçayla taramak ve saçınızı topuz haline getirmektir.

9. Saçlarınızı yıkamayı öğrenin

Saçınızı eskiden olduğu şekilde yıkamak iyi bir fikir değildir. Daha iyi sonuçlar elde etmek adına aklınızda bulundurmanız gereken belirli bir teknik vardır:

 • Saçlarınızı yıkarken, kafa derinizi tırnaklarınızla çizmeyin. Bunun yerine parmak uçlarınızı yavaşça ovalamak için kullanın.
 • Saç köklerine nemlendirici uygulamayın, yarısından uçlarına kadar olan bölgeye uygulayın.
 • Yıkama işlemini bitirdikten sonra, fazla suyu uzaklaştırmak için saçlarınızı sıkın daha sonra havluyla kurulayın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Draelos, Z. D. (2010). Essentials of hair care often neglected: Hair cleansing. International journal of trichology2(1), 24.
 • Goldberg, L. J., & Lenzy, Y. (2010). Nutrition and hair. Clinics in dermatology28(4), 412-419.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.