Saçlarınızı Nemlendirmek İçin Yardımcı Olabilecek Bitkisel Yağlar

Pek çok kadın saçlarının kuru olmasından muzdariptir. Bundan dolayı sizinle saçlarınızı nemlendirmek için yardımcı olabilecek bazı bitkisel yağları paylaşmaya karar verdik. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!
Saçlarınızı Nemlendirmek İçin Yardımcı Olabilecek Bitkisel Yağlar
Abel Verdejo

Yazan ve doğrulayan fizyoterapist Abel Verdejo.

Son Güncelleme: 28 Kasım, 2020

İklim, saç kurutma makineleri, boyalar, jel ürünler, stres ve kötü beslenme gibi pek çok faktör kılcal damar yapınıza zarar verebilir. Bu nedenle saçlarınızı nemlendirmek için onlara nasıl yardımcı olacağınızı bilmek iyidir.

Bu yazımızda size saçlarınızı nemlendirmek için yardımcı olabilecek doğal ve ucuz bitkisel yağlardan bahsedeceğiz. Bunların her birinin kendine özgü avantajları vardır. Bu aynı zamanda yapay ürünler kullanmanıza da engel olacaktır.

Bu yağlar, kuru ya da hasar görmüş saçları olan insanlar için harikadır. Ayrıca eğer saçınızı yazın sonrasında ya da arada bir beslemek istiyorsanız da faydalıdırlar. Yağlı saçlı kişiler bunlardan kaçınmalıdır. Kuru ve saç uçları kırık olan kişiler de saç derisinden uzak durdukları sürece bunları kullanabilirler.

Siyah saçlı bir kadın.

Susam Yağı

Susam yağı kellik ve kepek riskinizi azaltmaya yardımcı olur. Çok yağlı olduğundan, sadece saçlarınızın kuru olması durumunda tüm saçınıza ve saç derinize masaj yapmak için kullanmalısınız. Bu yağ oldukça yüksek bir antioksidan etkiye sahiptir, vitaminler ve mineraller açısından zengindir ve anti-bakteriyel, anti-enflamatuvar ve anti-fungal özelliklere sahiptir.

Bir kase susam.

Keten Tohumu Yağı

Keten tohumu yağındaki omega-3 saçınıza bakmaya ve saçınızı derinlemesine nemlendirmeye yardımcı olur. Bu yüzden tüketmenin yanı sıra topikal olarak da uygulayabilirsiniz. Keten tohumu yağı ayrıca diğer bileşenlerin yanı sıra E vitamini, müsilaj, protein ve iyot da içerir.

Çok yağlı bir dokusu olmadığı için her tür saça uygulayabilirsiniz. Bunu özellikle hasar görme ve kırılma eğilimi gösteren uçlar için tavsiye ediyoruz.

Saçlarınızı Nemlendirmek İçin Yardımcı Badem Yağı

Badem yağı gerçekten ucuzdur ve iyi bilinir. Gerçekten kuru ve kırılmış saçlar için idealdir. Statik ve hacimli saçlarda saçın pürüzsüz olmasına ve hacminin giderilmesine yardımcı olabilir.

Bademler.

Yalancı Tespih Ağacı Yağı

Bu yağ öncekiler kadar iyi bilinmemektedir. Ancak saçınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olan çok güçlü özelliklere sahiptir. Ayurvedik tıpta geleneksel olarak büyük başarı ile kullanılmıştır. Günümüzde de bu yağı pek çok şifalı bitki dükkanında bulabilirsiniz.

Yalancı tespih ağacı yağı, bitkisel steroller ve omega-3, omega-6 ve omega-9 gibi temel yağ asitlerinin yanı sıra özellikle bir mikrop öldürücü olarak faydalı bir limonoid olan azadirachtin içerir. Yalancı tespih ağacı yağı, diğer durumların yanı sıra kuruluk, kaşıntı, kepek, sedef hastalığı, saç dökülmesi ve biti tedavi etmeye de yardımcı olabilir.

Hindistan Cevizi Yağı

Saf Hindistan cevizi yağı, birçok kadının saçlarını sağlıklı ve güzel tutmak için kullandığı bir şeydir. Bu yağı yıkamadan önce saçınıza ve saç derinize uygulayabilir, derinlemesine nüfuz etmesi için iyice masaj yapabilirsiniz.

Antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için kepek, seboreik dermatit ya da genel kaşıntıya yardımcı olabilir. Çok yağlı saçlarınız varsa, aynı prosedürü uygulayabilir ancak bunun yerine Hindistan cevizi sütü kullanabilirsiniz.

Bir kase Hindistan cevizi yağı.

Nasıl Uygulanır

Seçtiğiniz yağı saçınızın ortasından uçlarına ya da çok kuruysa saç derinizden aşağıya doğru uygulayın. Daha sonra saçınızı normal şekilde yıkayın.

Saçlarının uçlarında kırıklar olan kişiler şampuandan sonra bu yağlardan birkaç damla da uygulayabilirler. Çok kuru ve mat saçlara sahipseniz, avucunuzun içine iki ya da üç damla yağ damlatmanızı öneririz. Ellerinizi ovalayın ve yağı ellerinizin her tarafına yayın. Ardından saçınıza tarama hareketleriyle ve masaj yaparak uygulayın.

Yağlı olma eğiliminde olan saçları olan kişiler için başka bir seçenek de bitkisel yağı doğal aloe vera jeli ile eşit parçalar halinde karıştırmaktır, böylece doğal maske o kadar yağlı olmaz, ancak yine de saçınızı nemlendirmeye ve beslemeye yardımcı olur.

Yağları ayrıca maskelere, şampuanlara ya da kına bazlı olan türler gibi doğal boyalara da ekleyebilirsiniz.

Resimler cottonseedoil, sweetbeetandgreenbean, ve veganbaking.net adreslerinden alınmıştır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.