Saçlarınızı Şimdiye Kadar Yanlış Yıkamış Olabilirsiniz

· 19 Nisan, 2017
Eğer saçlarınızı yanlış yıkıyorsanız, hangi saç bakım ürününü kullanırsanız kullanın istediğiniz saçlara sahip olamadığınızı fark edeceksiniz.

Kusursuz bir elbise veya takım elbise giyebilirsiniz, mağazadaki en güzel ayakkabılara ve en gösterişli mücevherlere sahip olabilirsiniz ancak eğer saçlarınız kusursuz görünmüyorsa geri kalan her şey önemini yitirecektir.

Görünüşünüzün temelinde saçlarınızın sağlıklı olup olmaması yatar.

Saçlarımız yüzümüzü çevreler ve insanlara bizim hakkımızda çok şey ifade eder.

Bu yüzden saçlarımıza nasıl bakacağımızı bilmeliyiz, sadece başkalarının yaptıklarını takip etmek yeterli olmayacaktır. Bunun yerine, kendimize en uygun saç bakımını bulmalı ve uygulamalıyız.

Yapmanız gereken ilk şey saçınızı nasıl doğru bir şekilde yıkayacağınızı öğrenmek.

Saç bakımı günlük aktivitelerinizle başlar. Eğer saçlarınıza gereken özeni her gün göstermezseniz, kullandığınız bakım ürünleri veya vitaminlerin hiçbir faydası olmayacaktır; çünkü çoktan yıpranmış olan saçlarınız için bu bakım ürünleri işe yaramayabilir.

Bu yüzden, saç bakım ürünlerini boş yere kullanmış olacaksınız. En iyi ihtimalle, bu ürünler sadece zarar verdiğiniz saçlarınızın iyileşmesine yardımcı olur. Bu nedenle, size saçlarınıza nasıl bakacağınıza dair ipuçları vermek istiyoruz.

Eğer bunları yapıyorsanız, saçınızı yanlış yıkıyorsunuz demektir…

Her gün şampuan kullanıyorsanız


Saçını yıkamadan bir gün duramayan insanlar var. Kirli olacaklarını ve saçlarının yağlı görüneceğini düşünüyorlar. Bu yüzden de saçlarını her gün yıkamayı seçiyorlar.

Aslına bakarsanız, eğer bunu uzun süre yapmaya devam ederseniz saçlarınızın bir müddet sonra kuru bir hal alacaktır.

Saçınızı çok uzun aralıklarla yıkıyorsanız

Her gün şampuan kullanmamamız gerektiğini bilmemize rağmen, bazı insanlar buna kulak asmıyor. Şampuan haftada 1 kez kullanılan bir saç ürünü olmalıdır.

Eğer her gün şampuan kullanırsanız bunun sonucunda saç deriniz çok kirli bir hal alacaktır ve tamamen temizlemeniz çok zor olacaktır.

Saç derinizi çok sert bir şekilde ovuyorsanız

Küçükken ailelerimizin saçlarımızı nasıl ovduğunu ve canımızın nasıl yandığını hepimiz hatırlıyoruzdur. Hatta bazen yanlışlıkla tırnaklarıyla saç derimizi çizdikleri de olmuştur.

Genellikle, büyüdüğümüzde de aynı şeyi uyguluyoruz. Eğer saç derinizi çok sert bir şekilde ovuyorsanız, saçlarınızı şimdiye kadar yanlış yıkamışsınız demektir.

Saçlarınızın güçsüzleştiğini ve zaman geçtikçe daha fazla dökülmeye başladığını fark edeceksiniz. Hangi bakımı kullanırsanız kullanın, saç dökülmeniz durmayacaktır.

Çok fazla şampuan kullanıyorsanız


Bir şeyi fazla kullanmak her zaman iyi değildir. Eğer gerektiğinden çok kullanırsanız, temizlik ürünlerinin içerdiği kimyasallar saç derinize zarar verir.

Kullandığınız su çok sıcaksa

Sıcak su cilt ve dolaşım sistemi için faydalı olsa da, iş saç derimize geldiğinde durum tam tersidir çünkü sıcak su saç derinizi kurutur ve saçlarınızı güçsüzleştirir.

Saçınızı doğru bir şekilde yıkamak için

Saçlarınız için doğru ürünü seçin


Saçınızı iyi tanımanız çok önemlidir. Kuru ve yağlı saçlar birbirinden çok farklıdır bu yüzden farklı ürünler kullanılmalıdır.

Saçlarınızı hazırlayın

Günümüzde pek çok insan saç spreyi, saç jölesi veya saç köpüğü kullanıyor. Eğer bu ürünleri kullanıyorsanız, duşa girmeden önce bu ürünlerinin saçınızda birikmesini önlemek için saçınızı taramanızı öneriyoruz.

Böylece saçınızı daha iyi temizleyebilirsiniz çünkü saçlara ulaşmanız için engelleri ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Saçlarınızı ılık suyla ıslatın


Çok sıcak su saçlarınızı kurutur. Bu yüzden ılık su kullanmak daha idealdir. Yine de, eğer doğru sıcaklığı bulamıyorsanız, sıcak ve soğuk suyu dönüşümlü olarak kullanmak da sizin için bir alternatif olabilir.

Kullandığınız şampuan miktarına dikkat edin

Tabii ki bu miktarı saçınızın uzunluğuna göre ayarlamalısınız:

  • Kısa ve orta uzunluktaki saçlar için fındık boyutuna yakın miktarda bir şampuan yeterlidir.
  • Uzun saçlar ise bir bozuk para büyüklüğünden fazla şampuan kullanmamalıdır.

Saç derinizi ovmak için parmak uçlarınızı kullanın

Köpürtmek için şampuanı döktükten sonra, saç derinizi nazikçe ovun. Tırnaklarınızın derinize değdiğini hissederseniz, bunu düzeltin ve derinizi yeniden parmak uçlarınızla ovun.

Derinize dairesel hareketlerle masaj yapın. Daha sonra şampuanı durulayın ve tekrar yıkayın.

Son durulamada soğuk su kullanın

Soğuk su kullanmak kan dolaşımını hızlandırır ve oldukça önemlidir çünkü ihtiyacımız olan besinlerin saçlarımıza ve saç derimize daha çabuk ulaşmasını sağlar.

Bu şekilde, başka bakım ürünlerine ihtiyacınız kalmayacaktır çünkü vücudunuz saçlarınız için gerekli vitaminleri sağlayacaktır ve vücudunuzu besleyecektir.

Artık, saçlarınızı doğru yıkayıp yıkamadığınızı, eğer yanlış yıkıyorsanız bunu nasıl düzelteceğinizi biliyorsunuz.

Tavsiyelerimize uyup işe yarayıp yaramadığını bizlerle paylaşır mısınız?