Saçlarınızın Daha Hızlı ve Güçlü Uzamasını Sağlayan İpuçları

· 5 Nisan, 2017

Herkes saçlarının güzel ve bakımlı görünmesini ister. Fakat bazen saçlarınızın çok mat ve zayıf göründüğünü; daha da kötüsü neredeyse hiç uzamadığını fark edersiniz. Bu durum sizi çok pahalı tedavilere yöneltebilir. Ancak evde yapabileceğiniz çok daha etkili basit çözümler vardır. Bunları öğrenmek ister misiniz?

Sağlıklı ve Güçlü Uzayan Saçlar için Basit Öneriler

1. İç Bakım: Beslenmeniz

c vitamini

Dış tedavinin, iyi bir iç tedavi ile tamamlanması gerekir. Bu nedenle beslenmenizi iyileştirip belli besinleri günlük rutininize katmanız gerekecektir. Bu gıdalar nelerdir?

  • B vitamini: Yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Ispanak, su teresi, marul, brokoli ve roka gibi sebzelerle doldurduğunuz salatalar yapın. Kuru meyve ve tahıllar da çok iyidir.
  • C vitamini: Güne portakal suyu ile başlamaya ne dersiniz? Kivi, mango, papaya ve greyfurt da güne başlamak için mükemmel tercihlerdir.
  • Sağlıklı çaylar demlemekte tereddüt etmeyin, bunun için zencefil, yeşil çay, at kuyruğu ve beyaz çay kullanabilirsiniz.

2. Biberiye ve Zeytinyağı Tedavisi

biberiye

Bu iki madde, kafa derisini en iyi şekilde besleyen, aynı zamanda saç uzamasını teşvik eden şaşırtıcı doğal elementler içerir. Saçı forma sokar, uyarır ve besler.

Çok yararlı bir uygulama: haftada iki kez bu karışımla kendinize masaj yapın. Nasıl mı? Çok kolay. İki çorba kaşığı biberiye yağı ile yarım bardak zeytinyağını karıştırıp yaklaşık iki dakika mikrodalga fırında ısıtın. Eğer esansiyel biberiye yağınız yoksa, onun yerine iki adet biberiye dalı ve yarım bardak su ile demleyeceğiniz çayı kullanabilirsiniz. Ardından zeytinyağını ekleyin. Bu karışımı iki saat boyunca bekletin. Hazır olduğunda ise, saçlarınızı şampuanladıktan sonra bu karışım ile saç derinize masaj yapın. 10 dakika boyunca bekletin ve ardından saçlarınızı durulayın.

3. Doğal Yağların ve Avokadonun Sihri

avokado

Bu tedaviyi uygulamak için yarım avokadoya ve bir adet E vitamini kapsülüne ihtiyaç duyacaksınız. Saç uzamasını teşvik eden çok yararlı bir madde olan E vitamini kapsülünü eczanelerde veya doğal ürün mağazalarında bulabilirsiniz. Eğer E vitamininiz yoksa Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Yarım avokadoyu püre haline getirip E vitamini kapsülü ya da 3 damla Hindistan cevizi yağı ile iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı, ıslak saçınıza yaklaşık 20 dakika boyunca uygulayın. Ardından durulayın. Çok kolay olacaktır. Bunu haftada bir kez tekrarlayın.

4. Yumurta ve Bira Maskesi

yumurta h.

Yumurta ve bira maskesi, saçlarınızın uzamasını uyarmak için mükemmel bir yoldur. Ayrıca saçları güçlendirir ve inanılmaz bir parlaklık verir. Eğer bu işlemi haftada bir kez tekrarlarsanız mükemmel sonucu göreceksiniz. Bunun için 3 yumurta sarısı ve yarım bardak biraya ihtiyaç duyacaksınız. Malzemeleri iyice karıştırmak için mikser kullanın. Karışım hazır olunca 20 dakika boyunca saçınıza uygulayın. Uygulama sırasında plastik eldiven kullanırsanız daha rahat edersiniz. Daha sonra ılık suyla durulayın.

5. Isırgan Suyu

ısırgan

Bu sizi şaşırtabilir fakat ısırgan suyu saçlarınızı forma sokar, uzamalarına yardımcı olur, onları yeniler. Bu çok etkili ve eski bir yöntemdir. Aslında, aktarlarda ve eczanelerde bulacağınız birçok tedavinin temelini oluşturur.

Isırgan suyundan yararlanabilmek için, bir bardak kaynar suya 5 adet ısırgan otu ekleyerek demleyin. Kaynadıktan sonra birkaç dakika bekletin. Ilındığında, ıslak saçınıza yaklaşık 10 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın. Daha sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın. Mükemmel etkilerini kısa bir süre içinde göreceksiniz. Bu işlemi haftada iki kez tekrarlamanız, mükemmel sonuçları elde etmeniz için yeterli olacaktır. Tereddüt etmeyin!