Tek Bir Kapsülle Birçok Hastalığı Tedavi Edecek Bir İlaç

Bir kaç ay içerisinde birden fazla hastalığı tedavi etmeye yardımcı olabilecek yeni bir kapsül tasarlandı. Midenin bağırsaklara açıldığı bölgeden daha büyük olduğu için, bu kapsül diğer atıklarla geçmeyecek ve yavaş yavaş ilaç bırakarak midede kalacaktır. Konu hakkında daha fazla bilgi edin!
Tek Bir Kapsülle Birçok Hastalığı Tedavi Edecek Bir İlaç

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Bir an hayal edin, sadece bir kapsül ile on beş gün içinde kolesterolünüzü, hipertansiyonunuzu, kansızlığınızı veya uyuşukluğunuzu tedavi edebileceksiniz. Bu harika bir düşünce; dahası kronik bir hastalığa sahip olan ve tedavisi için her gün bir sürü ilaç almak zorunda kalan kişileri düşündüğümüzde…

Birden fazla sorunun sadece bir doz ile, belli bir süre içinde tedavi edilebildiğini düşünün… Bu gerçekten oldu! İki prestijli tıp merkezi bir çözüm keşfetti: Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesi ile Cambridge’deki MIT.

Bu süreçte, bilim insanlarının aklında farklı bir amaç vardı: sıtma için yeni bir tedavi bulmak. İlaçları tek bir dozda idare etmenin yolunu arıyorlardı. Şimdi, sadece bunu başarmakla kalmadıkları, aynı zamanda tıptaki yeni olanaklara ve bazı kronik hastalıkların tedavisine yepyeni bir kapı açtılar.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

“Çok amaçlı” bir kapsül

Artrit gibi kronik bir hastalığa sahip olan herkes, günlük olarak hap alması gerektiğini bilir. Bir gün ilacınızı almayı unutursanız ya da iki gün almazsanız, etkisi kaybolur. Böylece “tedavi uyumu” kaybolur. Bu, örneğin yaşlı bireylerde sık karşılaşılan bir sorundur. İlaçlarını düzenleyen ve onlara dozlarını veren birileri yoksa unutabilirler.

Bilim bu konuda bizlere nasıl yardımcı olabilir?

Şu yazımıza da bir göz atın: Kök Hücre Aslında Nedir ve Neler Yapabilir?

Dönüşen bir hap

Çalışma MIT dergilerinden birinde yayınlandı. Başlangıçta, Dr. Giovanni Traverso önderliğindeki ekip sıtma tedavisinde yeni bir yol arıyordu. Üçüncü dünya ülkelerinde uzun süredir var olan bu hastalığın tedavisinde çeşitli dozlar gerekmektedir. Bu, hastalığın yönetimi konusunda ekonomik masraflara ve büyük problemlere işaret eder.

Bilim insanları, midedeyken küçük bir robot gibi açılan “çok amaçlı” bir kapsül tasarladı.Boyutu büyür, bu şekilde mideyi terk edemez ve ince bağırsağa geçemez. Çünkü bu geçişi tamamladığı zaman orada besin maddelerinin emilimine ya da atıkların giderilmesine müdahale edebilir.

Bu kapsül mideye bir kere girdiğinde yıldız şeklinde 4 santimetre genişliğe kadar genişler. Ardından, uzun süre boyunca orada kalır. Daha sonra parçalanır ve kaybolur.Bu kapsül, ivermektin içerir. Bu, inanılmaz bir şey yapmak adına diğer polimerlerle birlikte çalışan bir anti-parazit türüdür: ilacı yavaş yavaş salmak.

İleride harika bir gelecek var

Günümüz itibariyle, bu kapsül, sivrisinekler tarafından aktarılanlar da dahil olmak üzere, sıtmayla birlikte bir çok tropikal hastalıkları tedavi edebilecek. Şimdilik, araştırmadan sorumlu kişiler, hastanın kapsülü aldıktan sonra 15 gün boyunca tedavi göreceğini belirtiyor.

Amaç, bunu 3 aya uzatmak. Araştırmanın asıl amacı bu kadar olumlu sonuçlar verdikten sonra, en yaygın kronik durumlardan bazılarının tedavisi için kullanılacak diğer ilaç türleri de tasarlanacak. Bunlar arasında kolesterol, hipertansiyon, kronik ağrılar ve dahası bulunuyor…

Hastalığınızın sadece bir hap ile en az 3 ay içinde tedavi edilebileceği bir gelecek düşünürseniz, elbette bazı şeyler de değiştirecektir:

  • İlaç harcamaları düşecek. (Bu bilgilerin ilaç endüstrisi için bir sorun teşkil etmediğini umuyoruz).
  • Hastalar dozlarına dikkat etmek zorunda olmadan daha etkili bir tedavi alacaklar.
  • Enfeksiyonların ve hatta psikolojik sorunların tedavisinde yeni bir yaklaşım elde edeceğiz.

Umuyoruz ki bu ilerlemeleri yakında göreceğiz. Gözünü açın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.