Sadece İki Malzeme İle Ev Yapımı Tereyağı

· 28 Aralık, 2015

Tereyağı bir süredir kötü bir şöhrete sahip olsa da, ölçülü olarak tüketimi sağlık açısından herhangi bir zarar teşkil etmemektedir. Diğer taraftan da tereyağı, içeriği sayesinde vücudunuz için oldukça faydalıdır.

İnsanlar genellikle, sağlıklı ve doğal tereyağı ile, süpermarketlerde satılan ve rafine edilmiş çoklu doymamış yağ, kalori, koruyucu ve diğer benzeri içerikleri barındıran ve vücudunuz için iyi olmayan margarinleri birbirlerine karıştırmaktadırlar. İyi bir tereyağı ile sağlıksız margarinleri birbirlerinden ayırt edebilmenin yolunu öğrenirseniz, bu yiyeceğin ve faydalı içeriklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Tereyağı, neden sağlıklıdır?

tereyağı

Tereyağı, besleyiciler ve doymamış yağlarla doludur ki bunlar da vücudumuz için çok faydalıdır; ancak sağlıklı yiyeceklerle birlikte ve küçük porsiyonlar halinde tüketilmesi gerekir. Tereyağının başlıca faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Vitaminler: Doğal tereyağı, oldukça besleyici bir yiyecektir ve yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerini içerir. A vitamini, iyi görebilmek ve güçlü bir bağışıklık sistemi için çok önemlidir. D vitamini, vücudun daha fazla kalsiyum emebilmesini sağlar ki kalsiyum vücut fonksiyonlarını güçlendirir ve kolaylaştırır.
 • Mineraller: Tereyağında bulunan başlıca mineral selenyumdur. Güçlü bir antioksidan olan selenyum, henüz kanıtlanmış bir sav olmasa da; kanserojen oluşumların büyümesini engellemekle ilişkilendirilmektedir. Tereyağı ayrıca, oldukça zengin bir iyot kaynağıdır ve iyodun en emilebilir halini barındırmaktadır.
 • Yağ Asitleri: Tereyağı ve içeriğindeki doymuş yağlar, anti-kanserojen özelliktedirler. İlaveten tereyağı, konjuge linoleik asit (CLA) içermektedir ki bunun da kanseri engellemeye ve kilo vermeye katkıda bulunduğu söylenmektedir. Araştırmacılar, konjuge linoleik asidin çimenle beslenen ineklerden elde edilen süt ve bundan üretilen tereyağında bulunduğunu belirtiyorlar.
 • Lesitin: Bu içeriği sayesinde tereyağı, hücrelerimizi oksidatif hasardan koruyucu ve yağ metabolizmasını arttırıcıdır, diğer özelliklerine ilaveten bu da yüksek kolesterole neden olur.
 • Kolesterol: Bu içeriği, tereyağının kötü ününün ana sebeplerinden biridir ancak aslında bu sağlığınız için tamamen kötü olan bir duruma sebep olmaz. Yüksek kolesterolle ilişkilendirilen hastalıklardan birçoğu, basit karbonhidratların aşırı tüketiminden kaynaklanmaktadır. Küçük porsiyonlarda tereyağı tüketmek zararlı değildir ve hatta bazı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltabilir bile.

Sağlıklı, Ev Yapımı Bir Tereyağını Nasıl Hazırlayabiliriz?

Ev yapımı bu leziz tereyağı tarifini öğrendikten sonra, süpermarketlerden bulabildiğiniz o sağlıksız margarinlerden bir daha almayı istemeyeceksiniz. Sadece iki malzeme ile, pürüzsüz, lezzetli, diğer yiyeceklerle birlikte tüketebileceğiniz ev yapımı tereyağı yapabilmeniz mümkün.

Malzemeler

 • Çeyrek (1/4) fincan yoğun krema,
 • 3/4 çay kaşığı tuz.

Nasıl Hazırlanır?

 • Yoğun kremayı, mikser kabına veya kapağı sağlam bir kavanoza koyun. Kavanoz kullanacaksanız, yarısından fazlasını doldurmamaya özen gösterin.
 • Sonra kremayı, on dakika boyunca (gerekiyorsa daha fazla), yağ gibi bir kıvama ulaşıncaya dek, kuvvetlice çırpın. Çırptıkça, bir taraftan kremanın kıvamı katılaşırken, diğer taraftan beyaz bir sıvının kremadan ayrılmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu sıvı, kesilmiş sütün suyudur ve ev yapımı tereyağı yapmak için, bu sıvıya ihtiyacınız yoktur. Ancak yine de dilerseniz, bu sıvıyı başka tarifler için saklayabilirsiniz.
 • Mümkün olduğu kadar fazla miktarda kesilmiş süt suyu çıkana dek, çırpmaya devam edin.
 • Bu sudan kurtulduktan sonra, biraz tuz ekleyip bir süre daha karıştırmaya devam edin. Tereyağı, sert ve güzel bir kıvam aldığında suyun altına tutarak, kalan kesilmiş süt suyundan da arındırın. Bu işlemi bir elek yardımı ile, daha kolay şekilde yapabilirsiniz. Bu adımı da tamamladıktan sonra, sağlıklı ve ev yapımı tereyağınız tüketmeye hazır demektir.
 • Son olarak, tereyağınızı kapalı bir kap içerisinde ve buzdolabında muhafaza etmeyi unutmayın. Bu şekilde bir aya kadar saklayabilirsiniz.

Not: Eğer tereyağınıza eşsiz ve lezzetli bir özellik katmak isterseniz, çeşitli aromalar ekleyebilirsiniz. Örneğin, ince ince kıyılmış taze kekik, fesleğen, frenk soğanı ve benzerlerinden eklemeyi deneyebilirsiniz.