Sağlığınıza Zarar Veren 5 Duygusal Şantaj Türü

· 17 Ağustos, 2018
Onların farkına varmak ve sağlığınızın zarar görmemesi için kendinizi duygusal şantaj kurbanı olmaktan korumak size kalmıştır. Unutmayın sağlığınız her şeyden önce gelir. 

İstediğinizi elde etmek için birini incitmenin pek çok yolu vardır. Bu yazıda size duygusal şantajın 5 türünden bahsedeceğiz.

Ne yazık ki şantaj bir kişinin kendisini tatmin etmek için karşısındaki kişiyi riske attığı bir davranıştır. Çoğu kez kişi bedeli ne olursa olsun istediğini elde etmek için farklı şantaj türlerini uygulamaktan çekinmez. Bir kişi böyle bir şey yapmaya eğilimliyse karşısındaki kişiyi ezer geçer.

Şunu unutmayın; ailenizin üyelerinden biri, kocanız, çocuğunuz, iş arkadaşınız veya dostunuz, herkes duygusal şantaja başvurabilir.

Bu yazıda size, hayat yolunda karşınıza çıkıp sağlığınızı ve iyiliğinizi etkileyebilecek farklı duygusal şantaj türlerinden bahsedeceğiz.

gözyaşını silen kadın

5 Duygusal Şantaj Türü

1. Suçlamak

Her gün rastlayabileceğimiz yaygın duygusal şantaj türlerinden biridir.

Manipüle eden kişi karşısındaki kişiyi suçlu hissettirmek için kendisini kurban gibi gösterir. Kulağa karmaşık geliyor ancak durum budur. Şantaj yapan kişinin kendisini cezalandırıyormuş ve acı çekiyormuş gibi davranıp, etrafındaki kişilerin onun için üzülmesine yol açması ve bu sayede istediğini elde etmesi yaygın olarak görülen bir şeydir.

Evde, iş yerinizde, arkadaş grubunuzda veya partnerinizle ilişkinizde böyle bir durum oluşabilir. Hata yapmış gibi hissetmek endişeye ve anksiyeteye sebep olup sağlığınızı etkiler. Bu da savunmanızı zayıflatır.

Bunu da okuyun: Renkler Kararlarınızı ve Duygularınızı Nasıl Etkiliyor?

2. Kurban olarak seçilen kişiyi yanlış bilgilendirmek

Yaygın olarak rastlanan duygusal şantaj türlerinden biri de sinematografik dünyadan.

Bu şantaj türünde kişi karşısındakini sanrı gördüğüne inandırır, bir psikoloğa danışması gerektiğini söyler. Kurban olarak seçilen kişi kendisini zayıf hisseder ve şüpheye düşer. Bu senaryo sayesinde kurban şantajcının yönlendirmesine ve istismarına açık hale gelir.

çok endişeli kadın

Bu tür manipülasyonu tehlikeli hale getiren şey anlaşılmasının zor olması ve genellikle kurbanla çok yakın olan bir kişi tarafından gerçekleştirilmesidir. Çoğu durumda bu kişi kurbanın partneridir. Bu şantaj türüne farkında olmadan başvuruyor olabilirler ancak önceden tasarlamış olma ihtimalleri de vardır.

Bu şantaj türünde kurbanın gerçeklik algısıyla ilgili şüpheye düşmesi sağlanır. Kurban olan seçilen kişi her şeyden şüphe etmeye başlar. “Ben değildim. Sen kendin yapmışsındır.”, “Kesinlikle öyle bir şey söylemedim.” gibi cümleler sarf edebilirler.

Söylediğiniz şeylere o kadar itimat edilmez ki siz kendinizden şüphe ettiğiniz bir noktaya gelirsiniz. Kafanız karışır, öfkelenirsiniz ve bu sizin ruhsal sağlığınızı etkiler. 

3. “Odadaki Fil” veya “Güneşi Parmakla Kapatmak”

Bu terimler gerçek sorunları işaret eden bariz şeyler yokmuş gibi davranarak onlardan kaçınılmaya çalışıldığında kullanılır. Odada bir fil olduğu veya güneşin parmakla kapatıldığı söylenir çünkü bunların ikisi de imkansızdır. Ne bir fili gözünüzden kaçırabilirsiniz ne de güneş ışınlarını engelleyebilirsiniz. 

Sorunla yüzleşmekten kaçındıkça, bu sorunla ilgisi olan kişilerin gerginliği artar. Zaman geçtikçe gerginlik birikir. Bu yüzden eğer konuşulması gerektiğini düşündüğünüz bir şey varsa konuşun. Başka bir zamana bırakmayın ve şantajcının yan çizmesine izin vermeyin. Duruma noktayı koyun. 

Bunu da okuyun: Sizi Mutlu Olmaktan Alıkoyan 7 Toksik Duygu

4. Aşırı Korumacılık

sarılan çift duygusal bağımlılık

Bu durum samimiyetin yoğun olduğu ilişkilerde ortaya çıkar. Aynı zamanda ebeveynlerle çocukları arasındaki ilişkide de bu durum yaşanabilir.

Bu duygusal şantaj türünde bireylerden biri diğerinin koruyucusu olduğunu düşünür. Bir noktaya kadar bu doğaldır ancak aşırı korumacılığa dönüştüğünde sizi etkileyip mutsuz eden toksik bir durum oluşur.

En başlarda bu şantaj türünün farkına varmak zordur. Güya iyi niyet söz konusudur. Zamanla duygusal bağımlılığın olduğu toksik bir ilişkiye dönüşür ve kurbanın kendi kararlarını veremediği, kendi hayatını kontrol edemediği bir noktaya varır. En sonunda da kurban tamamen diğer birey tarafından kontrol edilir hale gelir.

5. Muhtaçlık

tutkulu sarılan çift

Çok yaygın görülen durumlardan biri de bir kişinin başkalarının kendisine acımasını sağlamak için sorunlarını ve ihtiyaçlarını kullanmasıdır. Kişi, tüm ihtiyaçlarını ortaya serer, insanlara kendilerini kötü hissettirmeye çalışır ve bu şekilde sorunlarını başkalarına çözdürmeyi amaçlar.

Bunun kurnaz bir başkalarını kontrol etme yöntemi olduğu söylenebilir. 

Buradaki hassas nokta şantajcının gerçekten de kurban gibi hissediyor olma ihtimalidir. Bu şekilde dikkat çektiği ve insanların kendisiyle ilgilenmesini sağladığı için durumun peşini bırakmaz. Her zaman “zavallı çocuk” olmanın yolunu arar.

Kurnazca yapılan şantajla ilgili temel sorun şantajcının her durumda sorunlarının çözümünü bulmayı ve ihtiyaçlarını karşılamayı kurban olarak seçtiği kişi sayesinde başarmasıdır. Bu hiçbir koşulda hoşgörü göstermemeniz gereken bir şiddet türüdür. 

Gördüğünüz gibi duygusal şantajın farklı türleri duruma göre pek çok şekilde karşınıza çıkabilir. Onların farkına varmak ve sağlığınızın zarar görmemesi için kendinizi duygusal şantaj kurbanı olmaktan korumak size kalmıştır. Unutmayın sağlığınız her şeyden önce gelir.