Sağlık için 2 Dakika Meditasyon

· 11 Mayıs, 2015

Pek çoğunuz hastalıkların aslında zihnimizde başladığını; sağlıksız duygularla dolu birisinin, pozitif bir kişiden daha sık hasta olduğunun söylendiğini duymuşsunuzdur.

Genetik ve çevre koşullarının etkilerini göz ardı edemeyiz ancak sağlıklı bir yaşamın zihnimiz ve bedenimiz üzerindeki etkisinin değerini bilmeliyiz.

Günde 2 dakika…

Bu yüzden günde 2 dakikanızı derin meditasyon için ayırıp, günlük sorunlarınızı unutup, içinize dönerek kendinizi gün boyunca biriken tüm negatif tavır ve duygulardan arındırmanız çok önemlidir.

Bu size gerçekçi gelmeyebilir ama, tavrınızdaki basit bir değişiklik bile hayatınızı bambaşka bir hale getirebilir. Stresli bir beden, bağışıklık sistemi güçsüzleştiğinden tüm hastalıklara daha açıktır. Kısacası, savunma sistemleriniz yorgundur.

Meditasyonu sağlığınızı daha iyi hale getirmek, bedeniniz ve zihniniz arasında bir denge kurmak için kullanmaya karar verirseniz, çok önemli bir adım atmış olursunuz.

Derin bir nefes alın…

Happiness

Meditasyona ek olarak, yavaş ve derin nefes almak sizin için yararlı olacaktır. Gün içerisinde, pek çok defa farkına varmadan kesik kesik nefes alıyoruz veya soluk soluğa kalıyoruz. Akciğerimize yeterli oksijen alamadığımız için, hücrelere yeterli oksijen gidemiyor ve tüm süreç kötüleşiyor. Oksijen bedenimizin sağlığı için vazgeçilemez bir öğedir. Meditasyon kalp ritmini düzenlemeye ve kalbin daha uyumlu çalışmasını sağlamaya da yarar. Gerginliğinizin azalmasının yanı sıra kalp atış  hızınızın da azaldığını fark edeceksiniz.

Kişisel anlayış…

Meditasyon sayesinde her gün kendiniz hakkında bir şeyler öğrenebilirsiniz dendiğinde bu size saçma gelebilir. Ancak bu çoğu zaman doğrudur, özellikle de kendinizi üzgün veya keyifsiz hissettiğinizde ve neden öyle hissettiğinizi bilmediğinizde. Böyle bir durum başınıza geldiğinde, aslında sorumluluklarınız ve endişeleriniz kendi iç sesinizi unutmanıza neden olup sizi esas isteklerinizi unutmuş bir makineye çeviriyor. Mutsuzluğunuzun temelinde yatan neden bu.

Toplumun beklentilerine göre yaşıyoruz; tüm programlarımız, ne yapmamız gerektiği, hepsi planlanmış bir halde. Hiç durup, etrafınıza bakıp şu an içinde bulunduğunuz yaşamın gerçekten istediğiniz şey olup olmadığını düşündünüz mü? Yoksa siz başka insanları mutlu etmek için mi yaşıyorsunuz?

Her gün meditasyon yaparak kendinize yardımcı olun. Aradığınız tüm cevapları kendi içinizde bulabilirsiniz. Unutmayın, gerçek mutluluğunuzun olduğu yola çıkmak için hiçbir zaman geç değildir, kendinizi aramaktan çekinmeyin.

Kendinize inanın ve kendinizi sevin…

Kendi iç dünyanızı tanımaya çalışın ve de en önemlisi kendinizi sevmeyi öğrenin. Aslında olduğunuz muhteşem insanı dışarı yansıtabilmenizin tek yolu budur. Başkalarının sizi sevebilmesi için önce siz kendinizi sevmelisiniz. Başkalarının size saygı duyabilmesi için önce siz kendinize saygı duymalısınız. Bu her konuda bu şekildedir, size inanmaları için, tüm potansiyelinizi ortaya çıkarabilmeniz için, korkulardan uzak bir şekilde, zorlukları göğüsleyerek ve yeteneklerinizi geliştirerek hayatın tadını çıkarabilmek için…

Tüm bunlar için, bu harika meditasyonu kullanabilirsiniz. Bedeniniz ve zihniniz arasındaki engelleri kaldırıp, tam bir uyum içinde çalışmalarını sağlayın. Negatif düşünceleri sonlandırıp yerlerine pozitif düşünceler yerleştirin. Bu değişiklik için hem sevdikleriniz hem de siz kendinize teşekkür edeceksiniz. Günlük meditasyon yapmanın hayatınız üzerindeki harika pozitif etkilerine ve size getireceği ilhama hazır olun. Çok uzun süredir aradığınız iç huzura sonunda kavuşacaksınız.

Not: meditasyon seanslarınız SİZ nasıl istiyorsanız öyle olmalıdır. Biz yumuşak bir müzik, hoşunuza giden bir esans, huzurlu bir ortam ve yumuşak bir aydınlatma öneriyoruz…