Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmak İçin Tüketebileceğiniz Yiyecekler

Sağlıklı bir beslenme programına uyduğunuzda cildiniz daha genç ve ışıltılı gözükecek. Çikolata, kuru yemiş ve brokoli gibi yiyecekler cildinizin sağlığını korumanıza yardımcı olan önemli besinlerdir. 
Sağlıklı Bir Cilde Kavuşmak İçin Tüketebileceğiniz Yiyecekler

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Dünyadaki tüm kremleri uygulayabilir, pahalı tedavilerin her biri için milyonlar harcayabilirsiniz. Ancak sağlıklı bir cilde kavuşmak için beslenme programınızı değiştirmeden hiçbir yere varamazsınız.

Bugünkü yazımızda iyi görünmeniz ve böylece daha iyi hissetmeniz için masanızdan eksik olmaması gereken yiyeceklerden bahsedeceğiz.

Sağlıklı bir cilde kavuşmak için ne yemelisiniz?

Sağlığınız için iyi beslenmeniz çok önemlidir. İyi beslenmek, yalnızca hastalıkları önlemek veya iyileşmelerine yardımcı olmakla kalmaz aynı zaman nasıl göründüğünüzü de etkiler. Cildiniz kolajen üretmek ve sizi bazı elementlerden korumak için farklı besin maddelerine ihtiyaç duyar.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyle daha genç ve ışıltılı görünen bir cilde kavuşacaksınız. Elbette bakım rutininize düzenli egzersizi, ölü hücrelerden arındırma ve derinlemesine temizleme gibi işlemleri de eklemelisiniz.

1. Çikolata

çikolata kırmızı ve beyaz gül

Bazı insanlar, diyet yaptıkları için tatlının “yasak”olması gerektiğini düşünürler. Tatlının sağlık açısından zararlı olduğuna inanırlar. Ancak şunun mutlaka altını çizmeliyiz:

Her şey yiyeceğiniz çikolatanın ne kadar yağ ve süt içerdiğine bağlıdır. Bu nedenle bitter çikolata (kakao oranı daha yüksek olan) yemenizi öneriyoruz.

Kakao, flavonoid, antioksidan ve faydalı yağ asitleri içerir. Bu maddeler cildinizi nemlendirir, esnekliğini artırır ve derinlemesine besler. Ayrıca kakaodaki bileşenler erken yaşlanmayı geciktirir ve cildinizi ultraviyole ışınların zararlarından korur.

2. Zeytinyağı

Zeytinyağı, dünyanın en faydalı yağlarından biridir. Ayrıca “Akdeniz Diyetinin” de bir parçasıdır. Bu sayede kolayca bulunabilir.

Zeytinyağında yüksek oranda omega-3 ve 6 yağ asitleri ve aynı zamanda E ve K vitamini bulunur. Bu besinler antioksidan görevi yaparak vücuttaki toksinlerin atılmasını ve böylece cildin hiç olmadığı kadar iyi görünmesini sağlarlar.

Salatalara ve diğer yemeklere zeytinyağı eklemenizi öneriyoruz. Her zaman natürel sızma zeytinyağını tercih etmeye çalışın. Çünkü içerisinde serbest radikallerin etkileriyle savaşan polifenol maddesinden daha yoğun miktarda bulunur.

3. Brokoli

bir kase brokoli

Doğruyu söylemek gerekirse lahana ailesinin tümü ve turpgiller sağlıklı bir cilde kavuşmak için yararlanabileceğiniz gıdalardır. Brokolinin içerdiği C vitamini oranı yüksektir ve kolajen üretimini destekler. Bu da cildinizin esnekliğini artırır.

Ayrıca brokolide E vitamini bulunur. E vitamini hücre zarını UV ışınlarından korur. Brokoliyi salatalarınıza ekleyebilir, onunla kiş yapabilirsiniz. Ayrıca brokoliyi yumurtayla birlikte yiyebilir, güveçte hazırlayabilir veya ona çorbalarınızda yer verebilirsiniz.

4. Soğuk deniz balığı

Somon, ton, sardalye ve ringa balığı bu grupta yer alan balık türleridir. Her biri harika omega-3 yağ asidi kaynaklarıdır.

Omega-3 yağ asitleri hasar görmüş cilt hücrelerini onaran çok önemli besin maddeleridir. Ayrıca kırışıklıklar azaltır, cilde esneklik kazandırırlar.

5. Kuru yemiş

kuru yemiş kuru meyveler

Sivilcesiz, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşmak istiyorsanız, badem, fındık ve ceviz dahil kuru yemiş çeşitlerini yemekten daha iyi bir çözüm yoktur.

Kuru yemişte bol bol E vitamini bulunur. Bu besin maddesi serbest radikallerin (cansız, donuk bir görüntüye neden olurlar) zararlı etkilerini yok eder.

Özellikle badem erken yaşlanmayı geciktiren A, E ve F vitamini gibi besin maddelerinden içerir. Ayrıca bademde akneye yatkın olan yağlı ciltler için ideal bir besin maddesi olan folik asit de bulunur. Bununla da kalmaz; çinko cildinizdeki elastik dokuların bozulmasını ve daha fazla su depolayarak hücrelerin susuz kalmasını engeller.

6. Havuç

Bu popüler turuncu sebzenin başlıca özelliklerinden biri bol miktarda beta-karaten içermesidir. Bu antioksidan vücutta A vitaminine dönüştürülür. A vitamini de dokuların onarılmasına yardımcı olur ve hücreleri güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaktan korur.

7. Kırmızı biber

kırmızı biberler

Havuçta olduğu gibi kırmızı biberde de bol miktarda beta-karoten (rengi bu yüzden kırmızıdır) mevcuttur. Ayrıca B6 ve C vitamini de içerir. Bu besin maddeleri harika antioksidanlardır. Kırışıklık ve sivilce oluşumunun önüne geçerler.

Kırmızı biber, pürüzsüz, genç ve sağlıklı bir cilde kavuşmak için faydalanabileceğiniz önemli bir sebzedir. Benzer özelliklere sahip olan bir diğer sebze de domatestir.

8. Meyve

Pek çok meyve cildiniz için faydalıdır. Bunun nedeni bol miktarda su, lif ve fitokimyasal içermeleridir. Bu besin maddeleri bir yandan cildinizin nemli kalmasını sağlar, diğer yandan toksinleri yok ederler.

En çok tavsiye edilen meyvelerden bazılarını elma, karpuz, armut ve kavun olarak sıralayabiliriz.

En iyisi de meyvelerde neredeyse hiç kalori bulunmaması, iştahınızı yatıştırmaları ve susuzluğunuzu gidermeleridir. Bu nedenle meyveler mutlaka beslenme programınızın bir parçası olmalı.

Aynı zamanda limon gibi turunçgilleri tüketmenizde (özellikle aç karnına) de fayda var. Çünkü limon gözeneklerini tıkayan atık maddelerden kurtulmanızı ve böylece daha ışıltılı bir cilde kavuşmanızı sağlar.

9. Tam tahıllı ürünler ve tohumlar

tahıl ürünleri

Sağlıklı bir cilde sahip olmak için bol miktarda selenyuma ihtiyacınız var. Bu mineraller işlenmemiş unla yapılan tam tahıllı ürünlerde bulunur. Selenyum cildinizi çevrenin zararlı etkilerinden ve UV ışınlarından korur. Ayrıca cildinize esneklik kazandırır.

Tohumlara gelince, bal kabağı çekirdeği en iyi seçenektir. Beta karoten ve çinko içerir. İkisi de hücre zarlarını korur ve kolajen üretimini artırır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Perez-Jimenez, F., Alvarez De Cienfuegos, G., Badimon, L., Barja, G., Battino, M., Blanco, A., … Visioli, F. (2005). International conference on the healthy effect of virgin olive oil. European Journal of Clinical Investigation. https://doi.org/10.1111/j.1365-2362.2005.01516.x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.