Salatalığın Sağlıklı Özellikleri

Salatalığın Sağlıklı Özellikleri

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Bir yaz sebzesi olan salatalık, özellikle yüksek miktarda su içermesi sayesinde vücudunuz ve sağlığınız için önemli özelliklere ve faydalara sahiptir. Salatalığın kalori içeriği oldukça düşüktür ve bu nedenle diyet yapan insanlar tarafından sıkça tercih edilir.

Bu ayrıca ferahlatıcıdır ve bolca besin maddesi içerir. Bu makalede salatalığın başlıca sağlıklı özelliklerini öğrenebilirsiniz.

Salatalıkla İlgili Bilgiler

Salatalık düşük kalori içeriğine ve düşük miktarda karbonhidrata sahiptir. Diğer yandan bol miktarda lifin yanı sıra A, B, C ve E vitamini içerir. Su açısından mükemmel bir kaynaktır. 100 gram salatalık sadece 13 kalori içerirken %97’si sıvıdan oluşmaktadır. Mineraller açısından, bol miktarda potasyum, demir, kalsiyum, fosfor ve magnezyum içerir.

dilimlenmiş salatalık

Bunları çiğ olarak salatada yiyebilirsiniz. Çoğu insan salatalığı ince dilimlere kesip acı tadını yok etmek için üzerine bir miktar tuz serper. Salatalıkları turşu biçiminde tüketmek de oldukça popülerdir.

Bunları salatada rendelenmiş olarak veya sandviçte bir malzeme olarak kullanabilirsiniz. İspanya’da salatalık gazpacho adında bir yemeğin malzemelerinden biridir (bunda domates, biber, sarımsak ve zeytinyağı da kullanılır).

Salatalığın Hindistan’dan geldiği söylenir ancak bu konuda kesin bir bilgi mevcut değildir. Salatalık Batı Asya’da 3 bin senedir yetiştirilmektedir ve Avrupa’ya muhtemelen Romalılar tarafından getirilmiştir. Bu karpuz, kavun ve balkabağıyla aynı sebze ailesinde yer alır. Ayrıca her ne kadar bir sebze olarak anılsa da teknik açıdan aslında bir meyvedir.

içi oyulmuş salatalık

Salatalık Nerede Kullanılır?

Salatalığın önemli besinsel değeri onu bir “süper gıda” kılar ve genel sağlığınız açısından faydalıdır. Onu sıkça yemeniz durumuna salatalığın sağladığı bazı faydaları aşağıdakilerdir:

Salatalığın cilt sağlığınız açısından özellikleri

Salatalık kabuğu, sebzenin bu kısmında yüksek konsantrasyonda kafeik asit, askorbik ve vitamin C’nin mevcut olması nedeniyle çeşitli estetik tedavilerinde kullanılır. Bunlar cildinizin sağlığını korumaya, tahrişi gidermeye ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur.

Bu nedenle, salatalık doğrudan cildinize uygulanabilir ve pek çok kaplıca ve güzellik merkezinde gözlerdeki yorgunluk belirtilerini yok etmek için kullanılır. Salatalık aynı zamanda egzama ve sedef hastalığı gibi hastalıklarla mücadele etmede kullanılır.

Ayrıca salatalık kabuğu sadece harici olarak kullanıldığında faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda rendelenerek ve bir miktar su ve limon suyuyla karıştırılarak bir smoothie içinde de tüketilebilir. Bu tür bir smoothie vücudunuzu temizler ve arındırır.

iki tane salatalık

Salatalığın dokularınız açısından özellikleri

Salatalığın maddelerinden biri sağlıklı pek çok özelliği olan silikadır. Bu, vücudunuzdaki bağ dokularını güçlendirme yeteneğine sahip bir mineraldir. Diğer bir deyişle, kaslarınızı, bağlarınızı, tendolarınızı, kıkırdaklarınızı ve hatta kemiklerinizi kuvvetlendirir.

Bu cildinizin sağlığını korur ve bu nedenle akne tedavisi ve cilt hastalığı için kullanılan pek çok kremin içerisinde bir bileşen olarak bulunur.

Salatalığın kalp-damar sisteminiz açısından özellikleri

Salatalık bol miktarda magnezyum, lif ve potasyum içerir. Bu üç bileşen tansiyonu azaltmaya yardımcı olur.

Salatalığın sindirim açısından özellikleri

Eğer asitlik veya mide şişkinliği gibi sindirim sorunları yaşıyorsanız, hiç çekinmeden salatalık yiyebilirsiniz. Bu size lif, su, potasyum ve magnezyum sağlayacaktır. Bunların hepsi salatalığın kabuğunda bulunur.

soyulmuş dilimlenmiş salatalık

Salatalık yemenin diğer avantajları

  • Salatalık, neredeyse tamamen sudan oluşması nedeniyle mükemmel bir idrar söktürücüdür. Vücuttan aşırı sıvıların yanı sıra yağları elimine etmek için idealdir.
  • Bu ürik asit düzeylerini dengelemek için iyidir ve özellikle hipertansiyonu olan veya sıvı birikimi yaşayan (bu ayak bileklerinde gerçekleşir) kişiler için önerilir.
  • Salatalık selüloz bakımından çok zengindir. Bu nedenle hazımsızlığı önlemek için onu doğru çiğnemek önemlidir.
  • Aynı zamanda bağırsaklardaki mukusu onarmaya yardımcı olur ve bu bakımdan mideyi korumak açısından faydalıdır.
doğranmış baharatlanmış salatalık
  • Kalori bakımından az miktarda enerji içerir. Böylece size canlılık sağlar ve vücudunuzdaki yağ miktarını azaltmaya yardımcı olur.
  • Vücuttaki toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur.
  • B kompleks vitaminleri (spesifik olarak B3, B5 ve B9), karbonhidrat, yağ ve “iyi” protein içeriği sayesinde vücudunuza savunma sağlar.
  • C vitamini içeriği sayesinde sizi soğuk algınlıklarından korur. Ayrıca yaraların iyileşmesine de yardımcı olur.
  • A, C ve E vitamini içeriği sayesinde cildin ve hücrelerin yaşlanmasını önler.
  • Gıdalarda ve çevrede mevcut olan toksinlere karşı güçlü bir koruyucudur.
taze salatalık

Salatalığın Kontrendikasyonları

Çok sağlıklı olan bu besinin bazı durumlarda tüketilmemesini öneriyoruz. Örneğin, bu içerdiği cucurbitacin adlı madde nedeniyle hazımsızlığa ve mide gazına neden olur. Bu nedenle mide sorunları olan insanlar salatalık tüketiminde dikkatli olmalıdır. Yine bazı insanların salatalığın içindeki belirli maddelere karşı alerjisi olabilir ve bunun sonucunda dilleri, boğazları veya ağızları şişebilir.

Salatalığı aşırı tüketmeniz durumunda bu güçlü idrar söktürücü özelliği nedeniyle vücutta sıvı yetersizliğine neden olabilir. Ancak anılan bu durumlar sıkça görülen durumlar değildir. Genelde bunlarla karşılaşmak için bir gün içerisinde birkaç kilo yemek gerekir.

ikiye bölünmüş salatalık
Resimler Stacy Spensley, Karen ve Brad Emerson, Windell Oskay, Andy Melton, theilr, natalycolodi, Peter Oelschlaeger ve liz West izinleriyle kullanılmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.