Salatalık, Limon Ve Naneli Smoothie İle İncelin

İçeriğindeki malzemelerin diüretik özellikleri sayesinde, bu doğal smoothie, detoks yapmak, kilo vermek ve sıvı tutulmasını önlemek için harika olabilir.
Salatalık, Limon Ve Naneli Smoothie İle İncelin
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bu salatalık, limon ve naneli smoothie en ferahlatıcı içeceklerden biridir. Tüm malzemeler, doğal ve sağlıklı gıdalarla donatılmış herhangi bir mutfakta bulunabilir.

Bu salatalık, limon ve naneli smoothie aynı zamanda lezzetlidir, son derece kolay yapılır ve doğal yoldan kilo vermenize de yardımcı olur. Bu tarifin hızlı bir şekilde incelmenize nasıl yardımcı olacağını anlamak için aşağıdaki tüm malzemelere göz atın.

Salatalığın Faydaları

dilimlenmiş salatalık

Salatalık, çok az kalori içerir; her 100 gram salatalıkta yaklaşık 16 kalori vardır. Gün boyunca toplam kalori alımınız az olduğu zaman, düzenli olarak onları yakarsınız; çünkü vücut, aşırı yağları otomatik olarak kullanır.

Bu salatalıklı smoothie sindirimi hızlandırır ve metabolizmanızı daha verimli hale getirir. Metabolizmanız çok daha iyi işlev görür. Bu içecekle daha fazla enerji yakacak, daha az yağ biriktirecek ve sonuç olarak kilo vereceksiniz.

Salatalık %95 su ve %5 liften oluşur. V ücudu temizlemeye yardımcı olur ve sindirimi zorlaştıran toksinleri ortadan kaldırır. Detoksifikasyon sağlıklı bir sindirim sistemi için önemlidir.

Çünkü sindirim sistemini iyileştirir ve metabolizmayı daha verimli hale getirir. Ayrıca, salatalıktaki lif size kendinizi tok hissettirir, iştahınızı kontrol eder ve sizi aşırı yemek yemekten alıkoyar.

Yüksek su içeriği sayesinde, salatalık mükemmel bir doğal diüretiktir. Vücut tarafından tutulan sudaki sodyumun ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

Nanenin Faydaları

Nane yaprakları liflidir ve bunlara da yardımcı olur:

 • Hazımsızlığı önler.
 • Kolesterol seviyesini azaltır.
 • Kilo alımı ve obeziteyi önler.
 • Sindirim enzimlerini uyarır.
 • Yağı kullanılabilir enerjiye dönüştürür.

Nane kilo vermeye yardımcı olmanın yanı sıra, sindirimi artırır, solunum problemlerinin iyileşmesine yardımcı olur, depresyonu, bulantıyı ve kötü nefesi önler. Nane yaprakları da az miktarda kateşin ve kafein içerir.

Bu iki kimyasal ürün, metabolizmayı hızlandırmaya ve daha fazla kalori yakmak için vücut sıcaklığını artırmaya yönelir. Bu salatalıklı smoothie’de bulunan nane, iştahınızı kontrol edebilecek aromatik bir koku sağlar.

Limonun Faydaları

limonlu su
 • Limon suyu, gerekli günlük C vitamininin neredeyse dörtte birini içerir. Vücut fonksiyonlarını ve genel fiziksel durumu iyileştirmeye yardımcı olan büyük bir antioksidandır.
 • Doğal bir diüretiktir. Suya eklendiğinde, vücuttaki fazla sıvıların ortadan kaldırılmasını teşvik eder. Bu, şişkinlik ve kabızlığı hafifletebilir.
 • Limonda bulunan polifenoller vücut yağlarındaki artışı önlemeye yardımcı olur.
 • Limonda bulunan az miktarda potasyum, sindirimi artırır.
 • Sitrik asit, karaciğerin, sindirimi artıran daha fazla safra üretmesine yardımcı olur.

Bu salatalık, limon ve naneli smoothie’de, limon, nanenin kahverengiye dönmesini önler. Yine de, bu smoothie hazır olur olmaz içmek önemlidir. Yani bekletmemeniz gereken bir içecektir.

Suyun Faydaları

Su, vücudu nemlendirir. Bu gerçekten önemlidir; çünkü dehidrasyon, kalorilerin yanmasını yavaşlatır. Dahası, egzersiz sırasında eklemleri ve kasları yağlar ve kaslara giden kanın oksijen ile beslenmesine yardımcı olur.

Su aynı zamanda yemek sırasında daha fazla tok hissetmenize de yardımcı olur ve böylece aşırı yemek yemekten kurtulursunuz. Bu smoothie’de su, malzemelerin geri kalan kısmını nemlendirir ve sıvı kıvamını artırır.

Salatalık, limon ve naneli smoothie tarifi

salatalık ve limon

Malzemeler

 • ½ limon suyu (125 ml)
 • 1 salatalık
 • 4 nane yaprağı
 • Buz
 • 1 su bardağı (250 ml)

Hazırlanışı

 • Salatalıkların kabuklarını soyun, tohumları çıkarın ve dilimler halinde kesin.
 • Düzgün bir doku elde edene kadar tüm malzemeleri karıştırın.
 • Eğer karıştıramıyorsanız, buzları daha sonra da ekleyebilirsiniz.
 • Smoothie’yi bir sürahi içine dökün ve servis yapmadan önce buzdolabında birkaç dakika bekletin.
 • Vücudunuzu temiz tutmak için bu smoothie’yi haftada en az bir kez aç karnına içmenizi öneririz.
İlginizi çekebilir ...
Yapımı Kolay, Sağlıklı Ve Besleyici Yeşil Smoothie Tarifleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yapımı Kolay, Sağlıklı Ve Besleyici Yeşil Smoothie Tarifleri

Besleyici yeşil smoothie tarifleri bugünlerde çok moda. Lezzetli bir tada sahip olmasıyla şaşırtan bu içecek günden güne daha popüler hale geliyor.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Healthline.com 10 Easy Ways to Boost Your Metabolism (Backed by Science) [Online] Available at: www.healthline.com/nutrition/10-ways-to-boost-metabolism
 • Menéndez Soriano C. Efectos vasculares de la quercetina y la catequina: interacciones y papel de los procesos de conjugación y desconjugación metabólica. Universidad Complutense de Madrid (2012)

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.