Chia Tohumu ve Limon Suyunun Vücuda Etkileri

Limon suyuyla birlikte chia'da bulunan mineraller, antioksidanlar ve vitaminler sayesinde kemik ve eklem sağlığınızı geliştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu makalede daha fazla bilgi edinin!
Chia Tohumu ve Limon Suyunun Vücuda Etkileri
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Chia tohumu ile limon suyunu karıştırmak, temel besin maddelerinin yüksek içeriği ve şifalı özellikleri nedeniyle çok popüler hale gelmiş doğal bir reçetedir.

İdrar söktürücü ve detoks etkisi olan ferahlatıcı bir içecektir. Vücuttaki toksinlerin yok edilmesine destek vermenin yanı sıra, sağlıklı bir şekilde kilo vermenize de yardımcı olur.

Buna ek olarak, hücrelerinizi, oksidatif strese ve serbest radikallerin olumsuz etkilerine karşı koruyan kayda değer miktarda antioksidan içerir. Bu, birçok kronik hastalığı geliştirme riskinizi azaltır.

Bu kombinasyon aynı zamanda, zihinsel ve fiziksel işlevlerinizi geliştirmeye yönelik enerji veren önemli bir aminoasit ve yağ asitleri kaynağıdır. Doğal lif içeriği sayesinde iyi sindirimi ve kolesterolün oluşumunu kontrol altında tutmak için bir harikadır.

Birçok kişi bu kombinasyonu beslenme planlarına eklemek istediği için, faydalarını, evde yapabileceğiniz basit bir tarif ile birlikte ayrıntılı olarak açıklamak istiyoruz. Ne olduklarını burada öğrenin!

Kalp damar sağlığınızı iyileştirir

kalp sağlığı

Öncelikle chia tohumu ile birlikte limon suyu içmek kalp damar sisteminizi korumak için harika bir yoldur. Sonuçta, yüksek tansiyonu ve iltihabı kontrol altına almak için omega-3 yağ asitleri içerir.

Bu sağlıklı yağlar, antioksidanlara ek olarak, damarlarınızın temizlenmesini ve tansiyonunuzu kontrol etmeyi kolaylaştırır.

Kilo vermenize yardımcı olur

Sırada, bu kombinasyonun en ilginç faydalarından biri olarak iştahı düzenlemek ve kilo vermeyi desteklemek var. Diyet lifi ve antioksidanlar yağ dokunun ortadan kaldırılmasını teşvik eder. Buna ek olarak, atık ve yağ birikimini önler.

Sindirim sağlığınıza bakım yapar

sindirim sistemi

Bu sağlıklı içeceğin düzenli tüketimi, kabızlık veya huzursuz bağırsak sendromu gibi sindirim problemlerine karşı mücadelede mükemmel bir alternatiftir.

Diyet lifi içeriği, toksinlerin yok edilme hızını artırır ve iltihaplanmalar ve fazla asitliği kontrol altına alır. Bunlara ek olarak, temel besin maddeleri bağırsakların hassas florasını korumak için idealdir.

Enerji verir

Güne chia ve limon suyu içeceğiyle başlarsanız üretkenlik düzeyinizi önemli ölçüde artırabilirsiniz. Genel olarak, bu iki bileşen, fiziksel ve zihinsel işlevlerinizi korumanız konusunda size yardımcı olacaktır.

Kemiklerinizin sağlığını korur

boyun ağrısı ve omurga

Antioksidan ve proteinlere ek olarak, bu reçete, kemik sağlığınızı korumaya yardımcı olan önemli mineralleri yüksek oranlarda sağlar. Kemiklerinizi güçlendiren ve erken bozulmalarını önleyen bir mineral olan kalsiyumun zengin bir kaynağıdır.

Ayrıca potasyum ve magnezyum da içerir. Bu bileşenler iltihaplanmayı ve yaşlanma ile ilişkili hasarları önlemek için gereklidir.

Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur

Tekrarlayan kas veya eklem ağrıları çekiyorsanız, bu chia ve limon suyu karışımı, bu konuda en büyük müttefikiniz olabilir.

Bunun nedeni, içerdiği omega-3 ve temel aminoasitlerdir. Bunlar ağrıyı azaltmak için güçlü birer anti-enflamatuvar madde olarak görev yapmaktadır.

Dehidrasyonu önler

dehidrasyon ve baş ağrısı

Bu içeceği her gün içmek dehidrasyon önlemek ve buna bağlı koşullardan uzak durmanın doğal ve sağlıklı bir yoludur. Hem chia hem de limon suyu, çok fazla sıvı kaybettiğiniz durumlarda vücuttaki elektrolitleri yenilemeye yardımcı olan gerekli mineraller barındırır.

Nasıl hazırlanır

Bu harika reçetenin yararlarından faydalanmaya başlamak istiyorsanız, evde hazırlamak için şu basit adımları izleyin:

Malzemeler

 • 1 çorba kaşığı chia tohumu (10 g)
 • 1 su bardağı su (200 ml)
 • Yarım limon suyu
 • 1 çorba kaşığı bal (25 g, isteğe bağlı)

Hazırlık

 • Chia tohumlarını su bardağına ekleyin ve su jelatinimsi bir kıvama gelene kadar bir ila iki saat arası bekletin.
 • Limon suyunu sıkın ve içeceğe ilave edin.
 • İsterseniz, bu karışımı pürüzsüz olana kadar karıştırabilirsiniz.
 • İçeceğinizi tatlandırmayı tercih ederseniz, bir çorba kaşığı bal ekleyin.

Tüketim şekli

 • Sabah saatlerinde bir bardak chia ve limon suyu için.
 • İsterseniz her ana yemekten önce bunu tekrarlayabilirsiniz.

Bu karışımı kendiniz denemek için hazır mısınız? Bu doğal içeceği henüz deneme fırsatı bulamadıysanız, devam edin ve sizi ne kadar iyi hissettirdiğini görmek için ellerinizle kendi evinizde hazırlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Abdelhamid AS, Brown TJ, Brainard JS, Biswas P, Thorpe GC, Moore HJ, Deane KH, AlAbdulghafoor FK, Summerbell CD, Worthington HV, Song F, Hooper L. Omega-3 fatty acids for the primary and secondary prevention of cardiovascular disease. Cochrane Database Syst Rev. 2018 Jul 18;7(7):CD003177. doi: 10.1002/14651858.CD003177.pub3. Update in: Cochrane Database Syst Rev. 2018 Nov 30;11:CD003177. PMID: 30019766; PMCID: PMC6513557.
 • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344. doi: 10.1038/s41430-018-0295-7. Epub 2018 Aug 30. PMID: 30166637.
 • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135. doi: 10.1016/j.ijcard.2016.12.048. Epub 2016 Dec 21. PMID: 28024910.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.