Sandaletlerinizdeki Kötü Kokudan Kurtulmak

Sandaletlerinizdeki kötü kokudan kurtulmak için doğal malzemelerle bazı ev yapımı ürünler yapabilirsiniz. Bunlardan herhangi birini denediniz mi? En iyi seçeneklerden bazılarını paylaşacağız.
Sandaletlerinizdeki Kötü Kokudan Kurtulmak

Son Güncelleme: 11 Mart, 2020

Sandaletler, sıcak havalarda ferah ayaklara sahip olmanızı sağlayan rahat ayakkabılardır. Bununla birlikte, açıklıklar ayaklarınızı havalandırmaya yardımcı olsa da, ısı da aşırı nem ve kokuya neden olabilir. Sandaletlerinizdeki kötü kokudan kurtulmak mı istiyorsunuz?

İster inanın ister inanmayın, bunu bazı ev yapımı ürünler ve doğal malzemelerle kolayca yapabilirsiniz.

Sandaletlerinizdeki kötü kokudan kurtulmak için doğal çözümler

Sandaletlerinizdeki bazı malzemelerin yanı sıra ter ve ayak bakterilerinin kombinasyonu kokmalarına neden olabilir. Bu konuda hiçbir şey yapmazsanız, koku gitmez. O zaman, yalınayak olsanız bile koku belirgin olabilir.

Bununla birlikte, bazı ev yapımı çözümler sorunu azaltmanıza veya ondan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sandaletlerinizi giymek için dolaptan çıkarırken bu ipuçlarından birini kullanın. Onları tekrar giydiğinizde, mükemmel olacaklar!

1. Beyaz kil ve uçucu yağlar

kötü kokudan kurtulmak için beyaz kil

Beyaz kil, toksinleri emebilen doğal bir üründür. Bu, sandaletlerinizdeki kötü kokulardan kurtulmak için harika bir çözümdür. Ayrıca, talk pudrasına benzer olduğu için kullanımı çok kolaydır.

Günümüzde beyaz kili eczanelerde, aktarlarda ve doğal ürün mağazalarında bulabilirsiniz. Ayrıca, aroma vermek için bazı uçucu yağlar ekleyebilirsiniz. Örneğin, lavanta, biberiye veya limon öneririz.

Şu şekilde kullanabilirsiniz:

 • Geceleri sandaletlerinizi çıkardığınızda, bu karışımın birazını sandalet tabanına uygulayın.
 • Ayrıca, kili sandaleti giymek üzereyken tabana uygulayabilirsiniz.
 • Bu kili, tıpkı yüzünüzde kullandığınız gibi ayak tedavileri için de kullanabilirsiniz. Bu şekilde, cildinizdeki toksinleri yok edebilir ve kötü kokularla savaşabilirsiniz.

2. Naneli Çay Poşetleri

Nane çayı içiyor musunuz? Kullanılmış çay poşetlerinizin kurutursanız, basit ve ucuz bir doğal deodorantınız olacağını bilmelisiniz. Bu küçük poşetler buzdolabında, dolapta, arabada ve hatta sandaletlerde harika işe yararlar.

Bunu şöyle yapabilirsiniz:

 • Çayınızı içtikten sonra çay poşetini kurumaya bırakın.
 • Daha iyi kokmasını sağlamak için birkaç damla nane esansiyel yağı ekleyin. Kokusunu kaybettikçe daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

3. Uçucu yağlar ve narenciye kabuğu ile karbonat

karbonat ve narenciye

Sandaletlerinizdeki ve ayakkabılarınızdaki kötü kokudan kurtulmak için en eski çarelerden biri kabartma tozudır. Bu emici, fungisidal ve alkalize edici ürün evde birçok durumu çözmeye yardımcı olur.

Bu durumda, bunu aklınıza gelmeyebilecek diğer ürünlerle birlikte kullanacağız: narenciye kabuğu. Bunlar doğal özler bakımından zengindir. Ayrıca, aklımızda temizlik ve tazelik ile bağdaştırdığımız lezzetli bir kokusu var.

Bunu şöyle yapabilirsiniz:

 • Limon, portakal, mandalina veya greyfurt gibi farklı narenciye meyvelerini ince şeritler halinde soyun.
 • Ardından, kabartma tozu içeren bir kavanoza koyun. Kullanmasının daha kolay olması için onları çok fazla kesmemenizi öneririz.
 • Karbonatı birkaç gün bekletin.
 • Son olarak, kötü kokuyu emmesi için gece boyunca sandaletlerinizin tabanına biraz koyun.

Sandaletlerinizdeki kötü kokudan kurtulmak için diğer ipuçları

 • Ayakkabılarınızı, özellikle kötü kokmaya meyilli olanları havadar ve kuru bir yerde, bırakmaya çalışın.
 • Doğal, nefes alabilen malzemelerden yapılmış sandaletleri tercih edin.
 • Ayak enfeksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız, bir ayak hastalıkları uzmanını ziyaret edin.
 • Beslenme şekliniz vücudunuzun kokusunu da etkiler. Daha fazla çiğ meyve ve sebze yiyin ve gün boyunca en az iki litre su için.

Bu makalede görebileceğiniz gibi, sandaletlerinizdeki kötü kokudan kurtulmak mümkündür. Bu ipuçlarından bazılarını kullanmanız yeterlidir. Deneyin ve kötü kokuların gitmesini izleyin!

İlginizi çekebilir ...
Kıyafetlerdeki Küf Kokusu Nasıl Yok Edilir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kıyafetlerdeki Küf Kokusu Nasıl Yok Edilir?

Kıyafetler düzgün kurumazsa veya nemli bir dolapta dururlarsa üzerlerinde küf kokusu oluşmaya başlayabilir. Peki, kokudan kurtulmak için ne yapmalı... • Moosavi, M. (2017). Bentonite clay as a natural remedy: A brief review. Iranian Journal of Public Health.
 • Kalemba, D., & Kunicka, A. (2005). Antibacterial and Antifungal Properties of Essential Oils. Current Medicinal Chemistry. https://doi.org/10.2174/0929867033457719
 • Kuepper, G., & Thomas, R. (2001). Use of Baking Soda as a Fungicide. Organic Gardening.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.