Sartorius Kası, Vücuttaki En Uzun Kas

Sartorius kası, fleksiyon ve iç rotasyon gibi temel bacak hareketlerine izin verir. Yazımızda 'kaz ayağı' adı verilen bu anatomik yapıyı hangi yaralanmaların etkileyebileceğini anlatıyoruz.
Sartorius Kası, Vücuttaki En Uzun Kas
Leonardo Biolatto

Yazan ve doğrulayan Doktor Leonardo Biolatto.

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Sartorius kası uyluğun bir parçasıdır. Birçok insanın bundan haberi olmasa da, insan vücudundaki en uzun kastır. Genellikle bunun femoral olduğunu düşünme eğilimi vardır ancak daha uzun bir uzunluğa sahip olduğu bir gerçektir.

Ana işlevlerinden biri bükülme işlevi görmesidir. Kas yapısı, oturduğumuzda bacak bacak üstüne atmak gibi belirli duruşları gerçekleştirmeyi mümkün kılar. Sorun, diğer kaslar gibi yaralanmaya açık olmasıdır. Bu kasın incinmesi, alt ekstremitelerin tüm hareketliliğini ciddi şekilde etkileyebilir.

Sartorius kası nedir?

Sartorius kası, daha önce de belirttiğimiz gibi, uyluğun bir parçası olan kaslardan biridir. Spesifik olarak, iliak omurganın üst ve ön bölgesinden oluşur. Oradan tibia kemiğinin tepesine ulaşana kadar geçer.

Tibia kemiğinin en iç ve üst kısmına yerleştirilir. Bu şekilde, uyluk boyunca, medial femoral kondilin arkasından, yerleştirme noktasına ulaşıncaya kadar geçen bir tür eğri tanımlar. Bu son bölüm aslında bir tendondur.

Kaz ayağı olarak adlandırılan kemik yapısının bir parçasıdır. Semitendinosus, internal rektus ve sartorius kaslarının distal tendonlarından oluşur. Sakatlık yaratan yaralanmalara çok eğilimli bir alandır.

Bazı insanlarda sartorius kasının olağan konumundan farklılıklar olabilir. Bu durum, Şili Anatomi Dergisinde yayınlanan bir çalışmada ifade edilmiştir. Bu, özellikle ameliyatlar veya tedaviler yapılırken dikkate alınması önemlidir.

Bu kas, insan vücudundaki en uzun kastır. Pelvisten dize giderken, belirli bir eğriyi tanımlayarak, orta boylu bir yetişkinde genellikle yaklaşık 55 santimetre ölçülür. 6o santimetreye bile ulaşabilir.

Innervasyon femoral sinir tarafından gerçekleştirilir. Bunun yanında, femoral arter içinden geçer ve oksijenli kanın bacağın en uzak kısımlarına taşınmasından sorumludur.

Kaz ayağı
55 ve 60 santim arasında değişen bu kas boyu, sahip olduğumuz en uzun kastır.

Hangi görevi yerine getirir?

Real Academia Española’nın açıkladığı gibi, “sartorio” kelimesi, “terzi” anlamına gelen Latince terziden gelmektedir. Kasa bu ad öylesine verilmemiştir. İşlevlerinden biri, eski terziler tarafından klasikleşmiş bir duruş haline gelen, terzilerin bacak bacak üstüne atmasından kaynaklı terzi kası da denmektedir.

Sartorius kası, çizgili tipte bir iskelet kasıdır. Yani, düz kasların aksine gönüllü olarak kasılır. Düz kaslar ise örneğin sindirim sisteminin bir parçasıdır ve bilinçsizce kasılır.

Ana işlevi bacağın bükülmesini sağlamaktır. Şekil almasını gözümüzde canlandırırsak anlaşılması daha kolay olur. Kasıldığında alt bacağı kalçalara doğru çeker. Ayrıca kalçaları dışa doğru döndürmek veya dizleri bükmek gibi diğer hareketleri gerçekleştirmenize de izin verir. Benzer şekilde, bacağın iç rotasyonunda veya uzatılmasında rol oynar.

Sartorius kas ağrısının ana nedenleri

Sartorius kasının ağrısı, diğer herhangi bir kas grubunda olduğu gibi genellikle travmatik bir yaralanma veya aşırı efordan kaynaklanır. Bunun yanında, şişme, kızarıklık veya artan hassasiyet gibi başka semptomlar görünebilir.

Travma yaralanmaları, kas bölgesine doğrudan gelen bir darbenin neden olduğu yaralanmalardır. İliak omurga bölgesine veya uyluğun ortasına veya iç kısmına gelen herhangi bir darbe bu ağrıya neden olabilir. Kaz ayağı kasında darbe meydana geldiğinde de aynı şey olur.

Travma kaz ayağı kasını etkilediğinde, diğer hareketleri tehlikeye atarak yakındaki kaslara zarar verebilir. Tendinit veya bursit ile ilgili yaralanmaların en çok bu bölgede ortaya çıkma eğiliminde olduğu bir gerçektir.

Tendinit ve Kaz ayağı bursitini

Tendinit, bu tendonların bazılarının iltihaplanmasından oluşur. Ağrı çok şiddetli ise topallığa, iç tarafta ağrıya ve hatta bacağın hareket ettirilememesine neden olabilir.

Bursit ise bursa iltihabıdır. Diğer eklemlerin sinovyumuna benzeyen sıvı ile dolu bir boşluktur. Hareket sırasında oluşan hasarı azaltmak için kemikler ve tendonlar arasındaki sürtünmeyi hafifletmeye izin verir.

Her iki yaralanma da sporcularda klasiktir. Özellikle, koşucularda veya dizlerin bu bölgesinde çok fazla etki yaratan egzersiz yapanlarda görülür.

Aşırı efor veya egzersiz eksikliğinden kaynaklanan yaralanmalar

Aşırı efor, kas üzerinde çok yoğun bir kuvvetin gerildiği veya üretildiği bir antrenman yapmaktan oluşur. Bu durumlarda liflerin bir kısmı kırılabilir. Gerçekte, bu aşırı çaba aynı zamanda eğitim eksikliğiyle de ilişkilendirilebilir.

Sartorius kasında diğer ağrı nedenleri

Nadir bir durum olsa da, kireçlenmenin varlığına bağlı olarak sartorius kasında ağrı oluşabilir. Bu, Semergen-Family Medicine’de yayınlanan bir çalışma ile açıklanmaktadır. Bu kireçlenme, daha önceki bir travmadan kaynaklanır.

Bu kas nasıl güçlendirilir?

Sartorius kasının güçlendirilmesi önemlidir. Her şeyden önce, kas güçlendirme antrenmanı sadece estetik açıdan değil, sağlık açısından sayısız fayda sağlar. Örneğin, metabolizmanızı hızlandırır ve dinlenirken daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olur.

Ayrıca bacak kasları tüm vücut ağırlığını destekler. Doğal bir şekilde yürümemize ve hareket etmemize izin veriyorlar. Sartorius kası durumunda, bacağı esnetmek ve rotasyonel hareketler yapmak bizim sorumluluğumuzdadır. Eğilmek bizim temel ihtiyacımızdır.

Bu nedenle sağlıklı insanlara alt vücut kaslarını güçlendirme antrenmanı yapılmaları önerilir. İster spor salonunda ister evde, bu kası güçlendirmeye yardımcı olacak çok sayıda egzersiz vardır. Squat bunlardan biri olabilir.

Gerilme egzersizleri de bu kas için önemli bir mihenk taşıdır. Sartorius kası için konuşursak, bunu gerçekleştirmek için bacak ters pozisyona getirilmelidir. Bunu yapmak için güvenli bir yüzeye yan yatmanız tavsiye edilir. Bacağınızı dışa doğru döndürün, böylece uyluk, diz ve ayak parmaklarınız odanın kenarına döner.

kas
Sartorius kasının travma yaşaması, bölgede iltihaplanma ve ağrıya neden olabilir.

Kastaki herhangi bir rahatsızlık gözden geçirilmelidir

Herhangi bir kasta olduğu gibi sartorius kasında da herhangi bir rahatsızlık oluşması durumunda bir uzmana danışılması gerektiğini unutmamamız önemlidir. Ağrının veya rahatsızlığın kendi kendine iyileşmesi için umursamaz davranırsak, tendinit gibi patolojinin gelişmesine neden olabiliriz.

Uyluğun altında küçük bir plastik rulo kullanarak gerginliği ortadan kaldırabiliriz. Bu tür nesneler birçok spor mağazasında satılmaktadır. Buradaki temel fikir, gerilmek, uzanmak ve uyluğa baskı uygulanmasını sağlayarak rulo üzerine yuvarlanmaktır.

Son olarak, sartorius kasının sık sık güçlendirilmesi ve gerilmesi gerektiğini tekrar vurgulamakta fayda vardır. Böylece aşırı efor veya egzersiz eksikliğinden kaynaklanan olası yaralanmalardan kaçınmış oluruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Sánchez, J. Á. S., González, E. B., Alonso, J. G., & Martín, L. S. (2007). Post-traumatic dystrophic calcification isolated from the sartorius muscle. Semergen, 33(6), 315–317. https://doi.org/10.1016/S1138-3593(07)73903-5
  • sartorio | Definición | Diccionario de la lengua española | RAE – ASALE. (n.d.). Retrieved November 21, 2020, from https://dle.rae.es/sartorio
  • Garbelotti, J. S., Rodrigues, C. F. S., Nobeschi, L., Seiji, F., & Olave, E. (1999). VARIACION ANATOMICA DEL MUSCULO SARTORIO. Revista Chilena de Anatomía, 17(1), 95–97. https://doi.org/10.4067/s0716-98681999000100014
  • Rodríguez, Álvaro López, and Federico del Castillo González. “Anatomía e histología de músculos y tendones.” lesiones músculo-tendinosas: 11.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.