Her Hafta Pilates Yapmanın Faydaları

Pilates sadece duruşunuzu geliştirmenize ve daha esnek olmanıza yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda dünyadan kopmanıza yardımcı olur. Stres ve endişelerinizi bir kenara koymanızı sağlar.
Her Hafta Pilates Yapmanın Faydaları
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Her geçen gün daha fazla insan pilates yapıyor. Basit bir egzersiz olarak hayatımıza giren pilates, hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınıza fayda sağlayan bir faaliyet haline geldi.

Pilatesin sağladığı faydaların bazıları, kilo vermek, iyi bir kas sistemine sahip olmak, duruşu iyileştirmek ve stres ya da anksiyete gibi sinirsel rahatsızlıklarla savaşmaktır.

Bu yazıda, kendinizi yaralama riski olmadan formda olmanızı sağlayan bir teknik olarak pilatesin sağladığı en önemli faydalardan bazılarını ele alacağız. Pilates yaptığınız zaman, esnekliğiniz artar ve asla kaybetmek istemeyeceğiniz sıkı bir figür elde edersiniz.

Pilatesin 6 Faydası

1. Kademeli Olarak Kilo Verme

egzersiz yapan kadın

Pilates enerji kullanımını düzenleyen bedensel işlevlerimizi, yani metabolizmanızı harekete geçirir. Metabolizma hızlandığında, vücut sıcaklığınız artar, terlersiniz ve kalori yakarsınız. Bu sayede kademeli kilo kaybını kolaylaştırırsınız.

Pilates, yürüyüş, dans, koşma, yüzme, bisiklete binme, vb. aerobik aktiviteler ile bir arada uygulamak için idealdir. Bu şekilde, sıkılaştırma ve kardiyovasküler egzersizleri arasında iyi bir vücut dengesine sahip olabilirsiniz. Bu, vereceğiniz kiloları hızlıca geri kazanmadan incelmenin en sağlıklı ve etkili yoludur.

2. Kendinize Acı Vermeden Vücudunuzu Sıkılaştırın

kol kaslarını kuvvetlendirmek

Her hafta pilates yapmak kaslarınızı sıkılaştırmak ve güç ve direncinizi arttırmak için mükemmel bir yoldur.

Vücudun tamamını çalıştırır ve farklı kasları hedefler. Ayrıca, diğer sporlardan farklı olarak üst ve alt bedenleriniz arasında bir denge oluşturmanıza yardımcı olur.

Bir başka büyük avantaj da, yaralanmayı önlemesidir. Bu, kendi ağırlığınız ya da hafif araçları kullandığınız egzersiz türleri sayesinde gerçekleşebilir. Hafif ağırlıklar, elastik bantlar, farklı boyutlarda toplar, koşular vb. gerektirir.

3. Vücudunuzu Şekillendirin

bacakları güçlendirmek

Kilo kaybını teşvik ederek ve kaslarınızı kademeli olarak sıkılaştırarak, şeklinizi güzelleştirebilirsiniz. Kaslar daha büyük hale gelmez, ama daha çok belirginlik kazanır. Aynı zamanda, esneklik ve germe egzersizleri siluetinizi daha iyi hale getirir.

Vücudunuzu sıkılaştırmak, kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Eğer kadınsanız, aşırı yağlar olmadan daha kadınsı ve sıkı kıvrımlar elde edersiniz. Eğer erkekseniz, belirgin kaslarla beraber göğüslerinizle bacaklarınız arasında denge kurabilirsiniz.

4. Daha İyi Bir Duruş

postür

Az önce yukarıda bahsettiğimiz faydalar, daha iyi bir duruşa katkıda bulunur. Karın kaslarının sıkılaşması, dik bir sırt için mükemmel bir destektir ve aynı şey tam tersi olarak sırt kasları için de geçerlidir. Güçlü bir bel ve güçlü sırt, karın kaslarınızı güçlü tutmaya yardımcı olur.

  • Vücudunuzu desteklemek için güçlü bacaklar ve baldırlar da önemlidir. Böylece vücudunuzun tamamı dengeli bir şekilde çalışır.
  • Bu anlamda, pilates bütünsel bir şekilde etki yaratır, böylece vücudunuzun hiçbir kısmı geride kalmaz.

5. Esneklikte Artış

gerinen kadın

Pilates egzersizleri her zaman esnemeler içerir. Bunlar başlangıçta ve sonunda yapılır, ancak sıkılaştırma tekniklerine de dahil edilirler.

Kaslarınızı kapsamlı bir şekilde çalışmak için iyi esneme zorunludur. Bu egzersiz ne olursa olsun, sadece bir esneme hareketi ile sınırlı olmamalıdır.

Esneme hareketleri yaptıkça, esnekliğinizin yavaşça arttığını göreceksiniz. Bu, kas ve eklem problemlerinin yanı sıra yaralanmaları da önlemenize yardımcı olur. Ayrıca, daha iyi bir duruşa ve vücudun herhangi bir sporu oynaya daha yatkın olmasını sağlar.

6. Stres Azaltma

mutlu gülümseyen kadın

Pilates sadece kilo vermenize, vücudu sıkılaştırmanıza ve genel olarak şeklini düzeltmeye yardımcı olmaz. Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapmak sinir sisteminize birçok yarar sağlar. Bu anlamda stres, anksiyete ve depresyon gibi sorunlarla mücadele etmenize yardımcı olur.

Pilates iyi konsantrasyon ve koordinasyon gerektirir. Bu iki beceri, aklınızı sakinleştirmenize ve endişelerinizi, diğer yükleri, iş sorunlarını, ailesel kaygıları ya da duygusal stres gibi sıkıntıları bir kenara koymanızı sağlar.

Pilates seansındayken, zihniniz vücudunuzun nasıl hareket ettiğine, gücünüze, dengenize ve nefes almaya odaklanır. Bu şekilde, pilates yapmak, stresten kurtulmak için güçlü bir yoldur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.