Şekle Sokan ve Kilo Verdiren Buz Terapisi

Evde spanın tüm faydalarından yararlanmak ister misiniz? Bu yazımızda size evde yapacağınız buz terapisinin cildinizi nasıl sıkılaştıracağını anlatacağız.
Şekle Sokan ve Kilo Verdiren Buz Terapisi

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Kilo vermenize yardımcı olan, buz terapisi isimli bu ilginç tekniği hiç duymuş muydunuz? Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin! Buzun ve soğuğun bilmediğiniz birçok faydası olabilir.

Evet, doğru okudunuz. Mesela boğazınız ağrıyorsa, sıcak bir çay içmek yerine  kırık bir buz parçası yemeniz, boğazınıza çok daha iyi gelecektir. Çünkü soğuk, bir yandan tahrişe iyi gelirken diğer yandan boğazınızı yeniler.

Birçok çalışma, vücudun belli bölgelerine uygulanan buzun yağ yakımına yardımcı olduğunu göstermektedir. Cilt dokusunun boyutunu küçültmenize ve güçlendirmenize yardımcı olur. Vücudunuzun soğuk bir duş aldıktan veya ısıtılmamış bir havuzda yüzdükten sonra nasıl göründüğünü bir düşünün.

elini buza değdiren adam

Buz terapisi nedir?

Bu zamana kadar buzun kilo vermenize nasıl yardımcı olabileceğini fark etmemiş olabilirsiniz. Buz terapisi, vücudun sarkmış ya da aşırı yağlanmış bölgelerine sıkılaşmak ve zayıflamak amacıyla buzun uygulanmasıdır. Bu uygulamanın faydaları şunlardır:

 • Vücudu toksinlerden arındırır.
 • Dokuları sıkılaştırır.
 • Sarkan deriyi doğal yollarla kaldırır.
 • Selülitleri azaltır.
 • Kan dolaşımını düzenler (özellikle peeling terapisi olarak kullanıldığında)

Buz terapisi 2000’li yılların başında Meksika’da başlamıştır. Bu yöntem, sağlıklı beslenme ve egzersiz ile birleştiğinde yenilikçi bir masaj terapisine dönüşür. Bu terapinin sonuçları, ilk uygulamadan hemen sonra kendini belli etmeye başlar.

Cilde buz uygulamanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Örneğin, v ücudun bazı bölgeleri için özel olarak olarak tasarlanmış buz torbalarını kullanabilirsiniz.

Buz terapisini evde denemek isterseniz, önce bir poşetin içinde birkaç parça buz koyun, bu poşeti ince bir bezle sarın ve ardından sıkılaştırmak istediğiniz bölgelere uygulayın. Gerçekten bu kadar basit.

buz poşeti içinde buzlar

Amerika ve Avrupa’da buz terapisini yaptırabileceğiniz özel merkezler bulunmaktadır. Önce, cildi ölü deriden arındırmak üzere özel bir çamur kullanılarak kan dolaşımı aktif hale getirilir. Bu şekilde bölge, buz terapisine hazırlanmış olur.

Buz terapisi, cildini sıkılaştırmak ve kilo vermek isteyen herkese önerilir. Bu terapi, özellikle doğum yaptıktan sonra bebek emziren kadınlar için tavsiye edilmektedir; doğum yaptıktan hemen sonra bu terapiyi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Buz terapisi, göğüs, basen ve karın bölgesinde sıkılaşma ihtiyacı olan 40 yaş ve üzeri kadınlar tarafından da kullanılabilir. Buz terapisini evde yapmak isterseniz, terapinin etkisini arttıran birçok farklı malzemeyi de ekleyebileceksiniz.

çenesine buz tutan kadın

Buzu, aşağıdaki durumlarda kullanabilirsiniz:

 • Çatlaklara karşı
 • Düz bir karın için
 • Birkaç beden küçülmek için
 • Yüzünüz için
 • Sarkmaya karşı
 • Doğum sonrası için

Evde buz terapisi nasıl yapılır?

Belki de büyük bir şehirde yaşamıyorsunuz ve bir buz terapi merkezine gidecek imkanlara sahip değilsiniz. Merak etmeyin, k endi evinizin rahatlığında, bu buz terapi seansından en iyi şekilde faydalanabileceksiniz. 

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı ulak otu
 • 1 avuç biberiye yaprağı
 • 3 yemek kaşığı hazır kahve
 • 1 avuç sarmaşık
 • 900 gram yeşil çay
 • ½ litre su

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri 15 dakika boyunca kaynatın. Ocağın altını kapatın ve karışımın oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Karışımı plastik bir kabın içine dökün (poşet veya normal buz kalıbı daha iyi olur) ve donması için dondurucuya atın.

Hazırladığınız buzu sıkılaştırmak istediğiniz bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Hassas bir cildiniz varsa eğer, buzu mutlaka plastik bir poşete veya beze sararak uygulayın.

 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ingargiola, M. J., Motakef, S., Chung, M. T., Vasconez, H. C., & Sasaki, G. H. (2015). Cryolipolysis for fat reduction and body contouring: safety and efficacy of current treatment paradigms. Plastic and reconstructive surgery, 135(6), 1581. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4444424/
 • Krueger, N., Mai, S. V., Luebberding, S., & Sadick, N. S. (2014). Cryolipolysis for noninvasive body contouring: clinical efficacy and patient satisfaction. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 7, 201. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4079633/
 • Kilmer, S. L., Burns, A. J., & Zelickson, B. D. (2016). Safety and efficacy of cryolipolysis for non‐invasive reduction of submental fat. Lasers in surgery and medicine, 48(1), 3-13. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/lsm.22440
 • Ravussin, Y., Xiao, C., Gavrilova, O., & Reitman, M. L. (2014). Effect of intermittent cold exposure on brown fat activation, obesity, and energy homeostasis in mice. PloS one, 9(1), e85876. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3895006/
 • Izquierdo Hernández, A., Armenteros Borrell, M., Lancés Cotilla, L., & Martín González, I. (2004). Alimentación saludable. Revista cubana de enfermería, 20(1), 1-1. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192004000100012
 • Mac Auley, D. C. (2001). Ice therapy: how good is the evidence?. International journal of sports medicine, 22(05), 379-384.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.