Şekle Sokan ve Kilo Verdiren Buz Terapisi

Evde spanın tüm faydalarından yararlanmak ister misiniz? Bu yazımızda size evde yapacağınız buz terapisinin cildinizi nasıl sıkılaştıracağını anlatacağız.

Kilo vermenize yardımcı olmak için soğuğu kullanan buz terapisi isimli bu tekniği hiç duymuş muydunuz? Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okumaya devam edin!

Kilo vermek için soğuk mu?

Evet, doğru okudunuz. Soğuğu bu amaç için uygulama konusunda çekinceler olabilir, ancak gerçekten faydasını göreceksiniz. Örneğin, boğazınız ağrıyorsa, sıcak bir çay içmektense kırılmış buz yemek boğazınıza çok daha iyi gelecektir; çünkü soğuk bir yandan tahrişi alırken diğer yandan boğazınızı yenileyecektir. Ancak bu konuyu başka bir yazıya bırakalım.

Şimdi buz ve kilo verme arasındaki ilişkiye odaklanacağız. Sıcaklık kullanarak başka teknikler denediyseniz ve tek bir kilo veremediyseniz, o zaman buz terapisini denemek ilginizi çekebilir.

Birçok çalışma vücudun belli bölgelerine uygulanan buzun yağ yakımına yardımcı olduğunu göstermektedir. Görünen o ki, cilt dokusunun boyutunu küçültmede ve güçlendirmede oldukça işe yaramaktadır. İnanmıyorsanız vücudunuzun soğuk bir duş aldıktan ya da ısıtılmamış bir havuzda yüzdükten sonra nasıl hissettiğini bir düşünün.

el-buz

Buz terapisi nedir?

Belki buzun kilo vermenize nasıl yardımcı olabileceğini fark etmemiş olabilirsiniz. Buz terapisi vücudun sarkmış ya da aşırı yağlanmış bölgelerine sıkılaşmak ve zayıflamak amacıyla buzun uygulanması anlamına gelir. Peki bu uygulamanın faydaları nelerdir?

 • Vücudu toksinlerden arındırır.
 • Dokuları sıkılaştırır.
 • Sarkan deriyi doğal yollarla kaldırır.
 • Selülitleri azaltır.
 • Kan dolaşımını teşvik eder (peeling terapisiyle birlikte kullanılmalıdır).
 • Birkaç seansta bir beden küçültür.

Buz terapisi 2000’li yılların başında Meksika’da başlamıştır ve sağlıklı bir beslenme ve egzersizle birlikte vücut üzerinde önemli etkileri olan yenilikçi bir masaj tekniğidir. Sonuçlar ilk uygulamayla beraber kendini gösterir; çünkü bu terapi şifalı bitkilerle birlikte yağların emilimini arttırır ve yeni hücre üretimini uyarır.

Cilde buz uygulamanın ve faydalarından yararlanmanın birkaç farklı yolu mevcuttur. Gözler ve karın gibi vücudun belli yerlerine yönelik tasarlanmış bir jel torbası kullanabilirsiniz. Bu aksesuarları önce dondurmanız ardından da istediğiniz bölgeye uygulamanız yeterli. Buz terapisini evde denemek isterseniz, önce bir poşetin içinde birkaç küp buz koyun, ince bir bezin içine sarın ve ardından küçültmek veya sıkılaştırmak istediğiniz bölgelere uygulayın. Bu kadar basit.

poşet-buz

Amerika ve Avrupa’da büyük şehirlerde buz terapisini yaptırabileceğiniz özel merkezler bulunmaktadır. Önce, cildi ölü deriden arındırmak üzere özel bir çamur kullanılarak kan dolaşımı aktif hale getirilir ve bölge bir sonraki adıma hazırlanır. Buz masajıyla seans tamamlanır. Şu ana kadar hiçbir yan etki bildirilmemiştir.

Buz terapisi cildini sıkılaştırmak ve kilo vermek isteyen herkese önerilir. Buz terapisi kullanıcılarının %95’inin kadınlar olmasına rağmen, bu uygulama yalnızca kadınlara yönelik değildir. Özellikle doğum yaptıktan sonra bebek emziren kadınlar için önerilir. Diğer tekniklere göre daha az invaziftir ve doğum yaptıktan hemen sonra kullanılabilir.

Ek olarak, buz terapisi göğüs, basen ve karınlarında sıkılık kaybı fark etmeye başlayan 40 yaş üstü kadınlar tarafından kullanılabilir. Her bir örnekte buz cildi sıkılaştırmakta ve yenilemektedir.

Buz terapisini evde yapmak isterseniz terapinin etkisini arttıran birçok farklı buz satıldığını göreceksiniz. Örneğin, bazılarının içinde zayıflatma ve sıkılaştırmanın yanı sıra başka etkileri de olan doğal otlar ve farklı yağ çeşitleri bulunur.

buz-kullanmak

Aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Çatlaklara karşı buz
 • Düz bir karın için buz
 • Bir beden küçülmek için buz
 • Yüz için buz
 • Sarkmaya karşı buz
 • Doğumdan sonrası için buz

Evde buz terapisi nasıl yapılır?

Belki de büyük bir şehirde buz terapi merkezine gidecek zaman ya da imkanlara sahip değilsiniz. Merak etmeyin! Kendi evinizin rahatlığında da etkili bir buz terapi seansının tadını çıkartabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı ulak otu
 • 1 avuç biberiye yaprağı
 • 3 yemek kaşığı hazır kahve
 • 1 avuç sarmaşık
 • 900 gram yeşil çay
 • ½ litre su

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri 15 dakika boyunca kaynatın. Ocağın altını kapatın ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Karışımı plastik bir kabın içine dökün (buz kalıbı varsa daha iyi olur) ve donması için dondurucuya atın.

Donduktan sonra, buzu sıkılaştırmak istediğiniz bölgeye dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Hassas bir cildiniz varsa, kendinizi yakmamak için buzu mutlaka plastik bir poşete veya beze sararak uygulayın.