Seks Sırasında Tolere Etmemeniz Gereken Davranışlar

Seks yapmak için iki kişi gerekir. Amaç iki kişinin de tatmin olmasıdır. Seks esnasındaki cinsiyetçi davranışlar bir sorun olabilir. 
Seks Sırasında Tolere Etmemeniz Gereken Davranışlar

Son Güncelleme: 19 Ocak, 2021

Cinsiyetçi davranışlar birçok yerde olabilir. İş yerinde, okulda, sokakta ve diğer yerlerde bu tür davranışlarla karşılaşabilirsiniz. Ne yazık ki, yatak odası da bir istisna değildir. Cinsiyetçi bir adam seks de dahil olmak üzere hayatının her alanında kişiliğini gözler önüne serecektir.

Cinsiyetçi davranışlar

Merriam-Webster sözlüğündeki tanım, iki bölümden oluşuyor:

  • Cinsiyete dayalı önyargı veya ayrımcılık, özellikle de kadınlara karşı ayrımcılık.
  • Cinsiyete dayalı sosyal rollerin klişelerini besleyen davranış, durum veya tutumlar.

Her iki tanıma göre de erkeklerin üstün oldukları ve her zaman daha önemli olan taraf olmaları gerektiği inancına dayanan bir düşünme, hareket etme ve davranış şeklidir.

telefon kavga çift seks

Yani cinsiyetçi davranışlar sadece hayatın tek bir bölümünde olmaz. Hatta bu tür davranışlara iş, aile, toplum ve sanat alanında rastlayabilir ve yasalarda bile etkilerini görebilirsiniz. Bunlar bazen o kadar kurnazca olur ki fark etmemiz bile mümkün olmayabilir.

Bu yüzden seks de bir istisna değildir. Eğer bir erkek cinsiyetçiyse, yakın ilişkilerinde de böyle davranacaktır. Bu, seks sırasında bile cinsiyetçi davranışlar sergileyeceği anlamına gelir.

Ancak başka bir yerde tahammül etmememiz gerektiği gibi, seks sırasında da bu tür davranışlara müsamaha göstermemeliyiz. Peki, onları nasıl saptayabiliriz? Seks sırasında tolere etmememiz gereken cinsiyetçi davranış kalıpları nelerdir?

Seks sırasında seksist davranışlar

“Hayır”ın aslında “evet” anlamına geldiğine inanmak

partnerinden korkan kadın

En temel kalıpla başlayalım: “Hayır”ın aslında “hayır” anlamına gelmediğini düşünmek. Bazı erkekler “hayır”ın aslında “evet” anlamına geldiğini düşünürler. Bir başka deyişle, ısrar ederlerse sonunda kadının pes edeceğini düşünürler.

Bugün bile birçok insanın inandığı gerçekten yaygın bir inanıştır. Hatta bazı bloglarda “kadınlar tam da böyledir” ve aslında istiyor oldukları halde “işleri zorlaştırmayı” tercih ederler gibi cümleler geçer. Hatta filmlerde bile böyle sahnelere rastlayabilirsiniz.

“Hayır”ın “hayır” anlamına geldiğini ve “hayır”dan başka hiçbir şey anlamına gelmediğini netleştirmenin zamanı geldi. Nokta.

Seks paylaşmaktır ve her iki insanın da tam olarak rıza göstererek birlikte zaman geçirmekten keyif almasıdır. Yani eğer içlerinden biri hayır derse seks yapılmamalıdır. Fiziksel ya da psikolojik olarak seks, asla bir zorlama sonucu gerçekleşmemelidir.

Tutkulu ve ateşli öpücükler olsa bile ve her şey yatağa doğru gidiyor gibi görünse bile son anda bunu yapmak istemezseniz o zaman yapmak zorunda değilsiniz. Kimse sizi buna zorlayamaz ve kendinizi buna mecbur hissetmemelisiniz. Benzer şekilde hiç kimsenin onunla seks yapmadınız diye size belli bazı şeyler söylemeye hakkı yoktur.

“Ben kondom kullanmıyorum”

Klasikleşmiş cinsiyetçi davranışlardan bir diğeri de erkeğin prezervatif takmayı reddetmesidir. Hatta  “Temizim” lafını bile kullanabilir. Daha da ötesi “İstersen sen bir şey kullanabilirsin” bile diyebilir.

Bu tür maço tutumlar, seksin herhangi bir sonucunun (örneğin, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar) kendi sorumluluğu olmadığını düşünen erkeğin kibrini gösterir. Diğer taraftan ona göre bu, kadının görevidir. Yani seksin herhangi bir sonucu kadının suçudur.

Elbette bu, doğru değil. Seks, iki kişinin katıldığı ve sonuçlarından iki kişinin sorumlu olduğu bir aktivitedir. İki kişi de bir diğerinden daha fazla sorumlu değildir. Bu nedenle korunmasını ve onun da sorumluluk almasını isteme hakkına sahipsiniz.

Elbette yeterli korumanın olmadığı herhangi bir cinsel ilişki türünü kabul etmek zorunda değilsiniz.

Yalnızca kadınlar erkeklere oral seks yapar

erkeğin pantolonunu açan kadın

Elbette maço bir adama göre seks onun zevkinin etrafında döner ve kadının zevki kendi zevkinden sonra gelir. Bu nedenle cinsiyetçi bir adam partnerine oral seks yapmayı reddedecek ama kendisine yapılmasını isteyecektir.

Yani bu tür erkekler kadınların da uyarılmak istediğini, onların da tercihleri ve ihtiyaçları olduğunu unutma eğilimindedirler. Her şeyin erkeğin cinsel birleşmesi veya orgazmı ile ilgili olmadığını unuturlar. Aslında birçok şovenist erkek kendisi orgazm olur olmaz seksin bittiğini düşünür.

Elbette böyle değildir. Seks, bundan çok daha fazlasıdır. Seks, öpüşme, dokunma, okşama gibi şeyler içeren ön sevişmeyi de kapsar. Sadece bir kişi için değil her iki taraf için de tatmin edici olmalıdır. Her iki taraf da eğlenmelidir.

Oral seks kadınlar için önemlidir. Böylece klitoral orgazmın keyfini çıkarabilirler. Ancak cinsiyetçi erkekler bunun “zaman kaybı” olduğunu hatta “aşağılayıcı” olduğunu düşüneceklerdir.

Sonuç

Seks sırasında cinsiyetçi davranışlar sergileyen erkekler, kadınları erkeklerin zevki için bir obje olarak görme eğilimindedirler. Onlara göre fantezilerin ve arzuların herhangi bir geçerliliği yoktur. Seks, erkek ile başlar ve erkek ile biter ve amaç onun tatmin olmasıdır.

Öte yandan ne yazık ki, bunun yalnızca bazı erkeklerin beyinlerine kazınmış bir düşünce olmakla kalmadığını aynı zamanda kadınlar için ciddi sonuçlar doğurduğunu da unutmamalıyız. Çoğu zaman kadınlar, boyun eğmezlerse erkeklerini memnun etmiyor olacaklarını düşünürler.

Bu nedenle kadınların kendilerine güvenmelerinin önemli olduğunun farkında olmalıyız. Ayrıca seksin iki kişilik bir şev olduğunu ve her iki kişi için de eğlenceli olması gerektiğini anlamalıyız.

İlginizi çekebilir ...
Oral Seks Öncesi ve Sonrası Hijyen
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Oral Seks Öncesi ve Sonrası Hijyen

Oral seks öncesi ve sonrası hijyeni ile cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için bu ipuçlarını mutlaka dikkate alın.