Selüliti Kolayca Azaltmak İçin Yiyebileceğiniz 6 Meyve

Muz, içindeki potasyum sayesinde sıvı tutulmasını önleyebilir ve enflamasyonu azaltabilir. Ayrıca yeni selülit oluşumunu önlemeye de yardımcı olur.
Selüliti Kolayca Azaltmak İçin Yiyebileceğiniz 6 Meyve

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Selülit, cildin altında yağ birikmesiyle oluşan bir güzellik sorunudur. Temel olarak, küçük şişlikler ve çukur görünümleri oluşturur. Neyse ki, selüliti kolayca azaltmak için doğal yöntemler vardır.

Selülit genellikle, kalça ve bacaklarda oluşmaya eğilimli olmasına rağmen, karın ve üst vücutta da görülebilir.Kadınlar bu sorundan daha sık etkilenir ve aslında kadınların % 90’ında selülit bir dereceye kadar vardır.

Başlıca nedeni aşırı vücut ağırlığıdır, ancak enflamasyon ve hormonal dengesizlikler de bu konuda rol oynadığı için herkesin başına gelebilir.Neyse ki, topikal tedaviler ile birlikte, selüliti azaltmak için benimseyebileceğiniz bazı basit beslenme alışkanlıkları vardır.

En önemlilerinden biri, belirli meyvelerin düzenli olarak tüketilmesi ve içlerindeki besin maddelerinin bu soruna yardımcı olmasıdır.Hangileri olduklarını öğrenmek ister misiniz?

1.Selüliti Kolayca Azaltmak İçin Kavun Tüketin

dilimlenmiş kavun

Kavunda %90 su vardır ve bu yüzden selüliti azaltmaya yardımcı olan diüretik etkiye sahiptir.Bu etki, vitamin ve mineraller ile birlikte, sağlıklı bir lenfatik sistemini destekler, toksinleri giderir ve dolaşımı optimize eder.

Kavun tüketmek, bağırsaklarınızdaki yağ emilimini azaltır ve vücudunuzun bunu enerjiye dönüştürmesini daha kolay bir hale getirir.

 • Meyveyi doğal haliyle, günde 2 veya 3 kez tüketin.
 • Smoothie ve salatalarınıza ekleyin.

2.Selüliti Kolayca Azaltmak İçin Çilek Tüketin

Çilek, vücut detoksuna yardımcı olan antioksidanlarla ve temel minerallerle doludur.Düzenli tüketimi, enflamasyonu azaltırken toksinleri de kanınızdan temizler.

Bu, antioksidanların yağ birikimlerinin oluşmasını engellemesine yardımcı olduğundan, selüliti azaltabileceğiniz anlamına gelir.

 • Günde 2 veya 3 kez bir avuç çilek yiyin.
 • Ya da taze çilek suyu hazırlayın ve her gün tüketin.
 • Ardından bu meyveyi salatalarınıza ve tatlılarınıza ekleyin.

3. Armut

selüliti kolayca azaltmak için armut dilimleri

Sağlıklı bir beslenmenin parçası olarak armut yemek, selüliti en aza indirmenin harika bir yoludur.Bu tatlı meyve, tiroidinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olan ve böylece metabolizma problemlerini önleyen bir besin maddesi olan iyot içerir.

Bu, sağlıklı bir kiloyu korumak ve enflamasyonu önlemenin daha kolay olacağı anlamına gelir.Ayrıca, toksin eliminasyonunu destekleyen lif ve antioksidanlar içerdiğinden bahsetmeliyiz.

 • Günde 3 tane çiğ armut tüketin.
 • En az 2 hafta boyunca bir bardak armut suyunu sabah ilk iş olarak için.

4. Muz

Muz, sıvı tutulumunu azaltan önemli bir mineral olan potasyumun ana kaynağıdır.Bu besin maddesi, sodyum seviyelerini düzenler ve enflamasyonu en aza indirdiğinden, yeni selülit oluşumunu engeller.

Buna ek olarak, muzdaki vitaminler damarlarınıza giden kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu daha iyi oksijenlenme ile sonuçlanır ve hatta selüliti azaltmanıza yardımcı olabilir.

 • Her gün bir muz yiyin.
 • Smoothie’lere, salatalara ve tatlılara ekleyin.

5. Ananas

selüliti kolayca azaltmak için ananas dilimleri

Ananasın, en iyi selülit karşıtı gıdalardan biri olması tesadüf değildir.Bromelain adı verilen bir enzim içerir, bu da ona anti-enflamatuvar ve diüretik özellikleri ve aynı zamanda antioksidanları sağlar.

Bunların hepsi, C vitamini ile birlikte, selüliti en aza indirgeyen, cilt altındaki yağ birikimlerini azaltmaya yardımcı olur.Hem meyve hem de meyve suyu tutulan sıvıların giderilmesini teşvik eder ve dolaşım sistemi için iyidir.

 • Her gün bir bardak ananas tüketin.
 • Sabah ortasına bir bardak ananas suyu için.
 • Smoothie ve salatalarınıza ekleyin.

6. Greyfurt

Greyfurtun metabolizmanız ve sindirim sisteminiz için çok önemli faydaları vardır hem de çok az kalori içermektedir.Yüksek miktarda C vitamini ve mineraller ile karakterize edilen bu meyve, deri altı dokudaki yağ birikimini azaltır.

Taze greyfurt suyu, kan pH’ını düzenlemeye, cilt oksijenasyonunu ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olur.Kolesterolün düşürülmesi ve diyabetin önlenmesi için de önerilir.

 • Günde 2-3 greyfurt yiyin.
 • Her yemekten önce bir bardak greyfurt suyu için.

Selülitle savaşmaya mı çalışıyorsunuz? Yukarıda belirtilen meyveleri tüketmenin yanı sıra, kalori ve yağ açısından ılımlı miktarlarda içeren bir beslenme takip etmeyi unutmayın.Bunu yapmak ve egzersiz yapmak, selülitinizi kısa sürede azaltacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Selülit İle Savaşmak İçin En İyi 8 Yağ
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Selülit İle Savaşmak İçin En İyi 8 Yağ

Selülit, kadınların en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Selülit ile savaşmak için en iyi 8 yağı bu yazımızda öğrenin. • Ioannou, I., & Ghoul, M. (2013). Prevention of enzymatic browning in fruits and vegetables. European Scientific Journal. https://doi.org/doi:10.1021/bk-1989-0405.ch003r10.1021/bk-1989-0405.ch003
 • Barkai-Golan, R. (2001). Postharvest Diseases of Fruits and Vegetables. Postharvest Diseases of Fruits and Vegetables. https://doi.org/10.1016/B978-044450584-2/50009-5
 • Akter, M. S., Oh, S., Eun, J. B., & Ahmed, M. (2011). Nutritional compositions and health promoting phytochemicals of camu-camu (myrciaria dubia) fruit: A review. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2011.03.045
 • Devalaraja, S., Jain, S., & Yadav, H. (2011). Exotic fruits as therapeutic complements for diabetes, obesity and metabolic syndrome. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2011.04.008