Kavun Suyu ile Kilo Vermeniz ve İyi Uyumanız Mümkün!

Kilo vermek istiyorsanız, kahvaltı yapmadan önce kavun suyu içmelisiniz. Daha kolay uykuya dalmak istiyorsanız, uyumadan önce için.
Kavun Suyu ile Kilo Vermeniz ve İyi Uyumanız Mümkün!
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Antik çağlardan beri, kavun yüksek vitamin, lif ve mineral kaynağı olan ferahlık veren bir meyve olarak bilinir. Kavunun %90’ından fazlası sudan oluşur ve bu nedenle hidrasyon ve kilo vermek için idealdir. Peki kavun suyu ile kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz?

100 gram bir kavunda, yaklaşık olarak 6 gram şeker ve 13 gram bileşik karbonhidrat vardır ve 25 kaloridir. Aynı zamanda kavun antioksidanlar açısından zengindir ve yağ ve kolesterol içermez.

Pek çok kişi kavunu sadece bir yaz meyvesi olarak düşünse de, bazıları kavunu uyku kalitesini artırmak için ve kilo vermeye yardımcı bir besin olarak tüketiyor. Ferahlık verici olmasıyla bilinse de, kavun tüketmenin kilo verdirdiği ve daha iyi bir uyku sağladığı kanıtlanmıştır.

Kavunun faydaları nelerdir?

kavun dilimleri
Kavun aynı zamanda karpuz, kabak ve balkabağını da içeren “dev sebzeler” ailesine aittir. Kumlu topraklarda yetişir ve yaz aylarının en iyi meyvelerinden biri olarak bilinir.

Popüler kavun çeşitleri Avrupa ve Kuzey Amerika kökenlidir; ancak kavunun Orta Asya ve Afrika kökenli olduğu düşünülmektedir. Belli başlı faydaları arasında cilt ve mukoza zarı için iyi bir antioksidan besin olan A vitamini bakımından zengin olması vardır.

Kavun ayrıca, flavonoid ve hücreleri serbest radikallerden koruyan bileşikler içerir. Düzenli tüketilmesi daha iyi görmenizi sağlar ve retina dejenerasyonu ve refrakter bozukluk riskini azaltır.

Atardamardaki yüksek tansiyonu düşürür ve yüksek potasyum kaynağı olduğu için kalp ve damar hastalıklarının meydana gelmesini önler. Ayrıca viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendiren iki ana besin maddesi olan magnezyum ve C vitamini kaynağıdır.

Kavun nasıl kilo vermeye yardımcı olur?

 • Kavun, bel çevrenizdeki yağların doğal ve sağlıklı bir şekilde erimesine yardımcı olduğu için “yağ yakıcı” olarak adlandırılan meyvelerden biridir.
 • Detoks etkisi yaratan maddeler açısından zengin olan kavun, vücutta toksin oluşmasını engeller ve bu sayede de metabolizmayı hızlandırır.
 • Vücut dokularındaki sıvıyı düzenlemek ve iltihaplanmayı azaltmak için ideal olan doğal bir idrar söktürücüdür.
 • Yüksek miktarda su içerdiği için, vücudu nemlendiren ve tokluk hissini çoğaltan en iyi meyvelerden biridir.

Kavun suyu neden uyumamıza yardımcı olur?

kavun daha iyi uyku
Kavun suyu katkı maddesi, yapay tatlandırıcı ve koruyucu içermeyen bir içecektir. Üstelik, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilecek önemli besin maddelerinin kaynağıdır.

Bir süre boyunca uykusuzluk tedavisinde yaygın olarak kullanılmıştır; çünkü vücut hücrelerinin hidrasyonunu sağlayıp ertesi güne kadar hücrelerin bu suyu tutmasına yardımcı olur. Birçok kişi tarafından göz ardı edilse de, sıvı kaybı derin ve güzel bir uykuyu bölecek faktörlerden biridir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Daha İyi Bir Uyku İçin 5 Akşam Yemeği

Kavun suyu nasıl hazırlanır?

kavun dilimleri ve suyu
Kavun suyu günlük sıvı tüketiminizi artırmanın çok etkili bir yoludur. Tadı ferahlık verir ve gün içinde istediğiniz zaman içebilirsiniz. Hatta, kilo vermek istiyorsanız sizin için en ideal zaman kahvaltıdan 30-40 dakika öncesi olacaktır.

Malzemeler

 • Küpler halinde doğranmış kavun (300 gr)
 • 1 çay kaşığı limon suyu (10ml)
 • 1 çay kaşığı bal (25 gr)
 • Buz
 • Yarım bardak su (125 ml)

Hazırlanışı

 • Kavunu soyun ve küpler halinde doğrayın; böylece karıştırıcıda karıştırmak daha kolay olacaktır.
 • Kavunu karıştırıcıya koyun ardından limon suyunu, buzu ve suyu ekleyin.
 • Yumuşayıp smoothie kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Kilo vermek için, kahvaltı ve ana yemeklerden önce için.
 • Daha iyi bir uyku istiyorsanız, uyumadan birkaç saat önce için.

Detoks etkisi yaratan bu içecek 150 kaloriden azdır ve vücut için faydalı vitamin ve mineral deposudur. Hemen bu tarifi evinizde deneyin ve vücudunuza sağladığı faydaları keşfedin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Polcz ME., Barbul A., The role of vitamin A in Wound Healing. Nutr Clin Pract, 2019. 34 (5): 695-700.
 • Saari JC., Vitamin A and vision. Subcell Biochem, 2016. 81: 231-259.
 • Carr AC., Maggini S., Vitamin C and immune function. Nutrients, 2017.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.