Kilo Vermek ve Daha iyi Bir Uyku için Kavun

· 2 Eylül, 2015
Kavun genellikle sudan oluşur, bu da idrar yolu ile vücuttan toksin atılımına yardımcı olur.

Eğer kilo vermek ve iyi bir uyku almak istiyorsanız, diyetinize kavunu eklemelisiniz. Kavun hem lezzetli hem de ferahlatıcı bir meyve. Çoğu zaman yazın bulunsa da, kışın da yararlarından faydalanabilirsiniz. Kavunların kilo vermek ve daha iyi bir uyku için bizlere nasıl yardımcı olduğunu okuyabilirsiniz.

Kavun hakkında bilmek istedikleriniz

Kavun kocaman bir meyve, sadece boyutuyla değil. Kendisi karpuz, balkabağı ve kabak gibi dev sebzeler grubuna dahildir. Sulanan kumlu topraklarda yetiştirilir ve harika bir yaz meyvesidir. Kavun yemenin bir sürü faydası var ve marketlerde çeşitli kavunlar bulabilirsiniz. En yaygın olanları Avrupa ve Amerika kavunlarıdır.

1 kiloya yakındırlar ve genelde yuvarlak ve sarıdırlar. İçeriğinin rengi dışı gibidir, yumuşak ve suludur. Ortasında bir boşluk bulunur ve bu boşluğun kenarlarında tohumlar vardır.

Kavunun özellikleri

 • Düşük kalorili. 100 gram kavun 34 kalori içerir. Yağ oranı da düşüktür, ama vitamin ve mineral açısından zengindir.
 • Yüksek oranda vitamin içerir. Meyveler arasında en çok A vitamini içerendir. Cilt ve mukoza zarı için çok güçlü bir antioksidandır.
 • Hücreleri serbest radikallerden koruyan flavonoidler içerir. Bu maddeler bizi pankreas, göğüs ve kolon kanserine karşı korur.
 • Görüşümüzü iyileştirir ve yaşlanmayla gelen maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olur.
 • İçeriğindeki potasyum ile kalp ritmini ve kan basıncını düzenler. Kalp hastalıklarına karşı korur.
 • Vücudu enfeksiyon, virüs ve bakteri ile gelen hastalıklara karşı C vitamini ve manganez sağlayarak korur.
kavun çorbası

Kavun yemek kilo vermeye nasıl yardımcı olur?

Temizleme ve toksinlerden arındırma özellikleriyle kavun kilo vermeye yardımcı olur. Bu meyve bir çok yarar sağlar ve özellikle detoks ile idrar yollarının işlevi için çok faydalıdır.

Bu diyeti takip ettiğinizde vücudunuz katkı maddesi ve koruyucu maddeler gibi zararlı yiyecekleri tüketmediği için daha iyi işlemeye başlayacak. Kavun, aynı zamanda çok tatmin edici, çünkü %90’ı su. Bu meyveyi yediğiniz zaman genelde daha az yiyeceksiniz. Sonuç olarak vücudunuz ihtiyacı olan suyu alacak ve idrar yolu ile toksinlerden ve birikmiş sıvılardan kurtulacak.

Kavunlu diyetler

Son derece sıkı

Bunu sadece bir gün uygulamalısınız, ve bu gün boyunca kavun yemelisiniz. Eğer susarsanız da sadece için.

Düşük kalorili bir diyet ile

Gün içinde diğer meyve ve sebzelerle bir bütün kavun yiyeceksiniz. Bunlara herhangi bir şeker veya tuz eklememelisiniz. Bunu ardı ardına en fazla 5 gün uygulayıp biraz ara verin.

Lezzetli bir smoothie yapabilirsiniz. Kilo vermek için bu smoothie’yi kavun ile hazırlayıp gün içinde tüketebilirsiniz. Hiç bir şey yemediğiniz zaman tüketmenizi öneriyoruz. Ayrıca akşam yemeğinden önce öğlen atıştırmalığı olarak içtiğinizde tok kalmanıza yardımcı olur. Bunlar yetmezmiş gibi içi vitamin ve protein dolu.

kavun tatlısı

Hazırlanışı:

 • İki kap kavun içi
 • Bir doğranmış yeşil elma
 • Soyulmuş ve doğranmış bir kivi
 • Bir yemek kaşığı limon suyu
 • Bir bardak su veya bir bardak buz
 • Tatlandırmak için biraz bal veya stevya

Tüm malzemeleri kıvamına gelene kadar mikserde karıştırın. Bu smoothie 150 kaloriden az, ama yine de tok hissedeceksiniz.

Kavun yemek uyku için faydalı mıdır?

Yüksek besleyici özellikleri sayesinde kavunlu smoothie içmek daha iyi bir uyku için faydalıdır. Özellikle uyku problemi veya uykusuzluk yaşayan kişiler için dört dörtlüktür. Bu sağlıklı meyve susuzluğu giderir, susuzluk insanların gece yataktan kalkmasının bir nedeni. Aynı zamanda tatmin edicidir, bu yüzden mideyi sabaha kadar atıştırmalıklara ihtiyaç duymadan rahat tutar.

Bazı insanlar hazımsızlık yarattığı gerekçesiyle uykudan önce kavun yemenin kötü bir fikir olduğunu düşünür ama bunun aksi kanıtlanmış durumda. Kavunun çoğunluğu sudan oluştuğu için bazı insanlarda mide problemi yaratabilir. Ama bu emilim sürecinde tek bir sıkıntı nedeni olabilir – çok sıcak bir günde buzdolabından çıkmış soğuk bir kavunu akşam tüketmek. Çünkü bu durumda termal şok yaşarsınız. Ayrıca kavun yeterince olgun olmadığında mide problemleri yaratabilir.

Günde doğru miktarda kavun yediğiniz sürece, uykuda herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Eğer hassas bir mideye sahipseniz akşam yemeğinden hemen sonra veya uyumadan hemen önce kavun yemeyin.

uyku