Daha İyi Bir Uyku İçin 5 Akşam Yemeği

Turunçgiller sabah güne başlamak için harika meyveler olmalarına rağmen greyfurt haricindekileri gece yemekten uzak durmalısınız, çünkü uyumanıza engel olabilirler.
Daha İyi Bir Uyku İçin 5 Akşam Yemeği
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Uzun bir günün ardından,özellikle de iyi bir uykuya ihtiyacınız varsa, akşam yemeği için  rahatlamanıza yardım edecek yiyecekleri tercih edin. İnsanlar genellikle akşam yemeklerinde oldukça sağlıklı olan ancak günün diğer saatleri için daha uygun olan enerji verici gıdalar tercih ederler.

Bugünkü makalemizde akşam yemeği için en uygun malzemeleri nasıl seçeceğinizi göstereceğiz ve hem daha iyi uyumanıza yardım eden hem de doyurucu olan bazı lezzetli ve hafif önerilerde bulunacağız.

Daha İyi Bir Uyku İçin Bazı Genel İpuçları

Sağlıklı tariflere geçmeden önce, herkesin uygulaması gereken bazı temel ilkeleri aşağıda bulabilirsiniz:

 • Bazı meyveler de dahil olmak üzere (şeftali, kavun, kayısı gibi) tatlılardan ve yüksek şeker içeren gıdalardan uzak durun.
 • Turunçgilleri sabahleyin yemesi harikadır; ancak çok fazla enerji sağladıkları için akşam vakitlerinde uzak durulması gerekir. Bunun tek istisnası greyfurttur ama onu da akşam yemeğinden önce yemelisiniz.
 • Nişastalı yiyecek (patates, muz), tahıl ve un (ekmek, makarna vb.) tüketimini azaltın.
 • Kızarmış ve işlenmiş gıdalardan kaçının.
 • Kahve, çikolata ve kola gibi uyarıcı etkiye sahip gıdalardan uzak durun.
 • Et veya sosis yemek yerine balık ve yumurta yemeyi  tercih edin.
 • Aynı gruptaki yiyecekleri tek bir öğünde çok fazla karıştırarak yemeyin (örneğin, kırmızı et ve balık).
 • Akşam yemeğinde çok fazla yemeyin ve yemek saatini de çok geçe bırakmayın. En iyisi tıka basa doymadan ve 8’den önce sofradan kalkmaktır.
 • Gece boyunca devamlı tuvalete gitmemek için akşam yemeğinden sonra çok fazla sıvı tüketmeyin.
 • Çok hızlı yemeyin. Eğer çok açsanız yemekten önce bir parça meyve yiyin ve sofraya oturmadan hemen önce de bir bardak su için.

Akşam Yemeği İçin Gazpaço Çorbası

Yeşil sebzeler sinir sisteminiz için önemli olan ve uzun bir günün ardından kaslarınızın gevşemesine yardımcı olan magnezyumu yüksek miktarda içerir.

Gazpaço çorbası tarifini hazırlamak için yapmanız gereken tek şey aşağıdaki bütün malzemeleri blender ile karıştırmaktır.

 • Çiğ ıspanak
 • Roka
 • Maydanoz
 • Avokado
 • Zeytinyağı
 • Elma sirkesi
 • Deniz tuzu

Her bir malzemeden kullanacağınız miktarı damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Bu İspanyol çorbasını soğuk servis etmek en iyi seçimdir.

yeşil meyve suyu 2

Kabak, Yulaf Ezmesi ve Wakame Kreması

Yulaf besin değeri yüksek bir kahvaltı yapmanızı sağlar; ancak sinir sistemini düzenlemeye ve aşırı kaygıyı da kontrol etmeye yardım ettiği için geceleri de az miktarda yiyebilirsiniz. Her seferinde sadece bir yemek kaşığı yulaf kullanın. Böylece çorbanıza krema kıvamı vermiş olursunuz.

Kabak düşük kalorili hafif bir sebze olduğu için bu tarifin bir parçasıdır, ancak içeriğindeki yüksek lif yapısı onu oldukça doyurucu bir hale getirir.

Wakame mineral yönünden çok zengindir ve çorbanıza krema kıvamı verir, bu nedenle süt yerine kullanabilirsiniz.

Akşam Yemeği İçin Biber ve Mantarlı Omlet

Sindirimi kolay olan gıdaları tercih ettiğiniz sürece akşam yemeğinde protein tüketiminin bir zararı yoktur. Yumurta gayet güzel bir seçimdir çünkü besin değerleri yüksektir ve sağlıklı yağlar içerir.

Yumurtayla çeşitli omletler hazırlayabilirsiniz ve güzel bir akşam yemeği için omlete biber ve mantar eklemenizi tavsiye ederiz.

Omletin yanına biraz da salata hazırlayın ve yanında ekmek ya da herhangi bir unlu mamul tüketmemeye çalışın.

Akşam Yemeği İçin Fırınlanmış Yumurtalı Enginar

Zaten genel olarak sağlıklı bir yiyecek olan enginar, gece yenildiği zaman karaciğer fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına da yardımcı olur. Çünkü bu organ sabahın ilk saatlerine doğru kendini yeniler.

Enginarların yumuşaması için öncelikle kısa bir süre kaynatın. Ardından bir miktar zeytinyağı ve sarımsakla ızgara yapabilir ya da fırına atabilirsiniz.

Yanına da iyi haşlanmış bir yumurta ekleyerek yemeğinizi tatlandırabilirsiniz.

`fırında enginar yemeği

Akşam Yemeği İçin Esmer Şeker ve Bezelye Kreması

Kremalı çorbalar akşam yemeği için güzel bir seçimdir çünkü hem besin değerleri yüksektir hem de doyurucu olurlar. Üstelik de rahatlamanızı sağlayarak daha iyi uyumanıza yardım ederler.

Bu kremayı hazırlarken bezelye kullanmanızı tavsiye ederiz çünkü sindirimi çok kolaydır ve çok fazla gaz oluşmasına neden olmaz. Bu sebzeyi vitamin ve mineral yönünden zengin olan esmer pirinç ile birleştirdiğiniz zaman ise vücut tarafından kolayca emilebilen bitkisel proteinleri bolca almış olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Escalante-Izeta, Ericka Ileana, Haua-Navarro, Karime, Moreno-Landa, Luz Irene, & Pérez-Lizaur, Ana Bertha. (2016). Variables nutricias asociadas con la ansiedad y la autopercepción corporal en niñas y niños mexicanos de acuerdo con la presencia de sobrepeso/obesidad. Salud mental39(3), 157-163. https://dx.doi.org/10.17711/SM.0185-3325.2016.014
 • Escudero Álvarez, E., & González Sánchez, P. (2006). La fibra dietética. Nutrición hospitalaria21, 61-72.
 • Torres Camacho, V., & Chogar Oquendo, D. (2014). Magnesio-selenio. Revista de Actualización Clínica Investiga41, 2156.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.