Semiz Otu ve Şifalı Özelliklerine 10 Örnek

· 30 Haziran, 2018
Muhteşem bir besin değerine sahip semiz otu diyetinizde mutlaka bulunması gereken bir bitkidir. Bu yazımızda semiz otunun şifalı özelliklerini öğrenebilirsiniz!

Semiz otu mutlaka salatalarınıza eklediğiniz bir bitki, değil mi? Bu bitkiyi çok sık kullanmıyorsanız, faydalarını öğrendikten sonra evinizden eksik etmeyeceksiniz.

Antik Yunan’da ve Çin tıbbında, idrar söktürücü ve kabızlık giderici özelliklerinin yanı sıra vücudu arındırmasından dolayı tüketilmiştir.

Bu yazıda bu şifalı hakkında daha fazla bilgi edinin!

Ayrıca bakınız: Evde Şifalı Bitki Yetiştirmek: Biberiye, Nane ve Maydanoz

Semiz otu: sözde yabani bir ot

Bir kaç yıl öncesine kadar semiz otu (Portulaca oleracea), her yerde büyüyebilen yabani bir ot olarak biliniyordu.

Kaldırımda bulunan bir çatlakta bile karşınıza çıkabilir. Çiftçiler, ekinlere zarar verebileceği için semiz otunu ekinleri arasında görmek istemezler.

Bununla birlikte, sarı ya da pembe çiçeklere sahip olabilen bu bitki, gösterdiği harika direnç ve mükemmel besin değerleri ile ön plana çıkar.

Günümüzde semiz otunu, birçok sağlık problemine karşı mücadele eden uygun fiyatlı ve erişilebilir bir süper gıda olarak görüyoruz.
büyük bir avuç semiz otu

Semiz otunun bileşenleri

Semiz otu A, B grubu ve C vitaminleri ve diğerlerinin yanı sıra potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko ve selenyum gibi mineraller açısından zengindir.

Bunlara ek olarak, tohumlarında bulunan temel omega 3 asitleri nedeniyle bu açıdan en zengin bitkilerden biridir.

Ayrıca bu bitki yüksek miktarlarda müsilaj (lif), flavanoid, antioksidan, fitoöstrojen ve sitrus veya malik asit gibi organik asitler içerir.

Semiz otunun sahip olduğu spesifik bir özellik ise uyku ve uyanıklık devrelerini düzenleyen bir hormon olan melatonin içeriyor olmasıdır.

Ayrıca bakınız: Kronik Yorgunluğu Önleyen 5 Şifalı Bitki

Sağlık açısından faydaları

bir kase semiz otu

Yazının devamında, semiz otunun sağlık açısından çok özel olan 10 faydasına odaklanıyoruz:

 1. Anti-enflamatuvar bir bitkidir. İçeriğinde bulunan müsilaj, omega 3 yağ asitleri ve mineralleri sayesinde çok güçlü anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Bu bitki, özellikle boşaltım ve sindirim sisteminizi etkileyen çeşitli ağrı ve rahatsızlık türlerini tedavi edebilir.
 2. Bir antioksidandır. Az sayıda bitki, antioksidan bakımından semiz otu kadar zengindir. İçerdiği C ve E vitaminleri, flavanoidler, alkaloidler, beta-karotenler ve glutatyon, serbest radikallere karşı mücadele etmeye ve yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur.
 3. Çok besleyicidir. Besin ögeleri ve yüksek omega 3 içeriği sayesinde vücudumuzu içeriden ve derinlerden besleyen bir bitkidir. Dolayısıyla, cilt, saç, tırnak, eklemlerimizin sağlığını iyileştirir.
 4. Antiseptiktir: Çok etkili mikrop karşıtı özelliklere sahiptir.
 5. Semiz otu kalp damar sağlığınıza fayda sağlar. İçerdiği temel omega 3 yağ asitleri de kardiyovasküler sağlığa destek olmaktadır. Bu bileşenler kan dolaşımını düzenler, kan basıncını iyileştirir ve kalp ritim bozukluklarını önler.
 6. Sindirim sisteminize yardımcı olur. Müsilaj içeriği sayesinde, vücut içerisinde yumuşatıcı bir etki yaratır. Bu, sindirim sisteminizi ve idrar yolunuzu, en yaygın görülen hastalıkları önlemek adına yatıştırdığı ve yumuşattığı anlamına gelir. Bunların yanı sıra, yüksek lif içeriği sayesinde, kabızlığa karşı savaşır ve bağırsak parazitlerini önler.
 7. İdrar söktürücüdür. Semiz otu, vücudumuzda tutulan fazla sıvıları ortadan kaldırmak adına, mükemmel bir doğal reçete etkisi gösterir.Yani şişkinliği azaltır ve obeziteye karşı mücadele etmenize yardımcı olur.
 8. Ülser karşıtı özelliklere sahiptir. Semiz otunda bulunan müsilaj, organ duvarlarını korur ve yaygın olarak sindirim sisteminde baş gösteren gastrit ve ülserlerin oluşumunu önler.
 9. Semiz otu yüksek ateşi düşürür. Bu inanılmaz bitki, yüksek ateşi bile azaltır.
 10. Hipoglisemiktir. Semiz otu, kan şekeri düzeylerini doğal olarak azaltmaya yardımcı olur. Bu da diyabet, obezite ya da insülin direnci gibi hastalıkları önleyebileceği anlamına gelir.

Nasıl tüketilir

kağıtta semiz otu

Her ne kadar  süper bir gıda olsa da, bahsi geçen tüm rahatsızlıklar için net bir çözüm yolu olarak sınıflandırılmaz.

Bir sebze gibi tüketebileceğiniz bu bitkiyi bahçenizde yetiştirmeniz ya da kendi kendine yetiştiği temiz alanlardan toplamanız tavsiye edilir.

Sote yemekler, salatalar, çorbalar, kremalar içerisinde veya su teresi ve ıspanakla olduğu gibi güveç olarak da semiz otunu tüketebilirsiniz. Bu bitki içerdiği müsilaj nedeniyle yemeklere kremsi bir özellik katar.

Kremsi etki için semiz otu kullanmak, krema ya da peynir gibi daha az sağlıklı içerikleri yemeklerinize eklemekten kaçınmanızı sağlar.

 • Uddin, M. K., Juraimi, A. S., Hossain, M. S., Nahar, M. A. U., Ali, M. E., & Rahman, M. M. (2014). Purslane weed (Portulaca oleracea): A prospective plant source of nutrition, omega-3 fatty acid, and antioxidant attributes. The Scientific World Journal. https://doi.org/10.1155/2014/951019
 • Amirul Alam, M., Juraimi, A. S., Rafii, M. Y., Hamid, A. A., Kamal Uddin, M., Alam, M. Z., & Latif, M. A. (2014). Genetic improvement of Purslane (Portulaca oleracea L.) and its future prospects. Molecular Biology Reports. https://doi.org/10.1007/s11033-014-3628-1
 • Jin, R., Wang, Y., Liu, R., Gou, J., & Chan, Z. (2016). Physiological and Metabolic Changes of Purslane (Portulaca oleracea L.) in Response to Drought, Heat, and Combined Stresses. Frontiers in Plant Science. https://doi.org/10.3389/fpls.2015.01123
 • Dkhil, M. A., Moniem, A. E. A., Al-quraishy, S., & Saleh, R. A. (2011). Antioxidant effect of purslane ( Portulaca oleracea ) and its mechanism of action. Journal of Medicinal Plants Research. https://doi.org/10.1108/01443580410569235