Semiz Otu: Bu Şifalı Bitkinin 10 Özelliği

· 30 Haziran, 2018
Birçok kişi, sahip olduğu mükemmel besin değerleri nedeniyle, semiz otunu, süper bir gıda olarak kabul ediyor. Bu makale aracılığıyla adı geçen bu yabani bitkinin şaşırtıcı şifalı özellikleri hakkında bilgi edinin!

Semiz otunu daha önce hiç duydunuz mu?

Antik Yunan’da ve Çin tıbbında, idrar söktürücü ve kabızlık giderici özelliklerinin yanı sıra vücudu arındırmasından dolayı tüketilmiştir.

Bu yazıda semiz otu hakkında daha fazla bilgi edinin!

Semiz otu sözde yabani bir ot

Bir kaç yıl öncesine kadar, semiz otu (Portulaca oleracea), halk arasında, her yerde büyüyebilen yabani bir ot olarak biliniyordu. Semiz otu, kaldırımda bulunan bir çatlakta bile karşınıza çıkabilir. Çiftçiler, semiz otunun zarar verebilme ihtimalinden dolayı, onu, ekinleri arasında görmek istemezler.

Bununla birlikte, sarı ya da pembe çiçeklere sahip olabilen bu bitki, gösterdiği harika direnç ve mükemmel besin değerleri ile ön plana çıkar. Günümüzde, onu, birçok sağlık problemine karşı mücadele eden diğer sebzeler gibi tüketilebilen, uygun fiyatlı ve erişilebilir bir süper gıda olarak görüyoruz.
büyük bir avuç semiz otu

Semiz otunun bileşenleri

Semiz otu A, B grubu ve C vitaminleri ve diğerlerinin yanı sıra potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko ve selenyum gibi mineraller açısından zengindir. Bunlara ek olarak, tohumlarında bulunan temel omega 3 asitleri nedeniyle bu açıdan en zengin bitkilerden biridir.

Bu bitki, ayrıca, yüksek miktarlarda müsilaj (lif), flavanoid, antioksidan, fitoöstrojen ve sitrus veya malik asit gibi organik asitler içerir. Semiz otunun sahip olduğu spesifik bir özellik ise uyku ve uyanıklık devrelerini düzenleyen bir hormon olan melatonini içeriyor olmasıdır.

Sağlık açısından faydaları

bir kase semiz otu

Yazının devamında, semiz otunun sağlık açısından çok özel olan 10 faydasına odaklanıyoruz:

  1. Anti-enflamatuvar bir bitkidir. Semiz otu, içeriğinde bulunan müsilaj, omega 3 yağ asitleri ve mineralleri sayesinde çok güçlü anti-enflamatuvar özelliklere sahiptir. Bu bitki, özellikle boşaltım ve sindirim sisteminizi etkileyen çeşitli ağrı ve rahatsızlık türlerini tedavi edebilir.
  2. Bir antioksidandır. Az sayıda bitki, antioksidan bakımından semiz otu kadar zengindir. İçerdiği C ve E vitaminleri, flavanoidler, alkaloidler, beta-karotenler ve glutatyon, serbest radikallere karşı mücadele etmeye ve yaşlanma belirtilerini önlemeye yardımcı olur.
  3. Semiz otu çok besleyicidir. Besin ögeleri ve yüksek omega 3 içeriği, onu, vücudumuzu içeriden ve derinlerden besleyen bir bitki haline getirir. Böylelikle, semiz otu, cilt, saç, tırnak, eklem ve benzeri unsurların sağlığını iyileştirir.
  4. Antiseptiktir: Çok etkili mikrop karşıtı özelliklere sahiptir.
  5. Semiz otu kalp damar sağlığınıza fayda sağlar. İçerdiği temel omega 3 yağ asitleri de kardiyovasküler sağlığa destek olmaktadır. Bu bileşenler kan dolaşımını düzenler, kan basıncını iyileştirir ve kalp ritim bozukluklarını önler.
  6. Sindirim sisteminize yardımcı olur. Müsilaj içeriği sayesinde, semiz otu, vücut içerisinde yumuşatıcı bir etki yaratır. Bu, sindirim sisteminizi ve idrar yolunuzu, en yaygın görülen hastalıkları önlemek adına yatıştırdığı ve yumuşattığı anlamına gelir. Bunların yanı sıra, yüksek lif içeriği sayesinde, kabızlığa karşı savaşır ve bağırsak parazitlerini önler.
  7. İdrar söktürücüdür. Semiz otu, vücudumuzda tutulan fazla sıvıları ortadan kaldırmak adına, mükemmel bir doğal reçete etkisi gösterir. Bu, şişkinliği azalttığı ve obeziteye karşı verilen savaşta sizin yanınızda olduğu anlamına gelir.
  8. Ülser karşıtı özelliklere sahiptir. Semiz otunda bulunan müsilaj, organ duvarlarını korur ve yaygın olarak sindirim sisteminde baş gösteren gastrit ve ülserlerin oluşumunu önler.
  9. Semiz otu yüksek ateşi düşürür. Bu inanılmaz bitki, doğal olarak yüksek ateşi bile azaltır.
  10. Hipoglisemiktir. Semiz otu, kan şekeri düzeylerini doğal olarak azaltmaya yardımcı olur. Bu da, diyabet, obezite ya da insülin direnci gibi hastalıkları önleyebileceği anlamına gelir.

Nasıl tüketilir

kağıtta semizotu

Her ne kadar semiz otu süper bir gıda olsa da, bahsi geçen tüm rahatsızlıklar için net bir çözüm yolu olarak sınıflandırılmaz. Bu, daha fazla araştırma yapılmasına rağmen, onu farklı biçimlerde bulmanın zor olduğu anlamına gelir.

Bir sebze gibi tüketebilmek amacıyla, onu, bahçenizde yetiştirmeniz ya da kendi haline büyüdüğü temiz alanlardan toplamanız tavsiye edilir.

Sotelenmiş yiyecekler, salatalar, çorbalar, kremalar içerisinde veya su teresi ve ıspanakla olduğu gibi güveç halinde, semiz otunu tüketebilirsiniz.

Semiz otu, içerdiği müsilaj nedeniyle yemeklere kremsi bir özellik katar. Kremsi etki için semiz otu kullanmak, krema ya da peynir gibi daha az sağlıklı içerikleri yemeklerinize eklemekten kaçınmanızı sağlar.