Kronik Yorgunluğu Önleyen 5 Şifalı Bitki

Kronik yorgunluk için hala herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Bununla birlikte, doktorunuzla birlikte semptomlarınızı azaltmak için birlikte çalışabilirsiniz. Ayrıca, egzersiz yapmak, iyi bir uyku düzenine sahip olmak ve stresli durumlardan kaçınmak gibi sağlıklı alışkanlıklar, gününüzü daha pozitif hale getirir, sizi rahatlatır.
Kronik Yorgunluğu Önleyen 5 Şifalı Bitki

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Stresle dolu yoğun bir yaşam tarzı sağlığınızı ve refahınızı ciddi şekilde etkileyebilir.

Stres, anormal derecede yüksek seviyelere ulaşan çabadan kaynaklanan zihinsel bir yorgunluktur. Ve sonrasında sağlığınızı ve tüm hayatınızı etkileyen belirtileri tetikler.

Kronik yorgunluk sendromu, kas ağrısı, yorgunluk ve uyku problemlerini bünyesinde barındıran uzun süreli bir hastalıktır. Ne kadar uyursanız uyuyun semptomları iyileşmez.

Bütün bu semptomlar, günlük hayatınıza müdahale eder ve normal, sağlıklı bir hayat yaşamanıza izin vermez. Hatta sıradan görevler bile gözünüzde büyür. Yeterli miktarda uyku alamamak bağışıklık sisteminizi zayıflattığı için başka hastalıklara da yol açabilir.

Birçok bilimsel kuruluş, kronik yorgunluğu genel bir sağlık sorunu olarak kabul eder, çünkü kardiyovasküler, böbreklere ait ve psikolojik hastalıklara neden olur.

Çok sayıda muhtemel nedeni olabileceği için teşhis edilmesi zordur. Doktor, sağlık geçmişinizin, işinizin ve ev hayatınızın nasıl olduğunu, semptomların hangi sıklıkta ortaya çıktığını ve hayatınızı nasıl etkilediğini soracaktır.

Kansızlık ve birtakım enfeksiyonlar gibi diğer hastalıkların varlığını bertaraf etmek için yapılan testlerden sonra doktor hastaya tedavi olanakları önerir.

Her zaman olduğu gibi, doğa bize çok sayıda tedavi seçeneği sunar ve kronik yorgunluk da bir istisna oluşturmaz. Kronik yorgunluğu önleyen bu 5 şifalı otun kullanım yöntemlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

1. Sibirya ginsengi

kronik yorgunluk

Sibirya ginsengi, size, kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanma konusunda yardımcı olabilir. Fiziksel performans, kas gücü ve dayanıklılık adına güçlü bir araç olarak kabul edilir. Çin ve Rusya’da çok popülerdir.

En sevdiğiniz enerji içeceklerinin bileşen listelerinde karşınıza çıkar; ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirirken enerji ve canlılığı artırır.

2. Sarı Kantaron

çiçek

Genellikle kronik yorgunlukla birlikte gelen uykusuzluk ve depresyon, bu durumun düzgün bir tedaviye ihtiyaç duyduğunun bir başka göstergesidir. Bu semptomlar için sarı kantaron önerilir.

Sarı kantaron, sarı çiçeklere ve antidepresan özelliklere sahip bir bitkidir. Anksiyete, kas ağrısı, dikkat eksikliği bozukluğu ve diğer ilgili bozukluklara iyi gelir.

3. Şizandra

Şizandra, merkezi sinir sistemini uyararak strese olumlu yanıt vermesini sağlayan ve daha net bir zihin ve daha hızlı reflekslere neden olan bir bitkidir. Rusya, Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkeler, stresi tedavi etmek için geleneksel tıbbın bir parçası olarak kullanırlar.

Böbrek sağlığına ve depresyona iyi gelir. Genel olarak, günlük etkinliklerde performansınızı artırmaya yardımcı olur. Artı, yüksek antioksidan içeriği karaciğer ve bağışıklık sisteminiz için onu ideal kılar.

4. Japon eriği

bitki yaprağı

Konsantrasyon ve hafızaya ilişkin sorunlar kronik yorgunluk problemi olan kişilerde oldukça yaygındır. Neyse ki, Japon eriği zihinsel yetenekleri geri yüklemek için doğal ve oldukça etkili bir yoldur.

Çin tıbbında yaygın olarak kullanılan bu bitki, beyindeki dolaşımı arttırır. Sinirsel bağlantılar kurmaya ve beyin yaşlandığında ortaya çıkan sorunları ve amneziyi önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, Alzheimer, demans ve Parkinson hastalığı olan insanlar, genellikle, Japon eriğini diğer tedavilerin yanı sıra kullanırlar.

5. Meyan kökü

Sonuncu fakat bir o kadar da önemli olan meyan kökü, Avrupa ve tropikal Asya mutfak geleneklerinde şeker yapmak için kullanılan bir bitkidir. Tadı güzel olduğu için, tablet veya çay formunda kolaylıkla tüketilir.

Stres hormonlarının aşırı üretimi nedeniyle oluşan adrenal yorgunluğu tedavi etmek için mükemmeldir. Depresyon ve kaygıya iyi gelir; ruh halinizi iyileştirir.

bitki çayı

Kronik yorgunluk için herhangi bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak, doktorunuzla birlikte semptomlarınızı azaltmak için birlikte çalışabilirsiniz. Ayrıca, egzersiz yapmak, iyi bir uyku düzenine sahip olmak ve stresli durumlardan kaçınmak gibi sağlıklı alışkanlıklar, gününüzü daha pozitif hale getirir, sizi rahatlatır.

İdeal tedavi, sosyal destek ve kişisel bakımdan oluşmalıdır. Kötü yaşam tarzı alışkanlıklarınızı düzeltin ve kendinizle ve çevrenizle daha uyumlu bir yaşam tarzı geliştirin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Barbado Hernández, F. J., et al. “El síndrome de fatiga crónica y su diagnóstico en Medicina Interna.” Anales de medicina interna. Vol. 23. No. 5. Arán Ediciones, SL, 2006.
  • Sandín, Bonifacio. “El síndrome de fatiga crónica: Características psicológicas y terapia cognitivo-conductual.” Revista de Psicopatología y Psicología clínica 10.1 (2005): 85-94.
  • Solà, Joaquim Fernández. “Síndrome de fatiga crónica y su relación con la fibromialgia.” Revista española de reumatología: Órgano Oficial de la Sociedad Española de Reumatología 31.10 (2004): 535.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.