Sarı Kantaronun 6 Faydası

Sarı kantaronun sağlığa birçok faydası olsa da, özellikle de ilaç tedavisi görüyorsanız denemeden önce bir uzmana danışmanız gerekir. 
Sarı Kantaronun 6 Faydası

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Sarı kantaronun bir sürü faydası var. Bu otu çay, kapsül ya da yağ halinde bulabilirsiniz. Beslenmenize eklediğiniz zaman da birçok sağlık problemini iyileştirmeye ya da önlemeye yardımcı olur. Denemeden önce bir doktora danışmak önemlidir, özellikle de kullandığınız belirli bir ilaç veya bir sağlık sorununuz varsa.

Sarı kantaron doğal bir ürün olsa da bazı ilaçlarla kullanıldığında yan etkilere yol açabilir. Ancak bu oldukça nadir görülen bir durumdur. 

Sarı kantaronun faydaları

Bu yazımızda sarı kantaronun 6 faydasını öğrenebilirsiniz. Bu ot sağlığınıza önemli ölçüde iyi gelecek ve böylece yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

1. Antidepresan görevi görür

Uzmanların birçoğu bu otu depresyon tedavisinde kullanmayı öneriyor. Bazı durumlarda stresi ve anksiyeteyi bile hafifletebilir. Ancak, doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız. 

depresif kadın

Eğer depresyon veya anksiyeteden muzdaripseniz muhtemelen depresyonunuzla başa çıkmak için ilaç kullanmanız gerekecektir. Bu ot doğal olsa da doktorunuzun size uygun görerek reçetelediği dozdan şaşmamalısınız.

2. Menopozda işinize yarar

Aynı şekilde menopoz döneminde de depresyon yaşama riski bulunuyor. Neyse ki sarı kantaron menopozun ruh hali değişimleri, anksiyete, ateş basması gibi semptomlarıyla başa çıkmak için size yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, menopoz öncesinde de regl döneminin vücuttaki etkilerini, aynı şekilde premenstural sendromu hafifletir. Yani bu ot her yaştaki kadının kullanması için uygundur. Ayrıca regl ağrılarını da rahatlatır.

3. Migrene iyi gelir

 migren birçok insanın yaşadığı bir durumdur. Çoğu kişi bu baş ağrılarından ilaçlarla bile kurtulamadığı için tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar.

Fakat size iyi bir haberimiz var, sarı kantaron migreni ve baş ağarılarını tedavi etmekte yardımcıdır. Şiddetli ağrılar çekenlerin başvurabileceği doğal bir çözümdür.

4. Hormonların dengesini korur

Sarı kantaronun bir diğer faydası da hormonların dengesini korumasıdır. Örneğin, tiroid rahatsızlığı olanların her daim hormon düzeylerini takip etmeleri gerekir. Bu bağlamda sarı kantaronun birçok pozitif etkisinden faydalanabilirsiniz.

Sarı kantaron sadece tiroid hormonunun üretimini dengelemez, ayrıca regl döngüsündeki değişimleri, krampları, aşırı yorgunluğu, uyuşukluğu ve daha birçok semptomu azaltır.

tiroid problemi olan kadın

5. Bağımlılıkları yenmeye yardımcıdır

Sigarayı bırakmak için her şeyi mi denediniz? Alkol bağımlısı mısınız? Çok fazla mı yiyorsunuz? Sarı kantaron bağımlılıkları yenmeye yardımcıdır. İştah ve anksiyeteyi kontrol altına alabilmek için yoksunluk peryotlarında alınmalıdır ki böylece nüksetmeyi önlemek için iradeniz daha sağlam olsun.

6. Cilt problemlerini tedavi eder

Sarı kantaron cilt problemlerinin tedavisinde kullanmak için de idealdir. Aşağıda sıraladığımız cilt problemlerine iyi gelir:

  • Dermatit (deri iltihabı)
  • Pişik
  • Yanıklar
  • Alerjiler

Bu ot kan dolaşımını hızlandırır (kan dolaşımı problemlerinde de yardımcıdır) ve böylece cildin iyileşme sürecini de hızlandırır. Egzama, atopik cilt ve diğer cilt problemleriniz varsa oldukça faydasını görebilirsiniz.

Sarı kantaronu hiç denediniz mi? Bahsettiğimiz problemlerden herhangi birini hiç yaşadınız mı? Bu otu denemek ister misiniz? Doktorunuza danışmadan denememelisiniz. Eğer kullanmanız uygunsa sarı kantaron sağlığınıza birçok yönden fayda sağlayacaktır. Eğer zaten denediyseniz deneyimlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ng, Q. X., Venkatanarayanan, N., & Ho, C. Y. X. (2017). Clinical use of Hypericum perforatum (St John’s wort) in depression: A meta-analysis. Journal of Affective Disorders. https://doi.org/10.1016/j.jad.2016.12.048
  • Apaydin, E. A., Maher, A. R., Shanman, R., Booth, M. S., Miles, J. N. V., Sorbero, M. E., & Hempel, S. (2016). A systematic review of St. John’s wort for major depressive disorder. Systematic Reviews. https://doi.org/10.1186/s13643-016-0325-2
  • Yücel, A., Kan, Y., Yesilada, E., & Akın, O. (2017). Effect of St.John’s wort (Hypericum perforatum) oily extract for the care and treatment of pressure sores; a case report. Journal of Ethnopharmacology. https://doi.org/10.1016/j.jep.2016.12.030
  • Becker, S. P., Luebbe, A. M., Greening, L., Fite, P. J., & Stoppelbein, L. (2017). A Preliminary Investigation of the Relation Between Thyroid Functioning and Sluggish Cognitive Tempo in Children. Journal of Attention Disorders. https://doi.org/10.1177/1087054712466917
  • Hisil, Y., Sahin, F., & Omay, S. B. (2005). Composition of Hypericum perforatum L. and its medical importance. UHOD, Uluslararasi Hematoloji-Onkoloji Dergisi.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.