Ses Kısılması için Doğal Çözümler

Ses kısılması, ses tellerinin yanlış veya aşırı bir şekilde kullanılmasından veya belirli hastalıklardan kaynaklanabilen ve özellikle günlük hayatlarında meslekleri nedeniyle seslerini sürekli olarak kullanmak zorunda olanlar açısından rahatsız edici bir durumdur. 
Ses Kısılması için Doğal Çözümler
Carlos Fabián Avila

Yazan ve doğrulayan doktor Carlos Fabián Avila.

Son Güncelleme: 21 Kasım, 2018

Bu makalede ses kısılması, yaygın nedenleri ve daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacak bazı önerilerimizi bulabilirsiniz.

Yaygın nedenleri

 • Normalden çok daha yüksek sesle konuşmak
 • Tütün dumanı veya diğer tahriş edici gazların solunması
 • Tahriş edici veya toksik ürünlerin yutulması
 • Öksürme veya ses kısıklığı
 • Yanlış teknikle şarkı söylemek
 • Ses tellerinde lezyonlar (nodul veya polip)
 • Solunum yolu hastalıkları
 • Aşırı sıcaklıklar/soğukluklar (aşırıcı sıcak veya soğuk içeceklerin tüketimi, aşırı soğuk hava, vs.)
 • Kötü nefes alma (örneğin geceleri ağızdan nefes almak)
 • Duygusal veya sinirsel sorunlar

Ses kısılmasının 3 veya 4 günün üzerinde sürmesi durumunda bir kulak, burun, boğaz uzmanına görünmeniz önerilir. Doktorunuz, gırtlağınızı inceleyecek ve olası nedenleri bulacaktır.

Sorunun kaynağı tespit edildikten sonra ve elbette uzmanınız sizin için bir tedavi önerdikten sonra, daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamak için uygulayabileceğiniz bazı önerilerimiz var.

İltihaplanmayı kötüleştirebilen tüm maddelerden (örneğin tütün, alkol, vs.) uzak durmanın yanı sıra, boynunuzun soğuğa maruz kalmamasını sağlamak da önemlidir. Bu nedenle özellikle soğuk havalarda boynunuzu iyi örtmeniz önerilir.

Makalenin geri kalanında iyileşmeyi hızlandıracak bazı doğal gıdaları ve takviyeleri inceleyeceğiz. Seslerinin kullanımı günlük hayatları açısından önemli olan kişiler (öğretmenler, konuşmacılar, şarkıcılar, radyo sunucuları, vs.) belirteceğimiz maddeleri günlük bazda tüketmelidir.

Doğal çözümler

Zencefil, ses tellerinin bakımı için şiddetle tavsiye edilen bir besindir. Bu gıdayı taze olarak tüketebilirsiniz veya bir çayın içerisinde, kurutulmuş olarak veya şekerleme olarak da tüketebilirsiniz. İsterseniz, uçucu bir yağ şeklinde (bir miktar badem yağıyla seyreltilmiş olarak) doğrudan boynunuza uygulayabilirsiniz.

zencefil

Bakteri önleyici soğan ve kahverengi şeker şurubu: İki adet soğanı yarım litre suda yirmi dakika kadar kaynatın. Geriye kalan sıvıya iki veya üç çorba kaşığı kahverengi şeker katın. Bunu gün boyunca ufak miktarlarda yutun.

Kekik çayı: Kekik pek çok faydalı özelliğe sahiptir ve bunlardan yararlanmanın en kolay yolu çayını demlemektir. Bu çaya yarım limonu sıkmanızı ve bir miktar bal katmanızı öneririz. Bu çay, ayrıca gargara yapmak için de idealdir.

Arı reçinesi: Bu doğal antibiyotik gün boyunca sıcak suyla birlikte tüketilebilir.

Adaçayı ve muz çayı: Bu iki bitki, çözünebilir bir tür yumuşatıcı ve mukus onarıcısı olan bitki zamkı açısından zengindir. İçmek için ve gargara yapmak için bir çay demlemenizi öneririz.

Zeytinyağı, bal ve limon: Bir çorba kaşığı zeytinyağını (sızma, soğuk basma), bir çorba kaşığı limon suyunu ve iki çorba kaşığı balı karıştırın ve durumda bir iyileşme görülene kadar günde dört çorba kaşığına kadar tüketin.

Koyun otu: Bu, sesi düzgünleştiren ve boğazı temizleyen mükemmel bir bitkidir. Bir öz olarak veya bir çay olarak tüketebilirsiniz veya isterseniz gargara yapabilirsiniz.

Meyan kökü: Bu kök balgam çıkarmak ve solunum yolundaki iltihaplanmayı hafifletmek açısından faydalıdır. Çay olarak tüketilebilir (kökün kalın olması nedeniyle bir süre kaynatılması gerekir) veya doğal ürünler satan dükkanlarda bulabileceğiniz doğal haplar şeklinde alınabilir. Meyan kökü hipertansiyonu olan insanlar için önerilmez.

meyan kökü

Ses tellerinin esnetilmesi

Ses tellerindeki iltihaplanmayı çabuk bir şekilde gidermeye yardımcı olan ilginç ve şaşırtıcı bir egzersiz dili temiz bir bezle tutmak ve hafifçe ağzın dışarısına doğru her yönde çekmek. Bu her seferinde sadece birkaç saniye uygulanmalıdır ve iki veya üç kere tekrarlanmalıdır. Bunun verdiği his garip olsa da, kısa sürede bir iyileşme hissedersiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın:Ses Teli Nodülünün 5 Olası Belirtisi

Homeopati

Homeopatik ilaçlar da diğer ilaçların etkilerini güçlendirmek için kullanılabilir.

 • Seslerini fazla kullanmış olanlar için: Argentum Metallicum veya Rhus Tox
 • Bağırma sonucu ses kısılması yaşayanlar için: Arnica
 • Boğazınızın da ağrıması durumunda: Causticum
 • Bir konuşma sonucunda ses tonunda değişiklik yaşanması durumunda: Arum Triphillum
 • Soğuk ve nemin neden olduğu ses kısılması için: Dulcamara
 • Kuru soğuğun neden olduğu ses kısılması için: Causticum
 • Sinirliliğin/gerginliğin neden olduğu ses kaybı için: Geslenium

Yukarıdakiler arasından bir tedaviyi seçtikten sonra günde üç kere olmak üzere homeopatik ilacın dilinizin altında erimesini sağlayın. Bunu öğünlerin arasına yaymanız daha faydalı olacaktır. Herhangi bir doğal tedaviyi uygulamadan önce mutlaka doktorunuzla görüşmenizi öneririz.

Resimler reatist ve asimula izinleriyle kullanılmıştır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Sociedad Española de Medicina de Familia y Comunitaria. UN IDA D 2. Enfermedades de la cara-nariz-boca-garganta-oídos. 2. 7. Disfonía.Afonía. https://www.semfyc.es/wp-content/uploads/2016/07/02_07.pdf
 • Int J Prev Med. 2013 Apr; 4(Suppl 1): S36–S42. Anti-Oxidative and Anti-Inflammatory Effects of Ginger in Health and Physical Activity: Review of Current Evidence. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3665023/
 • Malu, Samuel & Obochi, G & Tawo, E & Nyong, B. (2009). Antibacterial activity and medicinal properties of Ginger (Zingiber officinale). Global Journal of Pure and Applied Sciences. 15. 10.4314/gjpas.v15i3-4.48561.
 • Microbiological Research. Volume 150, Issue 2, May 1995, Pages 167-172. Antibacterial, antidermatophytic and antitoxigenic activities of onion (Allium cepa L.) oil- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0944501311800522
 • Ahmed, Mr & Kabrah, M & Faidah, Hani & Ashshi, Ahmed & Safaa, Mrs & Turkistani, A. (2016). Antibacterial Effect of Onion. Scholars Journal of Applied Medical Sciences (SJAMS). 4. 4128-4133. 10.21276/sjams.2016.4.11.53.
 • Basch, Ethan & Ulbricht, Catherine & Hammerness, Paul & Bevins, Anja & Sollars, David. (2004). Thyme ( Thymus vulgaris L.), Thymol. Journal of herbal pharmacotherapy. 4. 49-67. 10.1300/J157v04n01_07.
 • Oxid Med Cell Longev. 2017; 2017: 1259510. Published online 2017 Jul 26. Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits. doi: 10.1155/2017/1259510
 • WebMD. AGRIMONY. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-604/agrimony
 • Acta Pharmaceutica Sinica B. Volume 5, Issue 4, July 2015, Pages 310-315. The antiviral and antimicrobial activities of licorice, a widely-used Chinese herb. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2211383515000799

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.