Şiddet İçermeyen İletişim Mümkün mü?

Bu yazımızda şiddet içermeyen iletişimi inceleyeceğiz, bu yüzden eleştiriye, kıyaslamaya ve olumsuz duygulara başvurmadan bunu nasıl iddialı bir şekilde yapacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.
Şiddet İçermeyen İletişim Mümkün mü?

Son Güncelleme: 14 Haziran, 2021

Şiddet içermeyen iletişim mümkündür ancak birçok insan bunun farkında değildir. Bunun nedeni, çoğumuzun genç yaşta doğru şekilde iletişim kurmayı öğrenememiş olmasıdır. Hatta bazı insanlar her birimizin daha kötüsünü ortaya çıkarıyor olabilir.

Peki neden bazı insanlara karşı nazik ve şefkatli, diğerlerine ise kaba ve şiddetli davranıyoruz? Psikolog Marshall B. Rosenberg bu soruları araştırdı ve “Şiddetsiz İletişim” olarak adlandırdığı bir şey geliştirdi.

Empatik olarak da bilinen bu iletişim türü, temel olarak kalpten vermeye dayanır. Yani kıyaslamalara, hakaretlere veya olumsuz unsurlara dayanmayan bir iletişim türüdür. Aslında bu saydıklarımızın tam tersini içerir; duygular, atılganlık, saygı ve şefkat.

Çoğu zaman, insanlar zayıf iletişimi tetikleyen belirli işaretleri farketmez. Olumsuz olarak görülen işaretler yıkıcı eleştiri, inkar ve onları söyleyenlerin yansıma eksikliği ile dolu işaretlerdir. Bu nedenle, anlaşmazlıklara, çatışmalara, saldırılara ve savunmacılığa yol açarlar.

Okumaya devam edin, bu yazımız bu mesajların ana özelliklerini nasıl tanımlayabileceğinizi anlatıyorç

Şiddetsiz iletişimin açıklaması

el ele tutuşmuş konuşan çift

Marshall B. Rosenberg, Şiddetsiz İletişim Merkezi’nin (ABD) kurucusu ve yöneticisiydi. Yeni iletişim biçimleriyle derinden ilgilendi ve kişilerarası ilişkilerde şiddet ve saldırganlığa barışçıl alternatifler sundu.

Şiddetsiz İletişim: Bir Yaşam Dili adlı kitabında şiddetsiz iletişimin (NVC) dört temel unsurunu özetledi:

  • Gözlemler yapın ama değerlendirmeyin
  • Duyguları tanımlayın ve ifade edin
  • Duygularınızın sorumluluğunu alarak ihtiyaçlarınızı karşılayın
  • Hayatınızı zenginleştirmek için başkalarına bilinçli isteklerde bulunun

Ayrıca, kendi ihtiyaçlarınız ve başkalarının ihtiyaçları ile bağlantı kurmanın önemine işaret etti. Empati, bu tür bir iletişimin temel özelliğidir. Bunun nedeni, onsuz bilgiyi başarıyla paylaşmanın zor olmasıdır.

Yazar, araştırmasında ahlaki yargıların varlığına da atıfta bulunur. Ona göre, bunlar “değerlerimize göre hareket etmeyenlerin yanlış bir tavrı olduğunu varsayar”.

Görgü kuralları ve şiddet içermeyen iletişim

Dostça bir meditatif modda olmak her zaman mümkün olmasa da, kesinlikle üzerinde tartışılamayacak ve olmaması gereken konular vardır. Bu, herkesin başkalarıyla ilişkilerini sürdürmesi gereken temel bir sütun olan ortak nezaketi içerir.

Hatta, 2015 yılında Arjantin’deki Sosyal Kalkınma Bakanlığı, buentrato (iyi muamele) kelimesinin resmi sözlüğe dahil edilmesini teşvik etmek için “21. Yüzyılda Görsel-İşitsel, Trans-Orta ve Eğitim” seminerine katıldı.

Konuşmacı Marisa Graham, maltrato (kötü muamele) kelimesinin aksine, sözlükte bulunmayan bu kelimenin iniş çıkışlarını detaylandırdı. Daha da açıkladı:

“Gerçekliğin inşasında kelimelerin önemini bildiğimiz için buentrato kelimesini sözlüğe dahil etmeye çalışıyoruz. Ayrıca, bir disiplin biçimi olan şaplak atmak gibi çocuk yetiştirmeyle ilgili kültürel mitleri çürütmeye çalışıyoruz.”

Yukarıda bahsedilen gibi girişimler, kurumsal, örgütsel ve kişisel şiddetin başkalarıyla ilişki kurmanın normal bir yolu olmaktan çıkması için kapıları ve zihinleri açabilir.

Şiddetsiz iletişimin anahtarları

ellerinde bardaklarla konuşan insanlar

Etkili bir şekilde iletişim kurmak için yeterli bilgi ve bunlara karşılık gelen erişim olmalıdır. Bu nedenle, karşılaştırma yapmaktan kaçınmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Bunun nedeni, bunların çoğu zaman yanlış olmasıdır, haksız olmasından bahsetmiyoruz bile.

Gördüğünüz gibi, yargılardan kurtulmak önemlidir, beklentiler ve değerlendirmelerden de. Bu kolay olmasa da denerseniz başarabilirsiniz. Dikkat ettiğinizde söylemek istediklerinizi, başkaları saldırıya uğramış veya gücenmiş hissetmeden ne kadar çabuk iletmeye başladığınızı göreceksiniz.

Sorumluluk almak (kendilerini anlamsızca cezalandırmadan) önemli bir adımdır. Başımıza gelenler veya hissettiklerimiz için genellikle başkalarını suçlarız. Evet, bizi pek çok şey rahatsız ediyor, ancak nasıl tepki verdiğimizden ve aldığımız tavırdan biz sorumluyuz.

Empati, yukarıda bahsettiğimiz gibi temel bir parçadır. Her şey, kendini diğer kişinin yerine koymayı öğrenmek ve olaylara onların bakış açısından bakmakla ilgilidir. Bu onların tepkilerini anlamayı çok daha kolay hale getirir. Kendimize olduğu kadar başkalarına da saygı göstermeye dikkat etmeliyiz.

Gördüğünüz gibi, şiddet içermeyen iletişim uygulamak çok kolay değildir çünkü içimize işlemiş çok fazla kötü iletişim alışkanlığı var. Önemli olan, nasıl iletişim kurduğumuzun farkında olmak ve değiştirmek istediğimiz şeyler üzerinde düşünmektir. Herkes bunu sabırla ve adım adım yapabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Seminario “Audiovisual, Transmedialidad y Educación en el Siglo XXI”, Buenos Aires, Argentina.
  • Marshall B. Rosenberg. “Comunicación no violenta:un lenguaje de vida”, 2013.
  • Irene Melamed. “Los adolescentes y el derecho a la información en contextos de salud”. 12 Congreso Virtual de Psiquiatría, interpsiquis 2011.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.