İlişkinizle İlgili Sorunları Nasıl Çözebilirsiniz?

Bazen ilişki problemleri ilişkinizin biteceği anlamına gelmez. Tersine belli yönlerini geliştirmeniz ve ilişkinizi güçlendirmeniz için bir fırsat olabilir. 
İlişkinizle İlgili Sorunları Nasıl Çözebilirsiniz?

Son Güncelleme: 18 Ekim, 2020

Bazen kendinizi ilişkinizle ilgili sorunları çözmekte zorlanırken bulabilirsiniz. Ancak bu, vazgeçmeniz ve ilişkinin “sonu” yakın diye kendinizi kötü hissetmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Birçok kişi birçok farklı nedenle ilişkisiyle ilgili sorunlar yaşar. Bazıları bu konuları güvendikleri insanlarla ya da doğrudan farklı alanlardaki uzmanlarla konuşur.

Bazı kişiler ise sorunlarını düzeltme amacıyla onlar hakkında konuşmaya cesaret edemezler. Çünkü bunu nasıl yapacaklarını bilmediklerine inanırlar ya da işlerin daha da kötüye gitmesinden  korkarlar.

Bu, sizin de başınıza geldi mi? Partnerinizle sizi rahatsız eden bir şey hakkında konuşmakta zorlanıyor musun? Bir sorununuz var, bunu çözmek istiyor ancak nasıl çözebileceğinizi bilmiyor musunuz?

Endişelenmeyin: Bu, pek çok insanın başına gelir. Aslında oldukça yaygındır.

Size biraz yardımcı olmak için, aşağıda sizinle hem bir örnek paylaşacağız hem de ilişkinizdeki sorunları çözmenize yardımcı olabilecek bazı anahtarlardan bahsedeceğiz. Ancak, bazı durumlarda bir uzmana danışmanız gerekebileceğini unutmayın.

En yaygın ilişki problemleri nelerdir?

yatak mutsuz çift

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir çift, pek çok farklı neden yüzünden sorun yaşayabilir. En yaygın nedenlerden bazıları şöyledir:

Kıskançlık

Partnere güvensizlik ve özel hayatına yeterince saygı duymamakla birlikte, kıskançlık, en yaygın ilişki sorunlarından biridir. Genellikle sadece kötü iletişimden kaynaklanmaz.

Aynı zamanda öz saygıyla ilgili sorunlardan ve bilişsel çarpıklıklardan kaynaklanır. Bu sorunların bir profesyonelin yardımıyla değerlendirilmesi tavsiye edilir.

İşlevsiz iletişim

Empati eksikliği, pasif-agresiflik, manipülasyon ve diğer güvensiz davranışlar, sık sık çatışmalara ve her iki tarafta da rahatsızlıklara yol açarak bir ilişkiye zarar verebilir.

Öte yandan, “çatışmaktan kaçınmak” için belli konular hakkında konuşmaktan uzak durmak, sorunu çözmek yerine uzattığı için ters etki yaratabilir.

Bazı konulardan kaçınmak, ilk başta iyi bir strateji gibi görünse de, aslında yaptığı tek şey, iki tarafı da konuşmaktan, ortak bir zemine ulaşmaktan ve sağlıklı bir ilişkiyi sürdürmek için iletişim kurulması gerektiği gerçeğini normalleştirmekten alıkoymasıdır.

Birlikte çok fazla ya da çok az zaman geçirmek

Ünlü atasözünün dediği gibi ‘çoğu zarar, azı karar’. Bu açıdan, iki kişi sorumluluklarının çok fazla olması nedeniyle birlikte olmak için yeterince zaman bulamıyorsa, bu durum, ilişkilerinde çeşitli sorunlara neden olabilir.

Örneğin, taraflardan biri, partnerinin hayatında bir öncelik olmadığını ve onun tarafından arka plana itildiğini düşünebilir.

Öte yandan, iki kişi birlikte çok fazla zaman geçirdiğinde, kendi başlarına çalışmak ve hobileri ve projeleri üzerinde zaman harcamak için gereken kişisel alanı yaratmadıkları için de sorunlar yaşayabilirler.

Beraber yaşamayla ilgili sorunlar

Bir çift, birlikte yaşamayla ilgili küçük veya daha büyük boyutta sorunlar yaşayabilir. Genellikle, bu sorunlar, angarya işler, evin bakımı, evcil hayvanın bakımı ve çocuk yetiştirme veya ebeveynlikle ilgili şeylerdir. Ancak bu sorunlar, bir hareket ve başka olaylar nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Rahatsız edici olan şeylerden bahsederek ve her zaman bir uzlaşmaya varmaya çalışarak, örneğin, ev işleriyle ilgili sorunların üstesinden gelmek mümkündür.

Ortak yaşam projesi eksikliği

Vizyon eksikliği veya bir ekip olarak çalışmanızı sağlayacak ortak bir yaşam projesinin eksikliği de ilişkide sorunlara neden olabilir. Çünkü bunlar büyük bir belirsizliğin yanı sıra istikrarsızlığa ve birden fazla endişeye yol açabilir.

Aslında yaklaşımda veya stratejide de bazı eşitsizlikler olabilir. Örneğin, iki taraftan biri “çok erken” olduğunu düşünerek konu hakkında konuşmaktan kaçınabilir. Diğeriyse ilişkiyi daha da pekiştirmek ve en azından olasılıkların ana hatlarını genel bir şekilde ortaya çıkarmak için sabırsızlanır.

Cinsel sorunlar

En yaygın diğer ilişki sorunlarıysa cinsellikle ile ilgili olanlardır. İletişim burada da rol oynama eğilimindedir.

Hassasiyetlerinizden, endişelerinizden ve hatta fantezilerinizden bahsetmez, yeni deneyimler yaşamak, G noktasını uyarmak ve hatta bazı cinsel oyuncakları ve oyunları denemek için istek duymazsanız bir çift olarak günden güne kopabilirsiniz ve çeşitli çatışmalar ortaya çıkabilir.

Ayrıca cinsel uyumsuzluklar da değerlendirilmelidir. Aksi takdirde, ortak bir zemine ulaşıp bunları çözmeniz mümkün olmayacaktır. Bunun için bir uzmana başvurmayı düşünmelisiniz.

Cinsellik, ilişkinizle ilgili sorunları çözebilir mi?

yatak uzanan çift bacaklar

Bazı televizyon dizilerinde ve filmlerde, karakterlerden bazıları belli sorunlarla karşı karşıya kaldıklarında, bunları çözmenin en iyi yolunun cinsel ilişki olduğuyla ilgili şakalar yaparlar. Bu nedenle, birçok kişi bu davranışı kopyalamıştır.

Peki, bu gerçekten de ilişkinizdeki sorunları çözmek için en iyi yöntem midir?

Kesinlikle hayır. İlişkinizde ortaya çıkabilecek her sorun için aynı çözümü uygulamak uygun değildir.

Cinsel aktivitenin birbirinize yakın hissetmenizi ve gerginlikten kurtulmanızı sağlayacağı doğru olsa da gerçek anlamda sorunları çözmez. Aslında, bu, rahatsızlığı uzatmaktan başka bir işe yaramayan bir yara bandı haline gelebilir.

Ancak sorunlarınız cinsellik ile ilgili olduğunda, o zaman çözüm orada yatıyor olabilir. Siz de böyle sorunlar yaşıyorsanız, bir psikologa veya seksoloğa danışabilirsiniz.

İletişim, ilişkinizle ilgili sorunları çözmenize yardımcı olacak bir destek

çift ilişkinizle ilgili terapi
İlişkinizle ilgili sorunları çözmek için konuşmanın yanı sıra, terapiyi de düşünebilirsiniz. Profesyonel yardım çok işe yarayabilir.

Gördüğünüz gibi, size endişelendiren konular, her iki tarafın sorunları nasıl algıladığı ve ilişkinizde mutlu ve rahat olmak için sorunlarınızı nasıl çözebileceğiniz hakkında saygılı bir şekilde konuşarak ilişkinizle ilgili sorunları çözebilirsiniz.

Cinsellik bazı durumlar için uygun bir tamamlayıcı olabilir ancak ilişkinizdeki tüm sorunların çözümü değildir. Bu nedenle, her zaman iyi iletişime öncelik vermeniz gerekir. Bu, ilişkinizi güçlendirmenizi, beslemenizi ve birlikte yaşama (ve hatta cinsel ilişki!) gibi farklı yönlerini geliştirmenizi sağlayacaktır.

İletişim, ister bir partnerle ilgili ister başka türdeki sorunları ele almak ve çözmek söz konusu olduğunda başroldedir. Endişeleri gidermenizi ve aynı zamanda her ikinizin de kendini rahat hissedebileceği ortak bir zemin bulmanızı sağlar.

Bu ipuçlarını deneyin!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.