Erken Boşalmayı Kontrol Etmek İçin En İyi İpuçları

Erken boşalma, eğer bir kere, izole bir durum olarak gerçekleşirse bir problem değildir. Ancak, eğer tekrar tekrar gerçekleşir ve yaşamınızı etkilemeye başlarsa bu konuda konuşmak ve yardım aramak çözümü olan bu problemin üstesinden gelmenin ilk adımıdır.
Erken Boşalmayı Kontrol Etmek İçin En İyi İpuçları

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Erken boşalma erkek, cinsel ilişkinin başlangıcından kısa bir süre sonra boşaldığında gerçekleşen son derece yaygın bir erkek cinsel problemidir. Pek çok erkek bunu yaşamlarının bir noktasında yaşasa da düzenli olarak gerçekleşmez ve cinsel yaşamınızı etkilemezse bir problem olarak değerlendirilmez. Peki erken boşalmayı kontrol etmek için neler yapabilirsiniz?

Erken Boşalma Nedir?

Doğrusu, erkekler arasında en yaygın cinsel problemlerden bir tanesi erken boşalmadır. Önceden söylediğimiz üzere, istemsiz ve erken boşalmayı içerir. Bundan dolayı, bu, boşalma durumu üzerindeki kontrol eksikliği ile ilgili bir problemdir.

Bunun bazı zamanlar, spesifik nedenlerden dolayı (örneğin alkol, stres ya da yorgunluk) olması normaldir. Ancak, diğerleri için bu disfonksiyon kişiyi tatmin edici cinsel ilişkiler yaşamaktan alıkoyma durumuna ulaşana kadar sürekli tekrar eden bir durumdur. Ayrıca; yaşamlarını, ilişkilerini ve benlik saygılarını da negatif yönde etkiler.

Erken boşalma problemi ile ilgili endişeli olan bir adam.
Erken boşalma erkekler için çok yaygın bir cinsel problemdir. Bu uzun bir süre boyunca gerçekleştiğinde kişiyi tatmin edici bir cinsel yaşama sahip olmaktan alıkoyabilir.

Bu Ne Zaman Bir Problemdir?

Genel terimlerde, önceden de bahsettiğimiz üzere, bu izole bir durumsa endişelenecek herhangi bir şey yoktur. Ancak, eğer problem uzun bir süre boyunca devam ederse ve yaşamınızın diğer boyutlarında da yankılara neden olursa (ilişkiler ve benlik saygısı gibi) o zaman bir problemdir.

Genel olarak, sorulması gereken sorular şunlardır:

 • Sıklıkla penetrasyondan bir dakika sonra boşalıyor musunuz?
 • Seks yaparken boşalmayı geciktiremiyor ya da kontrol edemiyor musunuz?
 • Boşalmanız üzerindeki kontrol eksikliğinizin yol açtığı sinir bozukluğu seks yapmaktan kaçınmanıza yol açıyor mu?

Eğer bu soruların herhangi birine evet diye cevap verdiyseniz erken boşalma probleminiz var demektir. Ancak, ne yazık ki, pek çok erkek yardım istemekten kaçınır. Utanç, tabular ya da diğer nedenler sadece depresyon da içlerinde olmak üzere daha fazla probleme neden olan bir kısır döngüye neden olur.

Ancak, bilmelisiniz ki erken boşalmanın bir çözüm ve bir tedavisi de vardır, sadece bir uzmandan yardım almanız gerekir.

Nedenleri Nelerdir?

Nedenler hem fiziksel hem de psikolojik olabilir. Hadi bunların bazılarına bir göz atalım:

 • Olgunluk ya da cinsel eğitim eksikliği
 • Benlik saygısı eksikliği
 • Anksiyete
 • Stres
 • Aşırı hassaslık
 • Cinsel yaşamdan memnuniyetsizlik
 • Yaş (ergenlik ya da yaşlılık)
 • Nörolojik hastalıklar

Tedavi

Bu cinsel problemin tedavisi erken boşalmanın tipine ve nedenlerine bağlıdır. Bu sebepten dolayı, hastaya en uygun çözümü sağlayabilecek bir uzmanın yardımı ve rehberliğini almak önemlidir.

Diğer yandan, çoğu zaman erken boşalma ergenlik döneminde edinilmiş ve yetişkinliğe taşınan kötü cinsel alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. Bu durumlarda, problemin nedenlerini tanımlamak ve düzeltmek, ve çözebilmek için bir psikolog gereklidir.

Ekstrem durumlarda uzman penisi duyarsızlaştırmaya ve dolayısıyla boşalmayı geciktirmeye yardımcı olan krem ve spreylerin uygulanmasını önerebilir. Ancak, her durumda boşalma üzerindeki kontrolünüzü arttırmaya yardımcı olan çok etkili egzersizler bulunmaktadır.

Cinsel yaşamı ile ilgili endişeli bir adam.
Erken boşalma tedavileri durumun ciddiyeti ve nedenine bağlı olarak değişebilir. Genellikle psikolojik terapileri, sağlıklı alışkanlıklar benimsemeyi ve bazı egzersizleri içerir.

Erken Boşalmayı Kontrol Etmek İçin Egzersizler

Genel olarak bu egzersizleri dört gruba ayırabiliriz:

Kas Egzersizleri

Kadınlar için Kegel egzersizleri olduğu gibi bu egzersizler erkekler için de vardır ve etkilidir. Hatta bu egzersizler erkeklerin pelvik taban kasları üzerindeki kontrolünü arttırır ve bu kasları güçlendirir. Bunlar, 10 tekrarlı 10 set halinde perineal kasların kasılıp gevşetilmesine dayanan günlük egzersizlerdir.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz: Erkek Pelvik Tabanı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Mastürbasyon Egzersizleri

Boşalmadan önce yaşadığınız duyuları tanımlamayı öğrenmek ve sonunda bunları kontrol etmek hedefi ile mastürbasyon sırasında kullanabileceğiniz çeşitli teknikler vardır. Bunlardan ikisi:

 • Başla-dur tekniği. Öncelikle, erkek birkaç hareketle mastürbasyon yapmalı ve durmalıdır. Hedef, bunu arka arkaya on kez yapabilmektir. Bu gerçekleştiğinde zaman içerisinde hareketlerin sayısını arttırabilirsiniz.
 • Baskı. Bu mastürbasyon yapmayı, ve boşalacağınızı hissettiğinizde elinizi üzerine koyarak penis başını baskılamayı içerir.

Durum ne olursa olsun, bu teknikleri nasıl doğru şekilde yapabileceğinizi öğrenmek için bir uzmanla konuşmalısınız.

Mastürbasyon yapan bir adam.
Mastürbasyon egzersizleri erken boşalmayı tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bir profesyonel bunları uygulamak için gerekli rehberliği size sağlayabilir.

Çift Egzersizleri

Aslında, mastürbasyon egzersizlerini başka bir insanın yardımı ile yapmayı içeren pek çok çift egzersizi de vardır. Bundan dolayı, örneğin, başla-dur tekniği söz konusu olduğunda hareketler partneriniz tarafından yapılabilir, partneriniz zamanı kontrol edecek kişi olabilir.

Nefes Egzersizleri

Seks sırasında nefes almak da çok önemlidir. Bu bağlamda çeşitli teknikler vardır – ancak biz sadece birkaçından bahsedeceğiz:

 • Seks sırasında derin bir şekilde ve en önemlisi, burnunuzdan nefes alın. Bu şekilde stresi azaltmak ve kontrol hissini arttırmak için bilinçli nefes almaya devam edeceksiniz.
 • Ayrıca, her 30 saniyede bir yavaşça ve derin bir şekilde nefes alabilirsiniz. Sonra, boşalmaya yaklaştığınızı hissettiğinizde gözlerinizi kapatın ve yeniden yavaşça nefes alın, havayı ağzınızdan verin.

Görebildiğiniz üzere, erken boşalmayı kontrol etmek için kullanabileceğiniz pek çok teknik ve egzersiz vardır. Durum ne olursa olsun, size ne yapmanız gerektiğini herkesten iyi bir şekilde, ve en önemlisi, nasıl doğru bir şekilde yapabileceğinizi söyleyebilecek bir uzmana danışmanızı öneriyoruz.

İlginizi çekebilir ...
Cinsel Gerginlik Yaşayan Çiftlere Öneriler
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Cinsel Gerginlik Yaşayan Çiftlere Öneriler

Seks birçok yönden etkilenebilir. Stres, sorunlar, yorgunluk ve hatta bazı cinsel işlev bozuklukları ilişkinizde cinsel gerginlik yaratabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Kaestle, C. E., & Allen, K. R. (2011). The role of masturbation in healthy sexual development: Perceptions of young adults. Archives of Sexual Behavior. https://doi.org/10.1007/s10508-010-9722-0
 • Robinson, B. E., Bockting, W. O., & Harrell, T. (2013). Masturbation as a means of achieving sexual health. In Masturbation as a Means of Achieving Sexual Health. https://doi.org/10.4324/9781315808789
 • Patricia J. Morokqff &Ruth Gillilland, “Stress, sexual functioning, and marital satisfaction”, The Journal of Sex Research, Volume 30, 1993 – Issue 1
 • K. E. Andersson, G. Wagner, “Physiology of penile erection”, Psychological Review, Volume 75Issue 1 January 1995Pages 191-236
 • Chris G. McMahon, “Premature ejaculation”, Indian J Urol. 2007 Apr-Jun; 23(2): 97–108.
 • Antonio L. Pastore et al. “Pelvic floor muscle rehabilitation for patients with lifelong premature ejaculation: a novel therapeutic approach”, Ther Adv Urol. 2014 Jun; 6(3): 83–88.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.