Uykuda Boşalma: Nedir ve Neden Olur

Islak rüya olarak da bilinen uykuda boşalma durumu bazılarını utandırırken pek çok kişinin de ilgisini çeker. Bu yazımızda size bu durum ile ilgili her şeyi anlatacağız.
Uykuda Boşalma: Nedir ve Neden Olur

Son Güncelleme: 19 Mayıs, 2020

Gecenin ortasında derin bir şekilde uyanıyorsunuz ve aniden, hoş bir rüyadan kaynaklanan bir orgazm yaşıyor ve kıyafetlerinizi ıslatıyorsunuz. Birçok insan için tanıdık olan bu manzara, uykuda boşalma (gece emisyonu) ya da ıslak rüya olarak bilinir.

Gece emisyonları bir problem değildir. Fiziksel bir ihtiyaca verilen basit bir tepkidir ve genellikle zihinsel bir imaj dolayısıyla gerçekleşir. Uykuda orgazm olmak iyi ya da kötü olmasa da birçok insanın kafasını karıştıran bir durumdur.

Uykuda Boşalma: Neden Olur

Elini pantolonunun içine sokmuş bir adam.
Uzmanlar gece emisyonunu testosteron ya da cinsel ilişkiden kaçınma ile ilişkilendirmiştir.

Uzmanlar uykuda boşalma için açık bir sebep belirlememiştir, ancak bunu yüksek testosteron seviyeleri ile ilişkilendirirler. Bir çalışma testosteron seviyeleri yüksek olan erkeklerin gece orgazmı yaşamaya daha yatkın olduğunu belirlemiştir. Ancak, testosteron seviyesi normal olan gönüllülerin %13’ü de ıslak rüyalar görmüşlerdir.

Diğer çalışmalar ise uzun süreler boyunca cinsel ilişkiden kaçınmanın da uykuda boşalma durumuna yol açabileceğini önerir. Psikolog ve seksolog Marelize Swart “Eğer herhangi bir cinsel rahatlama yaşamazsanız daha fazla gece emisyonu deneyimlersiniz,” demektedir.

Genel olarak, uykuda boşalma REM uykusu sırasında gerçekleşir. Bu aşama sırasında vücut daha fazla oksijen alır ve genital bölgelere daha fazla kan akışı yaşanır, bu da erkeklerde bir ereksiyona, kadınlarda ise klitorisin uyarılmasına neden olur, ki bu da uyarılmayı ve orgazm olmayı kolaylaştırır.

Bu yazımızı da okumalısınız: Geriye Boşalma Sorunundan Mı Mustaripsiniz?

Kadınlar Islak Rüya Görür Mü?

Gerçekten de, gece emisyonu erkeklere özel bir deneyim değildir. Diarios de Estudios Sexuales‘de yayınlanan bir çalışma 21 yaşın altındaki kadınların %37’sinin uyurken orgazm olduklarını söylediklerini bildirmiştir.

Çok daha erken bir tarihte, 1953’te, tartışmalı olan Kinsey Raporları da kadınların %70’inin hayatlarının bir noktasında uykuda orgazm olduğu tahmininde bulunmuştur.

Ancak, gece vajinal sıvıların salgılanmasına bir orgazm eşlik etmek zorunda değildir. Erkekler için gece emisyonu her zaman boşalmaya neden olur. Kadınlarda vajinal akintı ise cinsel uyarılma gerçekleştiği anlamına gelir ancak bu orgazma ulaşmadan da olabilir.

Uykuda Boşalma Sadece Ergenlik Sırasında Mı Olur?

Şaşkın bir şekilde çarşaflarının altına bakan bir adam.
Cinsel aktivite varsa emisyonlar gerçekleşebilir.

Hayır, ıslak rüyaların bir son kullanma tarihi yoktur. Cinsel aktivite varsa gerçekleşebilirler. Gece emisyonunun en yaygın olduğu dönem ergenlik dönemidir çünkü bu aşamada daha fazla hormonal değişiklik görülür. Yetişkinlikte hormonlar daha dengeli olduğu için ıslak rüyalar daha nadir yaşanır.

Gece Emisyonu Yaşamak İçin Erotik Bir Rüya Görmek Zorunda Mısınız?

Bu durum genellikle erotik rüyalar eşliğinde gerçekleşir ama bu bir koşul değildir. Ejekülasyon bir erotik rüya olmadan, hatta herhangi bir rüya hatırlanmadan bile gerçekleşebilir.

Uyurken orgazm olmak, çarşaflar ya da kıyafetler ile genital bölge arasında gerçekleşen sürtünme gibi dış uyaranlar dolayısıyla da gerçekleşebilir. Amerikan Psikoloji Derneği tarafından yayınlanmış bir çalışma yüzüstü uyumanın gece emisyonu yaşanmasına katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.

Ayrıca, ereksiyon olsanız dahi gece emisyonuna neden olmayan ve orgazm ile sonuçlanan erotik bir rüya görebilirsiniz.

Bu yazımızı da keşfedin: Küçük Ölüm Nedir ve Neden Gerçekleşir

Gece Emisyonu Yaşamamak Herhangi Bir Sorunun Göstergesi Midir?

Uyuyan bir adam.
Emisyonlar herhangi bir cinsel ya da psikolojik rahatsızlık ile ilişkili değildir.

Herkes ıslak rüyalar görmez, ve bu, bu rüyaları görmek kadar normal bir durumdur. Islak rüyalar görmek ya da görmemek herhangi bir cinsel işlev bozukluğunun işaretçisi değildir.

Bazı insanlar hiç ıslak rüya görmemiştir ve normal bir şekilde cinsel ilişkiye girer ve orgazm olurlar. Gece emisyonları ile kişinin cinsel yaşamı arasında doğrudan bir ilişki yoktur.

Ayrıca bazı insanlar ıslak rüyalar görür ancak cinsel ilişki sırasında orgazma ulaşamazlar. Bazı psikologlar bunun nedeninin uyku sırasında orgazmı engelleyen herhangi bir psikolojik engel olmaması olduğuna inanır, ancak bir bilinç durumu söz konusu olduğunda bazı engeller olabilir.

Gece Emisyonları Kontrol Edilebilir Mi?

Gece emisyonları tamamen istemsizdir. Bundan dolayı onlardan kaçınmanın ya da gerçekleşmelerini sağlamanın herhangi bir yolu yoktur. Kanada’daki McGill Üniversitesinde yapılan çalışmalar genel olarak rüyalarınızı kontrol edebileceğinizi değerlendirmiştir ancak araştırmalar bunun mümkün olduğunu gösteren açık sonuçlara ulaşmamıştır.

Görebileceğiniz üzere gece emisyonu bir problem değildir. Ancak herhangi bir endişeniz varsa şüphelerinizi gidermek için bir uzmana danışmanız her zaman önerilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Effects of Estrogen or Testosterone on Self-Reported Sexual Responses and Behaviors in Hypogonadal Adolescents. Jordan W. Finkelstein Elizabeth J. Susman Vernon M. Chinchilli M. Rose D’Arcangelo Susan J. Kunselman Jacqueline Schwab Laurence M. Demers Lynn S. Liben Howard E. Kulin. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, Volume 83, Issue 7. (1998). Pages 2281–2285
  • Wells, B. L. (1986). Predictors of female nocturnal orgasms: A multivariate analysis. Journal of Sex Research, 22(4), 421-437.
  • Sexual Behavior in the Human Female. Kinsey, A.; Pomeroy, W.; Martin, C., & Gebhard, P. Philadelphia: Saunders (1953). ISBN 978-0-253-33411-4.
  • The effect of sleep position on dream experiences.Yu, Calvin Kai-Ching. American Pscological Association(2012). Dreaming, 22(3), 212-221
  • Lucid dreaming as a treatment for recurrent nightmares. Zadra AL, Pihl RO. Department of Psychology, McGill University, Montreal. (1997) 66(1):50-5
  • Schmidt, M. H. (2015). Impotence and erectile problems in sleep medicine. In Sleep Medicine (pp. 457-463). Springer, New York, NY.
  • Cochran, W. G., Mosteller, F., & Tukey, J. W. (1953). Statistical problems of the Kinsey report. Journal of the American Statistical Association, 48(264), 673-716.
  • Yu, C. K. C. (2012). The effect of sleep position on dream experiences. Dreaming, 22(3), 212.
  • Lee, M. J., Yang, G. E., Chueh, H. W., Park, J. H., & Yoo, J. H. (2017). The effect of first nocturnal ejaculation timing on risk and sexual behaviors of Korean male adolescents. Annals of pediatric endocrinology & metabolism, 22(1), 43–48. https://doi.org/10.6065/apem.2017.22.1.43

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.