İlişkide Tutku Nasıl Canlı Tutulur?

Monotonluk, birlikteliğe zarar verebilir. Neyse ki, tutkuyu canlı tutmanın yolları vardır. Onları keşfetmek için yazımızı okuyun!
İlişkide Tutku Nasıl Canlı Tutulur?
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Dünyadaki boşanmaların sayısını araştırırsanız, bunun aslında ne kadar tehlikeli olduğunu görürsünüz. Bu yüzden, acı verici bir ayrılıktan kaçınmak istiyorsanız, ilişkide tutku nasıl canlı tutulur bilmeniz önemlidir.

Biliyoruz ki her evlilikte inişler ve çıkışlar vardır. Ama tutkuyu canlı tutmak iki tarafın da görevidir. Bu yüzden, birlikte yaşamaya başladığınızda o harika randevularınızın bitmediğinden emin olmanız için bazı öneriler paylaşmaya karar verdik. Diğer bir yandan, bu, aşkınızı da canlı tutmanıza yardımcı olacaktır.

İlişkide Tutku Neden Ölür? Temel Sebepler

İlişkide tutkunun neden öldüğünü bilmek önemlidir. Bazıları:

  • Monotonluk – ilişki tahmin edilebilir bir noktadadır ve birbirinize hiç sürpriz yapmıyorsunuzdur.
  • Heyecanlı hiçbir şey yapmıyorsunuzdur, hep aynı şeyleri, aynı aktiviteleri yapıyorsunuzdur.
  • İkiniz de çok hızlı aşık olmuşsunuzdur ve birbirinizi tanımak için veya eski ilişkinizin boşluğunu doldurup doldurmadığınızı anlamak için kendinize zaman vermemişsinizdir.
  • Partnerinizden daha iyi birini istediğinizi hissediyorsunuzdur çünkü partneriniz beklentilerinizi karşılamıyordur veya ilişkide daha yakın olmaya istekli değilsinizdir.
  • Başka biriyle iletişim halindesinizdir ve kontrolü kaybetmişsinizdir. İş arkadaşınız veya yakınınızdaki biri olabilir ve bu sizi partnerinizden uzaklaştırıyordur.
  • Cinsel hayatınız sizi tatmin etmiyordur, tutku ile değil bunu sadece yapılması gereken bir şey gibi görmeye başlamışsınızdır. Sadece o aksiyonu yaşayıp, içten okşayışları ve öpüşleri bırakmışsınızdır.
kavga eden çift

Birçok faktör ilişkide tutkuyu etkileyebilir. Bunlardan en yaygın olanları monotonluk, ihanet ve cinsel tatminsizliktir.

İlişkide Tutku Nasıl Canlı Tutulur?

Sebepleri okuduysanız ve bunlardan birinin size olduğunu düşünüyorsanız, vereceğiniz karar ilişkinizin gidişatını belirleyecektir. Gerçekten sebep sadece sıkılmanız, monotonluk ve aşırı rutinler ise, ilişkinizde tutkuyu canlı tutmanız için bazı yollar vardır. Onları uygulayın!

İlişkide Tutku: İletişim

Bir ilişkide en önemli nokta, partnerinizle nasıl hissettiğiniz hakkında konuşmaktır.  İlişkiler genelde iletişim olmadığı için biter. Günlük ev işlerinden, yapılması gereken alışverişten, iş ile ilgili konulardan ve çocuğunuzun ev ödevlerinden konuşmayın. Örneğin, en sevdiğiniz şarkılardan veya son zamanlardaki bir filmin konusundan konuşmalısınız.

Günlük Jestler

Tutkuyu canlı tutmak için düşünceli dokunuşlar çok önemlidir. Biraz ilgi, tutku ve aşkı canlandırabilir.

Dikkat Dağıtıcı Şeylerden Kaçınmak

7/24 telefonunuzla ilgilenmeyin veya tüm zamanınızı bilgisayar başında geçirmeyin. Birbirinize zaman ayırmalı ve diğer zorunlulukları veya güncel sorunları bir süreliğine unutmalısınız. İşten çıktığınızda iş ile bağlantınızı koparın ve zararlı teknolojileri kullanmaktan kaçının.

Birbirinizi Övmek

İlk zamanlardaki randevularımızda, karşımızdakini etkilemek için görünüşümüze dikkat ederiz. Fakat çoğu insan ilişkideyken görüntüsüne zaman ayırmamaya başlıyor. Bazı çiftler ise birbirlerine asla iltifat etmiyor. Partnerinizi basit iltifatlar ve övgüler ile mutlu edebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

ilişkide tutku

Tutkuyu canlı tutmak için pohpohlanmanın çok önemli olduğunu unutmayın. Bu partnerinizin kendini özel hissetmesine yardımcı olur.

Duygusal Yaraları Çabuk Onarın

İlişkinizde tutkuyu canlı tutmak istiyorsanız, birbirinize küsmeyin, konuşmamazlık etmeyin, ayrı odalarda uyumayın, bunların yerine iletişim kurun ve gerekiyorsa “Üzgünüm.” deyin. Tavrınızın partnerinizin sizden soğumasına neden olmasına izin vermeyin. Düşmanca bir tavır takınmak çok yıkıcıdır.

Yatakta Eğlenin

Erotik danslar etmek ve çekici iç çamaşırları giymek gibi şeyler cinsel hayatınıza heyecan getirebilir. Biraz hayal gücünüzü kullanarak yapabileceğiniz birçok şey vardır. İlk adımı siz atın! Hep karşınızdakinden beklemeyin. 

Cinsel İsteklerinizi Konuşun

Size nasıl dokunulmasını istediğinizi, hassas noktalarınızı paylaşın ve denemek istediğiniz yaramaz sözcükleri onun kulağına fısıldayın. Bunlar kesinlikle partnerinizi çıldırtacak.

Cinsellikte sadece birleşme anı değil, birbirinizi öpmek, birbirinize dokunmak, konuşmak ve birbirinizin gözlerine bakmak da çok önemlidir.

Partnerinizi Şaşırtın

Partnerinizi mutfakta baştan çıkarın veya gizlice banyoda yanına gidin. Başka yerlerde cinsel ilişkiye girmek de çok heyecan vericidir.

Bu önerileri takip etmek, senelerdir birlikte yaşıyor olsanız bile, aranızdaki tutkuyu tekrar canlandıracaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Relación entre satisfacción sexual, ansiedad y prácticas sexuales. (2010). Pensamiento Psicológico7(14), 41–52. https://doi.org/10.11144/130
  • Barón, M. J. O., Zapiain, J. G., & Apodaca, P. (2002). Apego y satisfacción afectivo-sexual en la pareja. Psicothema14(2), 469–475.
  • Paredes, J. (2009). Imagen Corporal Y Satisfaccion Sexual. Ajayu7, 28–47.
  • Villanueva Orozco Gerardo Benjamín Tonatiuh, Rivera Aragón Sofía, Díaz Loving Rolando, Reyes-Lagunes Isabel. La comunicación en pareja: desarrollo y validación de escalas. Acta de investigación psicol  [revista en la Internet]. 2012  Ago [citado  2019  Oct  30] ;  2( 2 ): 728-748. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-48322012000200010&lng=es.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.