Partnerinizin Sizden Asla İstememesi Gereken 6 Şey

Partneriniz sizin için bir hayalin, amacın veya ilgi alanının artık önemli veya gerekli olmadığına karar verirse, bu bir kişinin diğerine aşırı derecede hakim olduğu sağlıksız bir ilişkinin işaretidir.
Partnerinizin Sizden Asla İstememesi Gereken 6 Şey

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Partnerinizi, onun için her şeyi yapabileceğiniz kadar çok mu seviyorsunuz? Başka biriyle birlikteyken kendimizi geliştirmeye çalışmak yaygın olsa da, partnerinizin sizden asla istememesi gereken şeyler vardır.

Bu tür şeylerin ne olduğundan emin değilseniz, okumaya devam edin; bu durumları ve limitleri belirlemenin ve diğer kişinin kontrolü almasına izin vermemenin sağlıklı olduğunu açıklayacağız.

Partnerinizin Sizden Asla İstememesi Gereken Şeyler

sevgilisinin cep telefonunu karıştıran adam

Aşağıda değindiğimiz tüm noktalar duygusal ya da fiziksel sağlığınızı etkileyebilir. Sağlıklı bir ilişkiye sahip olmak için, partnerinizin asla sormaması gereken şeylerden bazıları şunlardır:

1. Kişiliğinizi değiştirmeniz

Partnerinizin asla yapmanızı istememesi gereken bir şey kişiliğinizi değiştirmeniz veya başka birinin kişiliğini veya davranışını kopyalamanızdır.

Partnerinizin sizin sarışın olup olmamasını tercih etmesi veya eski partnerinin davranış tarzını beğenip beğenmemesi önemli değildir – istemiyorsanız kendinizle ilgili hiçbir şeyi değiştirmek zorunda değilsiniz.

Bu sadece olduğunuz kişiyi sevmekle ilgili değildir, aynı zamanda kendinize, korkularınıza, zorluklarınıza ve geçmişinize saygı duymakla ilgilidir.

Partnerinizin bir yönünüzü değiştirmenizi önermesinin kabul edilebileceği tek zaman, sizi bir şekilde olumsuz yönde zedeleyen veya etkileyen bir yönünüz ise olabilir. Örneğin, çok negatif bir insansanız veya sağlığınızı etkileyen alışkanlıklarınız varsa, partnerinizin bazı iyileştirmeler önermesi kabul edilebilir.

Ancak, yalnızca önerilerde bulunmalı ve sizin ve iyiliğiniz için sevgiden hareketle davranmalıdır. Ne de olsa, partneriniz en iyi ve en kötü anlarınızda sizi sevmiyorsa, belki de sizinle birlikte olmamalıdır.

2. Hayallerinizden vazgeçmeniz

Partnerinizin sizden asla istememesi gereken bir diğer şey, hayallerinizi veya ilgi alanlarınızı bırakmanızdır.

Kariyerlerinden vazgeçen veya partnerleri veya aileleri için kariyerlerini değiştiren birçok insan vardır.

Çift bu konuda açık bir şekilde konuşuyorsa ve her iki taraf da bunun aile ve bireylerin mutluluğu için en iyi karar olduğu konusunda hemfikirse, o zaman bu kabul edilebilir.

Ancak, partnerinizin sizin adınıza bir hayalin, hedefin veya ilginin artık önemli veya gerekli olmadığına karar vermesi bir problemdir. Bu, bir kişinin diğerine aşırı kontrol uyguladığı sağlıksız bir ilişkinin işaretidir.

3. Rahatsız olduğunuz bir şeyi yapmanız için baskı kurmak

Partneriniz ayrıca, özellikle mahremiyet söz konusu olduğunda, sizi kendinizi rahatsız hissedeceğiniz bir şey yapmaya zorlamamalıdır.

Hepimizin partnerimizle keşfedebileceğimiz kendi sınırlarımız ve fetişlerimiz var. Bu aynı zamanda kendimize ve cinselliğimize daha güvenmemize yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, partneriniz sizi rahatsız eden herhangi bir eylemde bulunmanız için baskı yapmamalı veya zorlamamalıdır. Bu ilişkinizi derinden etkileyecektir ve bir istismar şeklidir.

Tabii ki, sağlıklı iletişim ile siz ve eşiniz bu sınır ve arzuları tartışabilir ve tabuları kırmaya çalışmak veya sizi belirli bir fikirle daha rahat ettirmek için birlikte çalışabilirsiniz. Önemli olan iletişim kurma, sabırlı olmaktır ve yalnızca ikiniz de rahat hissettiğinizde bir şeyler yapmaktır.

4. Partneriniz Asla Sevdiklerinizden Ayrı Kalmanızı İstememeli

Arkadaşlarınız ve aileniz destek grubunuzdur ve hayatınızın önemli bir bölümünü oluşturur. Bu nedenle, partneriniz asla sevdiklerinizle aranıza mesafe koymanızı istememelidir.

Partneriniz bir arkadaş veya aile üyesi ile iyi geçinemiyor olabilir, ancak hiç kimseyle ilişkinizi etkileyen ciddi bir şey olması gerekmez.

Partneriniz asla arkadaşlarınızla veya ailenizle dışarı çıkmamanızı veya evde yalnız kalmanızı istememelidir. Kendinizi bu durumda bulursanız, ilişkinizin sağlığından ve size zarar vermeyeceğinden emin olmak için güvendiğiniz biriyle konuşmalısınız.

Kötü davranan veya şiddet uygulayan partnerler genellikle mağdurlarını, bu kişiye destek verebilecek herkesten uzaklaştırır. Bu nedenle, bu durumda dikkatli olmak önemlidir.

5. Mahreminize Girmek

Bazı insanlar bir ilişkide mahremiyet olmaması gerektiğine inanır. Ancak, bu eşinizin sizden talep etmemesi gereken bir şeydir.

Partnerinizin, pili bittiyse veya telefonunu evde unuttuysa ve acil bir arama yapması gerekiyorsa, telefonunuzu kullanması kabul edilebilir. Ancak, partneriniz telefonunuzda konuştuğunuz herkesi takip etmemeli veya her bildirimi görebilmek için gizlice bakmamalıdır.

Parolalarınızı, finansal verilerinizi ve diğer hassas bilgilerinizi her zaman gizli tutmalısınız.

Bir parolayı paylaşmak istemeniz durumunda, her zaman bunun nedeni istediğiniz için olmalıdır, zorunluluk hissettiğiniz veya partneriniz zorladığı için ya da kendinizi baskı altında hissettiğiniz için olmamalıdır.

Ayrıca şunu da öneririz: Toksik İnsanlardan Nasıl Uzak Durursunuz?

6. Her Şeyden Sorumlu Olmak

Her insanın kendisini bazı şeylerde iyi yapan kendine özel yetenekleri ve özellikleri vardır. Bu nedenle, bir ilişki içinde, her bir insanın, doğası gereği daha iyi olduğu için belirli rolleri üstlenmesi normaldir. Örneğin, eğer bir kişi finans konusunda iyi ise, aile hesaplarını devralabilir. Öte yandan, eğer biri mükemmel bir aşçıysa, daha fazla yemek yapabilir.

Ancak, partnerinizin sizden asla istememesi gereken bir şey, her şeyin sorumluluğunu almanızdır. Bu, enerjinizi tüketecek, bunalmış hissetmenize neden olacak ve çoğu zaman ilişkide içerlemeye ya da huzursuzluğa neden olacaktır.

Bunun yerine, her kişinin ilişki içinde kendi sorumlulukları olmalıdır.

Partnerinizin asla sormaması gereken başka bir şey var mı?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.