Özverili Olmak İçin On İki İpucu

Karşılık beklemeden yardım etmek özverili olmaktır. Sizin küçük bir eylem olarak gördüğünüz şey, başkası için çok önemli olabilir. Bir ödül beklemeden başkalarına yardım etmenin ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.
Özverili Olmak İçin On İki İpucu

Tarafından yazılmıştır Luz Marina Carpio Hernández

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Özverili olmak demeke başkalarının ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarınızın önüne koymak anlamına mı gelir?

Hayır, ama bu ince bir çizgidir ve özverili olmanın anlamı, karşılığında bir şey beklemeden başkalarına yardım etme isteğine sahip olmaktır. Bunu yapmak sadece size çok fazla memnuniyet getirmekle kalmayacak, aynı zamanda daha nazik olmanızı da sağlar.

Özverili olmayı internette araştırın ve ilk tanımlardan birinin “Bir amaç uğruna veya gerçekleştirilmesi istenen herhangi bir şey için kendi çıkarlarından vazgeçme, fedakârlık” olduğunu göreceksiniz. Kendinize, yalnızca sizin çıkarınızın ne olduğunu, size neyin daha uygun olduğunu ve neyin iyi hissettirdiğini düşünmeden kaç kez hareket ettiğinizi sorun.

Bu şekilde düşünmenin önemi

Özverili olmak, dünyayı başka açılardan daha iyi anlamanıza ve sorunları, tutumları ve tepkileri farklı bir bakış açısıyla görmenize olanak tanır. Önce kendinizi düşünmeden yardım etme eğilimini geliştirmek kolay değildir, ancak kesinlikle çok tatmin edicidir.

Allan Luks ve Peggy Payne‘in İyilik Yapmanın İyileştirici Gücü: Başkalarına Yardım Etmenin Sağlık ve Ruhsal Faydaları adlı kitabına göre, özveri, stresi azaltır ve duygusal dengeyi geliştirir.

Ayrıca, memnuniyet sadece anlık değildir, aynı zamanda bu özveri eylemi ni her hatırladığınızda tekrar hissedersiniz. Benlik saygınızı, güveninizi ve sosyalleşme becerilerinizi arttırır ve ayrıca çevrenize geri vermenizi sağlar.

Nasıl özverili olunacağına dair ipuçları

Mümkün olduğunda egoyu beslemeden nasıl destekleyici olabileceğinizi düşünmek için birkaç dakika ayırın. Bu size zor mu geliyor? Okumaya devam edin, aşağıdaki ipuçları işinizi kolaylaştırabilir.

1. Empatik olun

Özverili olmak, kendi düşüncelerinizin ötesine geçer, yalnızca duygularınıza ve ne istediğinize odaklanmanın ötesindedir. Bu, kendine odaklanmakla ilgili değil, başkalarını dinlemek ve anlamakla, onları neyin iyi ya da kötü olarak etkilediğini bilmekle ilgilidir. Çevrenizdekilerin hayatlarına biraz ışık tutabileceğiniz herhangi bir yolu tanımanıza yardımcı olacaktır.

el ele tutuşmuş konuşan insanlar
Empati, başkalarına yardımcı olmak için egonuzu kenara koymanızı sağlar.

2. Daha çok dinleyin ve daha az konuşun

Birine ilgi göstermenin bir yolu, özellikle de bir başarıyı paylaşmak veya sorunlarını dile getirmek istiyorlarsa, onu dinlemektir.

Onlara günlerinin nasıl geçtiğini sorun ve kendilerini ifade etmeleri ve yüklerini hafifletmeleri için onlara bir şans verin. Görüşme sırasında onların da sizden haber almak istediklerini göreceksiniz.

3. Eleştirmeyin

Kötüyü vurgulamak yerine düzeltmelerine yardımcı olun. Aynı şeyi söylemenin birçok yolu vardır ve sizinki olumlu değilse, yapıcı bir fikir vermek daha iyidir. Neyin iyi olduğunu vurgulayın ve onu teşvik edin.

4. Kendinizi sevin

Kendinizi sevmezseniz başkalarını sevmek imkansızdır. Özveri, kendinizi sevdiğinizde başlar ve sadece bu noktadan yola çıkıp başkalarını sevebilirsiniz. Bunu yapmanın bir yolu, olduğunuz kişi için minnettar olmaktır.

5. Öne çıkmak her zaman iyi değildir

Cömert olmak kötü değildir; nahoş olan, kendini yüceltmek veya yapılan iyilik için ödül beklemektir. Fedakarca bir iş yaptığınızda ve ihtiyacı olan birine yardım ettiğinizde, bırak sizin yerinize gerçekler konuşsun. Bu, eylemlerinizi daha özel kılar.

6. Kendiniz için isteyeceğinizi verin

Örneğin, ailenizle başlayın ve onlara bir ikram sunun. Küçük eylemler daha büyük jestlerin önünü açar. Hayır, başkalarını memnun etmek zorunda değilsiniz ama bunu yaptığınızda ne kadar iyi hissettirdiğini anlayacaksınız.

7. Sabır geliştirin

Özverili insanlar, hayal kırıklığı veya öfkeden kaçınmak için gerekli bir nitelik olan sabır gösterme yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, ilerlemeye çalışmak için umutsuzluğa kapılmayın, eninde sonunda başaracaksınız.

Karşınızdakilere kızmanın bir anlamı yok; onların yerinde sizin olabileceğinizi unutmayın. Bunun yerine bir konuşma başlatın; herkes için daha eğlenceli olacaktır.

8. Daha az “hayır” deyin

“Evet” demek daha tatmin edicidir, bu yüzden risk veya tehlike içermeyen ve mutluluk ve neşe getirecek bir durum olduğunda olumlu olun. Genellikle, destek olabileceğiniz veya yardım edebileceğiniz bir yol vardır. Öyleyse, ihtiyacı olan kişi için büyük önem taşıyorsa neden yapmayın ki!

9. Akışına bırakın

Olanları kontrol etmek çok önemli değildir. Olayları akışa bıraktığınızda ve yolda karşınıza çıkan süprizleri gördüğünüzde çok daha kazançlı olacaksınız. Sonunda yardım etmenin ne kadar ödüllendirici olduğunu göreceksiniz.

10. Davranışınız üzerinde düşünün

Alışkanlıklarınızı, düşüncelerinizi ve eylemlerinizi yansıtmak için zaman ayırın. Kendinize ve başkalarına nasıl davrandığınızı gözden geçirin. Ayrıca, daha fazlasını verip veremeyeceğinizi veya sevip sevemeyeceğinizi analiz edin.

Bunu bir ceza olarak yapmayın, ertesi günü daha iyi hale getirmek için yapın. Bazı psikologlar, duygularınız üzerinde çalışmak için sevgi ve şefkat meditasyonunu önerir.

11. Özverili bir rol modeliniz olsun

Hayran olduğunuz ve özverili olarak algıladığınız bir figürün örneğini taklit edin. Başkalarına nasıl yardım ettiklerini ve eylemlerinin birçok yaşamı nasıl etkilediğini anlayın. Örnek alabileceğiniz bir sürü kişi bulabilirsiniz.

12. Kalpten bağışlayın

Sizden af dileyenlere kin beslemeyin. Olanları başka bir açıdan bakmak şefkatli olmanıza yardımcı olur. Sizi inciten birinden özür dilemek kolay değildir ama bu, özveri ve barış içinde bir arada yaşama yolunda büyük bir adımdır.

koltukta oturan üzgün kadın
Kinleri affetmek ve unutmak zordur ama bu sizi bir kurtuluş biçimi olarak empati yoluna sokacak bir iyileşme sürecidir.

Özverili olmanın değeri

Son olarak, özverili olmak, başkalarına, kendinize hiçbir şekilde zarar vermeden, size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranmaktır. Bunun değeri, kişisel gelişimde ve başkalarının refahı için özveride kanıtlanmıştır.

Ayrıca, harekete geçmek için belirli bir zamanı beklemeyin ve her gün cömert olun. Örneğin, otobüste yaşlı veya hamile birine koltuğunuzu teklif edin, artık giymediğiniz kıyafetlerinizi bağışlayın, birisinin binmesi için asansörün kapısını açık tutun, bir yere girerken merhaba deyin ve insanlara iyi günler dileyin.

Bu günlük jestler, fark edilmeyi beklemeden kalpten yaptığınızda zihninizi, ruhunuzu ve duygularınızı besler.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.