Kendini Sevmek 101: Kendinizi Nasıl Seversiniz

22 Ağustos, 2019
Kendimizi sevmek söz konusu olduğunda, eleştiriyi kabul etmeyi, kusurlarımızı ve güçlü yanlarımızı anlamayı bilmemiz gerekir. Daha neşeli olmak için ise bunu nasıl kullanacağımızı bilmek şarttır.

Belki de her şeyden önce “Kendini sevmek gerekiyor” ifadesini okumanız ya da bir yerlerde duymanız gerekiyordur. Ancak, bazen bunu uygulamak biraz zor olabilir.

Bu nedenle bugünkü yazımızda, kendinize olan saygınızı artırmanız ve hep sizinle birlikte olacak kişiyi, yani sizi sevmeniz için size bazı önerilerde bulunacağız.

Bir bütün olarak hissetmek için kendini sevmek

Kendimizi sevmemiz gerektiğini söylediğimizde, bunu yapmanın birçok faydası olduğunu unutmamalıyız.

En iyi versiyonumuz olmak, kendimizi olduğumuz gibi kabul etmemizi ve gidebileceğimiz her yerde sevgiyi yaymamızı mümkün kılar. Aynı zamanda daha sağlıklı ilişkilerin tadını çıkarmak için de kendimizi sevmemiz gerekir.

Kendimizi sevmek; dürüst olmak, bizi inciten şeyleri değiştirmek, kendimizi her türlü durum için hazırlamak ve hayata bağlı olmaktır. Hayati ihtiyaçların farkında olmak, kendimize saygı duymak ve hepsinden önemlisi kendi en iyi dostumuz olmak demektir.

Unutmayın, kendisini sevmeyen bir insandaki boşluğu dolduracak kadar büyük bir aşk yoktur.

Kendinizle mutlu olmanızı engelleyen duygusal yaraları iyileştirirseniz, geçmişin yansımasının tadını çıkarır ve yalnız zaman geçirmekten mutlu olursunuz. Böylece, kendinizle kırılmaz bir bağ kuracaksınız.

Kendinizi nasıl seveceksiniz

Kendimizi sevmek için attığımız ana adımlardan biri kendimizden büyük beklentilerde bulunmamaktır. Aynı zamanda gerçekçi hedefler belirlemek gereklidir. Bugün en iyisini hedefleyin ve umudunuzu kaybetmeyin. Başka hiçbir şey için endişelenmeyin.

Siz eşsiz ve yeri doldurulamazsınız ve bunu her gün hatırlamanız gerekir. Kendinizi nasıl seveceğinize dair aşağıdaki ipuçlarımızı inceleyin:

1. Sadece olduğunuz gibi olun

dövmeli kız

Dans pistinin merkezinde dans etmeyi sever misiniz? Öyleyse durmayn! Saçlarınızı yeşile boyamaya ne dersiniz? Durmayın boyayın! Cinsel kimliğinizi gizlemekten bıktınız mı? Açığa çıkarın! Başkalarıyla ilişki kurmak sizin için zor mu? Tek başınıza yaptığınız aktivitelerin tadını çıkarın!

Başkalarının size bakması, eleştirilmesi veya hatta gülmesi farketmez. Bir şeyi yapmaktan mutluysanız, dünyadaki hiçbir şey için yapmayı bırakmamalısınız.

Bu, fiziksel görünümünüz, duygularınız ve görüşleriniz için de geçerlidir. % 100 orijinal iseniz, bir maskenin veya sahte kişiliğin arkasına sakladığınızdan daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Okuyun: Bu 5 Sağlıklı Strateji İle Duygusal Olarak Detoks Yapın

2. Fikir ve kararlarınıza önem verin

Kendinizi sevmek için bir sonraki önerimiz, ne düşündüğünüzü söyleyebilmek için çalışmak. Saygılı ve kibar olduğunuz sürece, kendinizi dilediğiniz gibi ifade edebilirsiniz.

Görüşleriniz sizin ve sadece sizindir. Onları memnun etmek için başkalarıyla görüşmeyin, fikirlerinize ihanet etmeyin ya da gerçeklerinizi aksatmayın.

İyi kararlar verdiğinizde, kendini kutlayın. Hata yaparsanız da içinde boğulmayın. Hepimiz karmakarışığız ve bu bizi insan yapan şey. Gelecek için onlardan alacak çok dersimiz var.

İyi olduğunuzda kendinizle gurur duymayı iki kez düşünmeyin ve yapamadığınızda kendi üzerinize fazlaca gitmeyin.

3. Eleştirmenleri bir kenara itin

kendini sevmek

İki tür eleştiri vardır: yapıcı eleştiri ve yıkıcı eleştiri. Ne yazık ki, biz insanlar ikincisini daha çok kullanma eğilimindeyiz.

Yıkıcı eleştirinin sorunlarından biri, bizi yetersiz, mutluluğu ya da iyiliği haketmeyen, üzgün, depresyonda ve kederli hissettirmeleridir.

Ve elbette kendimizi sevmemizi engellerler.

Kendinizi her şey için eleştirmeye hayır der ve sonunda bunu yapmaktan vaz geçerseniz, uzun vadede size yardımcı olacağından emin olun. Bakış açınızı değiştirin ve neleri değiştirebileceğinize odaklanın.

Kendinizi eleştirmek yerine güçlü yönlerinizi vurgulamayı kabul ederseniz, kendiniz hakkında daha iyi hissedeceksiniz.

4. Kendini sevmek korkulara veda etmektir

Korktuğunuz her şey sizi neşe ve mutluluktan uzaklaştırıyor. Ancak, bazı durumlarda korkmak normaldir. Önemli olan korkularla yüzleşmek ve engellerin üstesinden gelmektir.

Bu engelleri aştığınızda, etkileyici bir kişisel gelişimden yararlanabileceksiniz. Ve kendinize “Gerçekten korktuğum bir şeyle karşılaştım!” diyeceksiniz. Hiç şüphe yok ki, bu kendinizi nasıl seveceğinizi öğrenmek için çok önemli bir adım.

Ayrıca bakınız: Adrenalin Hormonu: Tehlike, Korku ve Stres Habercisi

5. Güçlü yönlerinize odaklanın

kalp yapan kadın

Kendiniz için iyi olduğunu düşündüğünüz şeylerin bir listesini yapın (bu listeyi aklınızdan da yapabilirsiniz). İlk başta hiç bir şey düşünmeyebilirsiniz, ancak gerçekte ne kadar güçlü olduğunuzu bildiğinizde şaşıracaksınız.

Küçük olmalarına rağmen ya da önemsiz olduğunu düşünseniz bile… kendiniz hakkında daha iyi hissetmenize yardımcı olabilirler.

Güçlü yanlarınıza, hayatta iyi yaptığınız şeylere ve küçük, günlük zaferlerinize odaklanırsanız, kendiniz hakkında daha mutlu hissedeceksiniz.

Ek olarak, pozitif düşüncenin daha iyi şeyler doğurduğunu ve öz saygınızın zamanla artacağını unutmayın.

Bir şey hakkında ne kadar çok düşünürseniz, sizin için o kadar önemli hale gelir. Başarılarınıza odaklanın ve kendinizi olduğunuz gibi sevin.

6. Kendinizi karşılaştırmayın

Kendinizi karşılaştırmak, yalnızca mutsuzluğa ve aşağılık hissine yol açacaktır. Elbette, etrafımızdaki insanlar birçok şeyde bizden iyidir, ama biz de diğerlerinden daha iyiyiz.

Güçlü niteliklerinizle, benzersizsiniz. Kendinizi her geçen gün daha fazla geliştirmek için bir örnek olarak kullanırsanız, etrafınızdakilerle kendinizi kıyaslayamazsınız.

Unutmayın, düşündüğünüzden daha değerlisiniz. Arkadaşlarınız ve aileniz için önemlisiniz. Onların gözünde, hiç kimseye değişilmezsiniz. Kendiniz için de aynı şeyi düşünmelisiniz.

Kendini sevmek, biraz konsantrasyon ve ruh gerektiren bir eylemdir. Aynı zamanda biraz disiplin ve çokça da sabır gerektirir.

  • Atienza, F. L., Moreno, Y., Balaguer, I., & Rosenberg, M. (2004). Escala de autoestima de Rosenberg. Apuntes de Psicologia.
  • Riso, W. (1988). Entrenamiento asertivo. Medellín: Rayuela.
  • Riso, W. (2004). Pensar bien, sentirse bien. Editorial Norma.