Sinekleri Püskürtmek İçin 6 İpucu

7 Kasım, 2018
Sinekleri püskürtmek için doğal yollardan faydalanabileceğinizi biliyor muydunuz? Yazımızdaki bu kolay yöntemlerle sinekleri püskürtün!

Sinekler, taşıdıkları mikropları kondukları yerlere bulaştıran böceklerdir.  Kutuplar ve  dağ zirveleri hariç dünyanın her yerinde sinek bulunmaktadır. Neyse ki sinekleri evlerimizden ve özellikle de yiyeceklerimizden uzak tutmak mümkün. Üstelik bunun için kimyasal zehirlerle dolu sinek kovucularına ihtiyacınız yok.  

Su Torbaları

Şeffaf plastik torbaları su ile doldurarak sinekleri uzaklaştırabilirsiniz.  Bunun için bir plastik torbanın 3/4’ünü su ile doldurup ağzını bağlayın.  Sonra bu poşetleri pencere ve kapıların dış kısımlarının yakınlarına yerleştirin.

Bu doğal yöntemin işe yaradığını göreceksiniz. Torba içindeki su güneş ışığını kırarak prizma  etkisi yaratır ve bu da sinekleri evlerimizden uzakta tutmaya yardımcı olur.

Ayrıca bakınız: Sinekleri Uzaklaştıran 10 Aroma

Sinekler İçin Sirke Tuzağı

sirke

Sirke, asetik asit içerir. Bu madde sinekler üzerine sıkıldığında onları yavaşlatarak  yakalanmalarını kolaylaştıran bir etkiye sahiptir.  Sinekleri öldürmek için daha etkili bir silah haline getirebilmek amacıyla sirkeyi birkaç malzemeyle karıştıracağız.

Malzemeler

  • Su,
  • Şeffaf koli bandı,
  • Dört yemek kaşığı elma sirkesi,
  • Bir yemek kaşığı sıvı sabun ya da bulaşık deterjanı,
  • Bir plastik şişe,
  • Makas

Hazırlanışı

  • İlk olarak şişenin ağız kısmını kesip huni gibi şişenin içine girecek şekilde çevirin.
  • Bantla sabitleyin ve şişenin beşte birini suyla doldurun. Bulaşık deterjanı ve sirke ilave edin, güzelce karıştırın.
  • Bu tuzağı evinizde sineklerin en sıklıkla görüldüğü bölgelere yerleştirebilirsiniz. Sirke onları çekerek şişenin içine hapsedecektir.

Aromatik Bitkiler

Bazı aromatik bitkiler, evimizdeki bu istenmeyen misafirleri kovmak açısından oldukça etkili özelliklere sahiptirler. Sinek ve diğer böcekleri uzak tutmak bakımından oldukça  etkili olan bu bitkileri önleyici olarak kullanabilirsiniz. 

Nane, kekik, biberiye ve kafur gibi bitkilerden çeşitli keseler yapabilirsiniz. Hazırladığınız bu keseleri kapı ve pencere kenarlarına asarak sinekleri uzak tutabilirsiniz..

Karanfil

karanfil

Karanfil, sinekleri öldürmese de, kokusu haşaratları uzakta tutma konusunda etkilidir. Bunun için, 20-30 adet karanfili bir elmaya saplayın ve bu elmayı sineklerin konduğu noktalara yerleştirin. Bu yöntemle sadece sinekleri uzak tutmakla kalmaz aynı zamanda eviniz için ferahlatıcı bir oda kokusu da elde etmiş olursunuz. olacaksınız.

Ballı Mısır Unu

Bu yöntem sinekleri yiyeceklerinizden uzakta tutmaya yarayan bir diğer doğal ve etkili yöntemdir.

Bunun için bal veya akçaağaç şurubunu mısır unu ile karıştırın. Ardından karışımı küçük bir kaseye koyun ve sinekleri uzakta tutmak için evinizde belirli bölgelere yerleştirin. Şeker sinekleri çekerek onları tuzağa düşürecektir.

Ayrıca bakınız: Sivrisineklerden Korunmak için 4 Sıra Dışı Öneri

sinekler

Evinizi Temiz Tutun

Sinekleri uzak tutmak açısından evinizi temiz tutmak çok önemlidir. Evinizin her yerini temizlediğinizde sinekler için cazip olmayan bir ortam yaratmış olursunuz.

Kapaklı  bir çöp kutusu kullanarak kokuları engelleyebilir ve böylece sinekleri uzak tutmayı başarabilirsiniz.

Evinizi temizlemeyi bitirdikten sonra bir bezi sirkeyle ıslatıp sineklerin sık uğradığı bölgeleri bu bezle silin.  Ayrıca kapı ve pencereleri de sirkeli bir bezle silebilirsiniz.

Sirkenin kokusu, sinekleri kovucu etki ederek evinizi temiz tutmaya yardımcı olacaktır. Dilerseniz bir sprey şişesi yardımıyla sirkeyi evinizdeki çeşitli bölgelere püskürtmeyi de deneyebilirsiniz.