Sinekleri Püskürtmek İçin 6 İpucu

Karanfil, sadece sinekleri kaçırtmak için değil, aynı zamanda evinizdeki herhangi bir odanın havasını ferahlatmak için de kullanılabilir.

Sinekler, kondukları yerlerdeki mikropları birbirine taşıyan, ki buna yiyecekleriniz de dahil, iğrenç böceklerdir. Kutuplar ve yüksek doruklar hariç dünyanın her yerinde bulunmaktadırlar. Neyse ki, sinekleri evlerimize girmekten alıkoyabilecek birkaç ipucu mevcuttur. Bu makalede, kimyasal zehirlerle dolu sinek kovucuları kullanmaksızın sinekleri evlerimizden uzak tutmak için birkaç formülden söz edeceğiz.

Su Torbaları

Şeffaf plastik torbaları su ile doldurmak, bu konuda gerçek anlamda oldukça yardımcıdır. Bunun için bir plastik torbanın 3/4’ünü su ile doldurun ve suyun dökülmesini engellemek için torbanın ağzını bağlayın. Sonra bu poşetleri pencere ve kapıların dış kısımlarının yakınlarına yerleştirin.

Bu doğal yöntem harikadır çünkü torba içindeki su güneş ışığını kırarak prizma gibi etki eder ve bu da sinekleri evlerimizden uzakta tutmaya yardımcı olur.

Sinekler İçin Sirke Tuzağı

sirke

Sirke, asetik asit içerir; bu da sinekler üzerine sıkıldığında onları yavaşlatan ve yakalanmalarını kolaylaştıran etkiye sahip güçlü bir içeriktir. Sirkeyi, sinekleri öldürmek için daha etkili bir silah haline getirebilmek adına, birkaç malzeme ile karıştıracağız.

Malzemeler

  • Su,
  • Şeffaf koli bandı,
  • Dört yemek kaşığı elma sirkesi,
  • Bir yemek kaşığı sıvı sabun ya da bulaşık deterjanı,
  • Bir plastik şişe,
  • Makas

Hazırlanışı

  • İlk olarak şişenin ağız kısmını kesin, sonra bu kısmı, huni gibi şişenin içine girecek şekilde çevirin.
  • Bant ile sabitleyin ve şişenin beşte birini su ile doldurun. Bulaşık deterjanı ve sirke ilave edin, güzelce karıştırın.
  • Bu tuzağı evinizde sineklerin en sıklıkla görüldüğü bölgelere yerleştirebilirsiniz. Sirke onları çekecektir ve bir defa şişenin içerisine girdiklerinde tekrar çıkmaları mümkün olmayacaktır.

Aromatik Bitkiler

Bazı aromatik bitkiler, evimizdeki bu istenmeyen misafirleri kovmak açısından oldukça etkili özelliklere sahiptirler. Bu bitkiler sinek ve diğer böcekleri uzak tutmak açısından oldukça  etkilidirler, dolayısı ile önleyici bir eylem olarak kullanılmalarında fayda vardır.

Nane, kekik, biberiye ve kafur gibi bitkilerden çeşitli keseler yapabilirsiniz. Hazırladığınızda, bu keseleri kapı ve pencere kenarlarına asınız.

Karanfil

karanfil

Karanfil, sinekleri öldürmese de, kokusu haşaratları uzakta tutma konusunda etkilidir. Bunun için, 20-30 adet karanfili bir elmaya saplayın ve bu elmayı, evinizde sinekleri kovmayı dilediğiniz bir noktaya yerleştirin. Bu yöntemle sadece sinekleri uzak tutmakla kalmayacak aynı zamanda eviniz için ferahlatıcı bir oda kokusu da edinmiş olacaksınız.

Ballı Mısır Unu

Bu da, sinekleri yiyeceklerinizden uzakta tutmaya yarayacak bir diğer doğal ve etkili yöntemdir.

Bunun için bal veya akçaağaç şurubunu mısır unu ile karıştırın. Ardından karışımı küçük bir kaseye koyun ve sinekleri uzakta tutmak için evinizde belirli bölgelere yerleştirin. Şeker sinekleri çekerek onları tuzağa düşürecektir.

Evinizi Temiz Tutun

Sinekleri uzak tutmak açısından evinizi temiz tutmak çok önemlidir. Evinizin tamamını temizlemeniz ve artıklardan arındırmanız, sineklere cazip gelmemesi açısından etkili bir yöntemdir. Evinizde kapağı olan bir çöp kutusu kullanarak kokuları engellemeyi ve sinekleri uzak tutmayı başarabilirsiniz.

Evinizi temizlemeyi bitirdikten sonra bir bezi sirke ile ıslatın ve sineklerin sıklıkla kondukları bölgeleri bu bez ile silin. Ayrıca, kapı ve pencereleri de sirkeli bir bezle silebilirsiniz. Sirkenin kokusu, sinekleri kovucu etki ederek evinizi temiz tutmaya yardımcı olacaktır. Dilerseniz bir sprey şişesi yardımıyla sirkeyi evinizdeki çeşitli bölgelere püskürtmeyi de deneyebilirsiniz.