Sivrisineklerden Korunmak için 4 Sıra Dışı Öneri

1 Ekim, 2018
Giydiğiniz kıyafetin renginin sivrisineklerden korunmanıza yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Koyu renkler onları daha fazla cezbeder. 

Sivrisineklerden korunmak bazen gerçek bir sorun haline gelebilir. Sivrisineklerin birçok hastalığı bulaştırma ihtimalleri vardır.

Ayrıca bildiğimiz gibi, onlar tarafından daha çok tercih edilen bazı insanlar var. Bu yazımızda, doğal yöntemler kullanarak sivrisineklerden nasıl korunabileceğinizle ilgili sıra dışı ipuçları vereceğiz. Esansiyel yağlar, vitamin takviyeleri ve bazı bitkiler şaşırtıcı derecede etkili olabilirler.

Sivrisineklerden korunmak için sinek kovucuları kullanmalı mıyız?bacağına sinek kovucu sıkan kadın

Sivrisinek kovucu spreylerle ile ilgili pek çok problem vardır. Bu spreylerde asal bileşen olarak DEET ya da permetrin gibi böcek ilaçları bulunur. Bu maddeler aşağıdakilere yol açabilir:

  • Bu bileşenlerin merkezi sinir sistemini etkileyerek sağlık için zararlı olabileceğini iddia eden bazı çalışmalar vardır.
  • Sivrisineklerden korunmak için bu ürünleri kullanmalarına rağmen yine de ısırılan pek çok insan vardır.
  • Sinek kovucuları zamanla daha az etkili olmaya başlarlar. Bunun nedeni, sivrisineklerin bunlara karşı bağışıklık geliştirebilmeleri olabilir.

Bu yazıda, herhangi bir sağlık riskine neden olmadan sivrisineklerden kaçınmanıza yardımcı olacak basit ve etkili doğal alternatiflerden bahsedeceğiz.

Bunu da okuyun:

Cilt Kaşıntısı Ne Anlama Gelir?

1. Doğal yağlar

Bu yağlar, sağlık problemlerinden doğal yollarla korunmak için harika alternatiflerdir. Aynı zamanda güvenlidirler.

Sivrisineklerden etkin bir şekilde korunmanıza yardımcı olması için üç doğal yağ seçtik. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • İdris otu yağı
  • Germanyum yağı
  • Mavi okaliptüs yağı

Bu yağları nasıl kullanacaksınız?

  • Badem, hindistan cevizi, jojoba gibi sebze yağlarını nemlendirici kremlerle karıştırabilirsiniz. Oluşan karışımı cildiniz için kullanabilirsiniz.
  • Kokusunun yayılması için bu yağlardan birini geniş bir kaba koyun. Sivrisineklerden koruması için evin veya balkonun bir köşesine yerleştirin.
  • Giydiğiniz kıyafete birkaç damla yağ damlatın.
  • Yağı su ile karıştırın ve bir sprey şişesine koyun. Böylece üzerinize sıkabilirsiniz. Yağ ve su karışımını kullanmadan önce iyice karıştırın. Aroması kaybolduğunda kendinizi yeniden spreyleyin.

Her zaman doğal ve sertifikalı yağlar kullandığınızdan emin olun.

2. Aynısefa

aynısefa çiçeği

Evinizde, bahçenizde veya ofisinizde sivrisineklerden korunmak için bulunduğunuz yere aynısefa çiçekleriyle dolu bir saksı koyun veya bu çiçeklerden ekin.

Bu güzel turuncu renkli çiçek birçok özelliğinin yanında doğal bir sivrisinek kovucu olma özelliği de taşır.

Bu çiçekleri pencere kenarlarına koyun ya da sivrisineklerin yakına gelmesini önlemek için onlardan oluşan bir set kurun.

Aynısefa bitkisinin sivrisinek ısırmalarından kaynaklanan tahrişlerin ve kaşıntıların hafifletilmesine yardımcı olan bazı ilaçların (kremler, tentürler ve jeller) temel maddesi olması da ilginçtir.

3. Açık renkli giysiler giymek

Sivrisineklerin kumaş üzerinden de saldırabildiklerini biliyoruz ama yine de kendimizi ne kadar çok örtersek, sivrisineklerin önüne o kadar geçebiliriz.

Ayrıca giydiğimiz kıyafetin renginin de sivrisinek sokmasıyla ilgili olabileceği az bilinen bir gerçektir.

Koyu renkler sivrisinekleri cezbeder çünkü vücudumuzdan karbondioksit çekerler. Açık renkli giysiler, arıları uzak tuttuğu gibi sivrisinekleri uzak tutmaya da yardımcı olur.

4. Çoktan ısırıldıysanız…ısırığın üzerine çapraz çizin!

Diyelim ki çoktan bir sivrisinek tarafından ısırıldınız. Cildinizdeki  şişmeyi görebiliyorsunuz. Sizin için dedelerimizden bize miras kalan, bilimsel bir temel taşımayan ancak şaşırtıcı derecede etkili olan bir çözümümüz var.

Tırnağınız ile ciltte bir iz bırakmak için bastırarak ısırığın üzerine bir”X” şekli çizin.

Kaşımamız gerekmiyor. Sadece iki çizgiyi çapraz şekilde çekmek yeterli. Sivrisinek ısırığı adeta sihir yapmışsınız gibi kaybolacak. Birkaç saat içinde ne ısırık kalacak ne de çizik izi!