Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Biri ile Yaşamak

Borderline Kişilik Bozukluğu olan biriyle yaşamak kolay değildir. Onlara nasıl davranacağınız konusunda bilinçli olmalı ve sınırları belirlemeyi öğrenmelisiniz.
Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Biri ile Yaşamak

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Borderline kişilik bozukluğu (BKB) birçok çiftin yaşamını zorlaştırır. Bununla birlikte, bu bozukluğa sahip olan biriyle bir ilişki sürdürmek imkansız değildir. Yalnızca, ilişkinin sağlıklı olabilmesi ve en iyi şekilde yürütülebilmesi için bu bozukluğun bazı yönlerini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Borderline kişilik bozukluğu olan eşinize yardımcı olmanın onları değiştireceğiniz anlamına gelmediğinin farkında olmanız çok önemlidir. Bu hastalığın bir profesyonel tarafından takip edilmesi gerekir. Bundan dolayı, iyileşme umut edebilirsiniz.

Bununla birlikte, bunun yaşam boyu süren bir hastalık olduğunu bilmek de gerek. Geri dönüşler olacaktır, ama orada olduğunu hissetmediğiniz anlar da olacak. Bunların yanı sıra, hastalık her zaman orada olacaktır.

Borderline kişilik bozukluğu olan bir çift için tipik bir davranış

sorun yaşayan çift

Üyelerden birinin BKB’ye sahip olduğu çiftler için en yaygın davranışlardan bahsederek başlayacağız. Birçok kişi diğerine zarar verir. Maalesef bu durum onları daha da kötüleştirmekte ve semptomları devam ettirmeye teşvik etmektedir.

Sık sık duygusal istikrarsızlığı olan ve kutuplaşmış bir düşünce sürecine sahip olan kişilerden bahsettiğinizi unutmayın. Sonuç olarak, onlara nasıl davrandığınız konusunda özellikle dikkat etmelisiniz.

Çiftlerin bu sorunun üstesinden gelmesi için birçok yol vardır:

  • Bazı insanlar tatmin olamadıkları için BKB olan kişiyi terk ederler. Hatta davranışlarını değiştirmezlerse ayrılmak ya da tekrar dışarı çıkmamakla tehdit ederler. Bu BKB olan birisi için duygusal istikrarsızlığı artırır.
  • Bazıları, kabul edilemez olduğunu düşündükleri davranışları görmezden gelir. Bu onları hastalığın yürütücüsü haline dönüştürür. BKB olan kişinin patolojik davranışlarını teşvik eder.
  • Bazıları dengeyi arar ve BKB olan kişi tarafından yönlendirilmeye izin verir. İşler düzelmezse suçlu hissederler. Durumun kendi hataları olduğunu düşünebilirler.
  • Bazıları sessiz olmayı seçer. Eşleri ile olan sorunları hakkında konuşmazlar. Buna, günlük davranışlarını aileleri ve arkadaşlarından gizlemek de dahildir. Böylelikle, BKB olan kişinin neler yaşadığını bilmelerine engel olurlar.
  • Bazıları, sorunlardan ya da krizlerden önce diğerinin onları çok sevdiğini hatırlar. Zorluğun, birlikte olan kişinin eylemlerinden sorumlu olamamasına bağlı olduğunu bilirler.
  • Ne yazık ki, bu yaklaşımların çoğu yanlıştır. Bazılarında, soruna katkıda bulunursunuz. Diğerlerinde, eylemlerini haklı çıkarırsınız ve hiçbir şey söylemezsiniz. Sonuç olarak, karşınızdaki kişinin eylemleri ya da davranışları değişmez.

Şu da ilginizi çekebilir: Psikopat Kişilik ile İlgili 5 Mit

Bir sünger gibi değil, bir ayna gibi davranın

birbirine dokunmaya çalışan eller

Bu hastalıkta boğulmak kolaydır. Yukarıda bahsedilen davranışlardan herhangi birine sahipseniz bu durum özellikle doğrudur. Eşimizi korumak isteriz. Bununla birlikte, bunu yapmak için en iyi yol bu değildir. Borderline Kişilik Bozukluğu olan biriyle yaşamak çok zordur. Onlara karşı nasıl davrandığınızı bilmelisiniz.

Amacınız semptomları azaltmaya ve oldukları gibi devam etmemelerine yardımcı olmaktır. Bunu yapmak için, inanç ve değerlerinize karşı dürüst olmanız gerekir. Yaptıklarının yanlış olduğunu düşünüyorsanız, ona söylemelisiniz.

Karşınızdakinin olumsuz davranışlarını haklı çıkarmak yanlıştır. Bir çift olarak, ne olursa olsun geçmeyeceğiniz bir çizgi oluşturmak önemlidir. Belirli davranışları desteklemediğinizi açıkça söyleyin ve bu konuyla gerçek anlamda yüzleşin. Zayıf davranırsanız, her şey ters gider.

Bu yazımıza da bir göz atın: Tüm Kişilik Tipleri için Aşk

Tehditler işe yaramaz

sil baştan filminden bir sahne

Sorun üzerine konuşmak önemlidir. Bu, BKB olan kişinin nerede durduğunuzu bilmesini sağlar ve duruma birlikte bir çözüm bulmaya çalışabilirsiniz. Ancak, bazen bizi rahatsız edebilirler ve basit tehditler savurabiliriz. Bu asla olmamalı. Yoksa durum daha da kötüleşir. Ayrıca, BKB olan kişinin duygusal istikrarsızlığını artırırsınız.

“Hayır” demeyi öğrenin. Ne hissettiğinizi söylemeyi öğrenin. En önemlisi, eşinizin BKB davranışından asla siz sorumlu olamazsınız. Diğer kişiyi korunması gereken kırılgan biri olarak görmeye çalışmayı bırakırsanız, her şey akmaya başlar.

Kendiniz olmaya devam edin. Yalan söylemeyin, yanıltıcı olmayın ya da BKB olan kişiye güvenmeme gibi olumsuz davranışlar sergilememeye dikkat edin. Onların düşünce süreçlerinin kutuplaşma üzerine kurulduğunu unutmayın. Duygularını bazen kontrol edemezler.

Kendi ilkelerinize göre hareket edin. Sınırlar belirleyin ve kendinizi bu dışsal hastalığa salıp bırakmayın. Bu, ilişkinizde denge sağlayacaktır.Biliyoruz, zor olacak. Bu yol kayalar ve deliklerle dolu bir yoldur.

Bununla birlikte, bu kişiyle birlikte olmaya hevesliyseniz, yaptığınız her şey, attığınız her adım buna değecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Paris, J. (2012). Borderline Personality Disorder. In Encyclopedia of Human Behavior: Second Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375000-6.00067-7
  • Paris J. Borderline personality disorder. CMAJ. 2005;172(12):1579–1583. doi:10.1503/cmaj.045281
  • Brüne M. Borderline Personality Disorder: Why ‘fast and furious’?. Evol Med Public Health. 2016;2016(1):52–66. Published 2016 Feb 28. doi:10.1093/emph/eow002
  • Chapman J, Jamil RT, Fleisher C. Borderline Personality Disorder. [Updated 2019 Jun 7]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430883/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.