Psikopat Kişilik İle İlgili 5 Mit

Psikopat kişilik bozuklukları hakkında duyduğunuz, okuduğunuz veya gördüğünüz her şey doğru değildir. Bu konuyu daha iyi anlamak için bu bozuklukla ilgili 5 mit hakkında daha fazla bilgi edinin.
Psikopat Kişilik İle İlgili 5 Mit

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Psikopat kişilik hakkında duyduğunuz, okuduğunuz veya gördüğünüz her şey doğru değildir. Bugün, insanların doğru olduğunu düşündükleri, ama aslında yalnızca kurgu olan 5 miti açıklamak istiyoruz.

Bipolar bozukluk, depresyon veya anoreksiya gibi zihinsel rahatsızlıklar genellikle hafifçe tedavi edilir.Çok bipolarsın” ya da “sen cok sıskasın, anoreksiksin” yaygın ifadelerdir.

Ancak bu kelimeleri ciddiyetten uzak bir şekilde kullanmamalıyız. Çoğu zaman, bahsettiğimiz bozukluk hakkında tamamen yanılıyoruzdur. Bugün, psikopat kişilik bozukluklarını çevreleyen 5 miti incelemek istiyoruz.

Bu yazımıza da bir göz atın: 14 garip ve az bilinen psikolojik rahatsızlık

Psikopat kişilik ile ilgili mitler

1. Hiç empatileri yoktur

empati

Genellikle psikopat kişilikleri olan kişilerin empati kurmadığı düşünülmektedir. Ancak, bu yanlıştır. Psikopatlar manipüle eder ve bunu yapmak için diğer kişilerin o sırada nasıl hissettiklerini ve karşıdan nasıl bir tepki alacaklarını anlamaları gerekir. Kurbanlarını böyle yakalarlar.

Empatik olmak, diğer kişinin ruh halini veya nasıl hissettiğini anlamanız demektir. Buna bilişsel empati denir ve psikopatlar buna sahiptir. Eksik oldukları şey duygusal empatidir. Peki duygusal empatiden yoksun olmak nasıl bir şeydir? Bireyler bu durumda, başkalarını manipüle etmekten pişmanlık, suçluluk veya acı duymazlar.

2. Delidirler

deli adam

Bu terim, bir psikopat kişiliği tanımlamaya gelince kesinlikle en uygunsuzudur. Psikopatlar deli değildirler. Deli olmak, kontrol eksikliğini, gerçeğe aykırılığı ve her şeyi düşünmeden yapmayı gerektirir. Psikopatlar yaptıklarının bilincindedir. Aslında, istediklerini elde etmek için bazı şeyleri kontrol altında tutarlar.

3. Psikopatlar sabıkalı olmaya yatkındırlar

Psikopatların yasayı çiğnemesi zorunlu değildir. Amaçları bu değildir. Bir şeyler edinmek isterler, ancak bunu yapmak, mutlaka suç işlemek demek değildir; insanları kullanırlar.

Psikopat kişilik özelliklere sahip birisi sizden bir şeyi ödünç alırsa, sonra kibarlığınızdan yararlanarak, aldığı şeyi geri getirmezse, bu bir suç değildir.

Siz ödünç almasına izin verdiniz, ancak psikopat kişi diğer insanlar gibi davranmaz; ne zaman durmaları gerektiğini bilmezler çünkü bir sınırı geçtiklerinin farkında değillerdir.

Psikopat kişilerin hırsızlık yaptığı, canlıları öldürdüğü ve korkunç şeyler yaptığı fikrini artık bırakın. Aslında, dikkatin merkezi olmaktan hoşlanmazlar.

4. Kötü bir ailede büyümüşlerdir

anne ve kiz

Bu büyük efsaneyi etrafta duyabiliriz, çünkü psikopatlar hakkında pek fazla şey bilmiyoruz. Psikopat olunmaz, doğulur. Psikopatlar böyledir çünkü beyinlerinin bir kısmı farklıdır veya o kısım aktive edilmemiştir, yani böylelikle bu doğuştan gelmektedir, biyolojik bir durumdur.

Birisinin beyni normal bir şekilde çalışıyorsa, ancak başkalarıyla sağlıklı bir şekilde sosyalleşmek için gerekli sosyal yeterliliği yoksa buna sosyopati denir.

Bu durumda, umursamazca yetiştirilmiş olabilirler: cinsel istismar, şefkat eksikliği ve diğer türdeki durumlar düzgün bir şekilde gelişmelerini engellemiş olabilir.

5. Çok soğuk insanlardır

iki yuz

Psikopatların duygu hissetmedikleri doğru olsa da, bu onların duygusuz durdukları anlamına gelmez. Genellikle hoş, arkadaş canlısı insanlara benzerler. Onlara güvenebileceğinizi ve onlarla güvenle yakınlaşabileceğinizi hissederseniz.

Bu gerçekten de sadece görünüştedir. Onların hoşluğu, kurbanlarını cezbetmek için kullandıkları silahtır ve böylece onları manipüle edebilir ve kişisel kazançları için kullanabilirler.

Bir psikopat asla soğuk veya kibirli görünmemektedir ve göze çarpmaya çalışmamaktadır. Tam tersi; güven duyulabilen biri olmak için sıcak ve güvenilir görünmelidirler.

Psikopatlarla ilgili bu efsanelerden uzaklaşmak önemlidir, böylece onları daha iyi anlamak için daha yakın olabilirsiniz. Zihinsel hastalıklar veya rahatsızlıklar delilik ile aynı değildir ve bunu suç işleyen veya “garip” kişileri açıklamak için kullanmak doğru bir şey değildir.

Psikopat kişiliklere sahip birçok insan aramızda yaşar ve bunu fark etmeyiz bile. Onlar normal insanlardır, sadece dünyayı farklı görmektedirler. Onlara göre, diğer insanlar insan değildir, istediklerini elde etmek için kullandıkları nesnelerdir.

Psikopati kökten tedavi edilemez, ancak iyileştirilebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.