Çocuk İstismarını Tespit Etmeyi Öğrenin

Çocuk istismarının işaretlerini biliyor musunuz? Bu yazımızda bunları tanımlamayı ve olası istismarı önlemeyi öğrenin.
Çocuk İstismarını Tespit Etmeyi Öğrenin
Bernardo Peña

Yazan ve doğrulayan psikolog Bernardo Peña.

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

Çocuk istismarcısını tespit edebilmek, günümüz dünyasında sahip olunması gereken temel bir beceridir.

Ancak, onları tanımak zor olabilir, zira onlar istismar ettikleri çocukların güvenini kazanan kişilerdir. Herhangi spesifik bir fiziksel özellikleri yoktur, herhangi bir ırk, din veya cinsiyetten olabilirler.

Muhtemel çocuk istismarcısının profili

1. Ailenin arkadaşı olurlar

Bu insanlar aile ile bağ kurmayı ve kendilerini sevdirmeyi denerler, sosyal insanlardır, çocuklarla ilgilenirler,onları parka ve alışverişe götürürler… Çocuğun yakın arkadaşı olmaya ve onların güvenini kazanmaya çalışırlar.

2. İstismarcıların büyük çoğunluğu çocuğa yabancı kişilerden oluşmaz

mavi kurdeleli kız

Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre cinsel istismara uğrayan çocukların %30’u akrabalarının kurbanı olmuş, % 60’ı tanıdıkları bir yetişkin mağduru, %10’u da yabancı bir kişi tarafından istismar edilmiştir.

3. Çocuk istismarcısının karakteristikleri

Genellikle, bu kişiler geçmişte fiziksel veya cinsel olarak istismar edilmişlerdir. Bazılarının psikolojik ve kişisel bozuklukları vardır.

Bu yazımıza da bir göz atın: Ergen çiftlerde istismar ve kötüye kullanma

4. Çocukların etrafında olabilecekleri bir işleri vardır

öğretmen ve çocuk

Bu insanlar çocukların etrafında onların koçu, bakıcısı veya öğretmeni olarak zaman geçirirler. Çocukları sevdiklerini ve çocukların kendilerinin her şeyi olduklarını söylerler.

5. Zeki ve keskindirler

Güven oluşturmak için hileler, aktiviteler ve oyunlar kullanırlar. Bu insanlar, bir güç kaynağı olarak kullanmak için nasıl sır saklayacaklarını bilirler. Oyunlar cinsel yanlar, duygusallık, öpücük, istenmeyen dokunuşlar içerir, bu minicik beyinleri pornografik materyale, zorbalığa, rüşvete maruz bırakırlar ve bunu çocuğun kafasını karıştırmak ve onu izole etmek için aşırı bir sevgi ile yaparlar.

Çocuk istismarcılarının bazı karakteristik özellikleri

Çocuk oyuncaklarını, kitaplarını, kıyafetlerini tutarlar

Sadece tek bir çocuğunkine odaklanmayabilirler. Bazıları dikkatlerini çeken nesneler olabilir ve bazı nesnelerle istismara uğramış da olabilirler.

Yaptıkları şey için suçlu hissetmezler

mutsuz çocuk

Burada bir sosyopatiyi tanımlayabiliriz, çünkü yaptıkları şey için empati kurmazlar ve yaptıklarından pişman olmazlar.

Kurban bir obje olarak görülür

Bazılarına göre bunun sebebi çocukluğunda geçirdiği şeylerin acısını önlemektir.

Genel olarak istismarcılar çocukluklarında istismara uğramış veya kötü davranılmış kişilerdir

Cinsel tecrübeler ve anormal şiddet kişilik bozukluklarının başlangıç noktasıdır.

Çocuk istismarını önlemek için ipuçları

Çocuğunuzu yalnız bırakmayın

iki kız cocuk

Sokakta, parkta, sahada, havuzda, derslerde, spor salonunda. Öğretmenlere dikkat edin. Çocukların girip çıkma vakitlerini bilin ve onlarla birlikte gidin.

Onlarla bu tehlike hakkında konuşun

Koymaları gereken sınırları açıklayın; kimse, hatta bir aile üyesi bile, kendi özel bölgelerine dokunmamalı, hiçbir yetişkin ebeveynlerine söylemeden bir şeyler yapmalarını istememeli. Eğer bu olursa bunun yanlış olduğunu çocuklar kesinlikle öğrenmeliler.

Çocuğunuzun ruh değişimlerini gözlemleyin

depresif çocuk

Normalden sessiz davranışları gözlemleyin, depresif, içine kapanık veya mutsuz. Bu çocuk muhtemelen istismara maruz kalmış olabilir.

Kullandıkları sosyal medyaları kontrol edin

İstismarcıların ilgisini çekebilecek fotoğraflar paylaşıp paylaşmadıklarını kontrol edin. Adres, okul veya sık gittikleri yerler gibi, kendileri veya aile hakkında kişisel bilgiler paylaşmadıklarından emin olun.

Çocukların şifrelerini ebeveynler bilmelidir

ağlayan çocuk

Bunun sebebi çocuğun aldığı özel mesajları ve arkadaşlık isteklerini kontrol etmektir. Cinsel istismarcılar erkekler kadar kadınlar da olabilir, o yüzden dikkatli olun.

Çocuğunuzun desteklendiği hissettiğinden emin olun

Destek görmeyen çocuklar, istismara uğramış olanlar için kolayca avlanır. Çocuklarınızla konuşun, dostluk ve güven ilişkisi kurun, sorunlarını ve nasıl hissettiklerini size anlatabilmek için, onların size karşı açık hissetmelerini sağlayın.

Belirli biriyle tehlikeli bir durum olduğundan şüpheleniyorsanız yardım aramanız çok önemlidir. Çocuk istismarına maruz kalan aileleri destekleyen kurumlar ve organizasyonlar vardır.

İstismar eden kişilerin çoğu zaman birden fazla kurbanı olduğundan, yardım almanız, şiddetin döngüsünü bitirmeniz, sessizliği kırmanız ve o kişileri rapor etmeniz gerekir.

İlginizi çekebilir ...
Ailelerin Çocuklarına Uyguladığı 5 Yanlış Davranış
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ailelerin Çocuklarına Uyguladığı 5 Yanlış Davranış

Bir çocuk için yapılabilecek en iyi şey kendi kararlarını alıp kendi yollarını çizecek olgunluğa güvenli bir şekilde erişmesi için yardım etmektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.