Sınırsız Miktarda Yiyebileceğiniz 18 Gıda

Öğün aralarında acıkırsanız, aşağıda verilen kalorisi düşük gıdalara dikkat edin; onları sınırsız miktarda yiyebilirsiniz.
Sınırsız Miktarda Yiyebileceğiniz 18 Gıda
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Öğün aralarında acıktığınızda, günün herhangi bir saatinde, istediğiniz miktarda tüketebileceğiniz gıdalardan haberiniz var mı? Hem kalorileri düşük hem de çok sağlıklar. Yani, bu yiyecekleri sınırsız miktarda yiyebilirsiniz.

Sınırsız miktarda yiyebileceğiniz gıdalar

Kereviz

100 gram kereviz sadece altı kalori içerir. %95’i sudan oluşan bu sebzenin kalori değeri neredeyse yok denecek kadar azdır. Ayrıca günlük ihtiyacınız olan K vitamini miktarının  %30’unu karşılar. Toplandıktan sonra beş gün içerisinde besin maddelerinin çoğunu kaybettiği için tazeyken tüketilmesi önerilir.

Roka

pesto

100 gram roka sadece 10 kalori içerir, bu nedenle onu salatalardan eksik etmeyin. Sağlıklı ve kalorisi düşük bir atıştırmalık isterseniz, rokayı beyaz peynir gibi düşük kalorili gıdalarla karıştırıp üzerine biraz zeytinyağı dökebilirsiniz.

Yumurta akı

Bir yumurtanın beyazı sadece 17 kaloridir. Sıkı bir diyet uygulayan insanlar bile hala onun tadını çıkarabilir. Tabii ki, kızarmış halde değil.

Marul

Her 100 gram marul, 10 ila 20 kalori içerir; bu oran marulun türüne değişir. Bu sebze, A ve C vitamini, folik asit ve demir açısından zengindir. Bir sürü marul yeseniz bile kilo almazsınız.

Salatalık

100 gram salatalık sadece 16 kaloridir; neredeyse tamamı sudan oluşur. Salatalıkları soymadan tüketin çünkü kabuğu bol miktarda beta-karoten içerir.

Karnabahar

karnabahar

Karnabaharın da kalorisi çok düşüktür, öyle ki 100 gramı yalnızca 25 kaloridir. Ayrıca, bu sebze C ve K vitaminleri bakımından zengindir.

Domates

100 gram domates 25 kalori içerir. Ve folik asit, lif, krom ve potasyumun yanı sıra likopen ve A, C ve B2 vitaminleri açısından zengindir.

Brokoli

Brokoli sadece lezzetli değil aynı zamanda kalorisi oldukça düşük bir sebzedir. Kilo vermek isteyen bireyler tarafından çok tercih edilen bir besindir. A, C, E, I ve K vitaminleri bakımından zengindir ve günlük lif ihtiyacınızın %20’sini karşılar.

Patlamış mısır

Patlamış mısırın kilo almanıza neden olabileceğini düşünmüş olabilirsiniz, ancak aslında 100 gram patlamış mısır sadece 31 kaloridir.

Yosun

deniz yosunu

Laminarya algleri iyot bakımından oldukça zengindir ve kalori değeri yok denecek kadar azdır.

Bezelye

100 gram yeşil bezelye bol miktarda lif ve protein içerir ancak sadece 35 kaloridir.

Greyfurt

Bu meyvenin 100 gramı sadece 50 kaloridir. Greyfurt, kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur ve aynı zamanda C vitamini bakımından oldukça zengindir.

Kavun

Kavun lezzetli ancak düşük kalorili bir meyvedir; 100 gramı sadece 55 kaloridir. Ayrıca, bir porsiyon Kavun, günlük A ve C vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Çilek

Kavun ve greyfurt gibi, 100 gram çilek de sadece 50 kaloridir. Ayrıca potasyum ve lif oranı yüksektir. İltihaplanmalara karşı çilek tüketebilirsiniz.

Ahududu

ahududu

Her 100 gram ahududu 62 kalori içerir. Bu meyve antioksidanlarla doldurulur ve C vitamini açısından çok zengindir.

Portakal

100 gram portakal 80 kaloridir ve bol miktarda C vitamini içerir. Meyve ve kabuğu arasındaki beyaz eti çıkarmamak en iyisidir, çünkü bu kısmın lif oranı çok yüksektir. Tokluk sinyali beyne hızla verilse de portakalı sınırsız miktarlarda tüketebilirsiniz.

Yaban mersini

Yaban mersini, en iyi antioksidan kaynaklarından bir tanesidir. Ve düşük kalorili olmanın yanı sıra güçlü bir idrar söktürücüdür.

Yaban mersini, zengin flavonoid içeriği nedeniyle güçlü bir antioksidandır. Vücudunuzu serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korur ve Alzheimer gibi yıkıcı sinirsel hastalıkların oluşumunu önler ya da geciktirir.

Kabak

Her 100 gram kabak sadece 25 kalori içerir; su, lif ve beta-karoten oranı yüksektir ve hasat mevsimi sonbahardır.

Kabak, A, E ve C vitamini gibi çok sayıda vitamin ve mineral içerir. Ayrıca, bol miktarda antioksidan barındırır.

Bireyin kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Yüksek lif oranı sayesinde sindirim sisteminizi destekler ve tokluk hissi verir. Ayrıca, bu yiyeceklerin her birini sınırsız miktarda tüketebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Schell, J., Scofield, R. H., Barrett, J. R., Kurien, B. T., Betts, N., Lyons, T. J., Zhao, Y. D., … Basu, A. (2017). Strawberries Improve Pain and Inflammation in Obese Adults with Radiographic Evidence of Knee Osteoarthritis. Nutrients9(9), 949. doi:10.3390/nu9090949
  • Martínez Aguilar Yordan, Martínez Yero Orlando, Córdova López Jesús, Valdivié Navarro Manuel, Estarrón Espinosa Mirna. Fitoesteroles y escualeno como hipocolesterolémicos en cinco variedades de semillas de Cucurbita maxima y Cucurbita moschata (calabaza). Rev Cubana Plant Med  [Internet]. 2011  Mar  ;  16( 1 ): 72-81. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1028-47962011000100008&lng=es.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.