Sinüs Enfeksiyonu: Elma Sirkesi İle Yatıştırın

Sinüs enfeksiyonu ve soğuk algınlığı benzer semptomlara sahiptirler. Bu nedenle genellikle birbirine karıştırılırlar. Ancak tedavileri farklı olduğu için, hastalığınızı düzgün bir şekilde iyileştirebilmek adına bu iki hastalığın semptomları arasındaki farkları bilmenizde fayda vardır. 
Sinüs Enfeksiyonu: Elma Sirkesi İle Yatıştırın

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Soğuk algınlığı sandığınız şey sinüs enfeksiyonu olabilir.

Solunumla ilgili rahatsızlıklar her zaman sinir bozucudur. Düzgün bir şekilde nefes alamamak günlük hayatınızı etkiler ve yorgun hissetmenize yol açabilir. Buna ateş, baş ağrısı, burun akıntısı gibi semptomları da eklerseniz bu rahatsızlık vücudunuzda yol açtığı zayıflama nedeniyle sizi yatağa bile düşürebilir.

İşte bu yüzden doğadan gelen muhteşem bir hediyeden, elma sirkesinden faydalanabilirsiniz. Bu sirke türünün, özellikle de çiğ ve pastörize edilmemiş olanlarının sağlık açısından pek çok faydası vardır. Bu yüzden size tavsiyemiz elma sirkesini her zaman mutfağınızda bulundurmanız.

Peki elma sirkesi sinüs enfeksiyonu ile ilgili nasıl bir fark yaratabilir?

Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

Ancak gelin önce bu hastalığa ve nelerin onu soğuk algınlığından ayırdığına yakından bakalım.

Sinüs enfeksiyonu nedir?

Sinüs enfeksiyonu, diğer adlarıyla sinüzit veya rinosinüzit paranazal sinüslerdeki mukoza zarlarının iltihaplanmasıdır. Birkaç gün sürerse şiddetli olarak sınıflandırılır. 12 haftadan fazla sürerse kronik olduğu düşünülür.

Bu enfeksiyonun çeşitli sebepleri vardır. Anatomik seviyede, sapmış septumdan veya nazal deliklerin (konka olarak da bilinir) genişlemesinden kaynaklanabilir. Sigara içmek, alerjiler ve bakteriyel enfeksiyonlar da bu durumun sebeplerinden birkaçıdır.

Sinüs enfeksiyonu genellikle soğuk algınlığıyla karıştırılır. Ancak sinüs sorunu çok daha karmaşıktır.

Soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonu

burun yapısı kadın yüz sinüs enfeksiyonu

Soğuk algınlığıyla sinüs enfeksiyonunun pek çok ortak belirtisi vardır. Bunları burun akıntısı, ateş, geniz akıntısı, baş ağrısı ve burun tıkanıklığı olarak sıralayabiliriz.

Ancak enfeksiyon soğuk algınlığından daha karmaşıktır. Sorununuzun hangisi olduğundan emin olamıyorsanız akıntıların rengine dikkat edin. En önemli fark budur.

Soğuk algınlığında akıntı ve geniz akıntısı başlarda temiz ve şiddetlidir. Öte yandan sinüzitte burun akıntılarının yapısı koyu kıvamlı ve sarımtıraktır.

Ayrıca ilk durum 3 – 10 gün sürerken ikinci durum 10 günden fazla sürecektir.

Ayrıca soğuk algınlığına virüsler yol açar. Sinüs enfeksiyonu ise bakteri kaynaklıdır. Ancak ikincinin birincinin komplikasyonu olduğu bazı vakalara da kesinlikle rastlanır.

Sinüs enfeksiyonu elma sirkesiyle nasıl iyileştirilir?

Elma sirkesinin sağlık açısından pek çok faydası vardır. Elma sirkesini kullanarak mide reflüsü gibi sorunları iyileştirebilir ve hatta onu saçlarınıza parlaklık katacak bir saç toniği hazırlamak için bile kullanabilirsiniz.

İster inanın ister inanmayın elma sirkesi özellikle sinüziti iyileştirmede etkilidir. 

Peki, bunu nasıl yapar?

Elma sirkesinin bazı özellikleri şöyledir:

 • Sinüs boşluklarını temizler.
 • Bakteri gelişimini önler.
 • Mukusu seyreltir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kısa sürede sinüzitten kurtulmanıza yardımcı olacak pek çok çözüm ve ev yapımı karışım vardır. Bunları hazırlamak da oldukça kolaydır. Nefes almanızı kolaylaştırırlar. Bunun yanında enfeksiyonun yeniden ortaya çıkmasını da önleyeceklerdir.

Elma sirkeli durulama suyu

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 bardak su

Hazırlanışı

 • Küçük bir tencerede bir bardak suyu ısıtın. Çok fazla ısınmasına gerek yoktur. Ilık olması yeterlidir.
 • Suyun altını kapatın ve içine iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin.
 • Sonra sirke iyice seyrelene kadar karıştırın.

Kullanımı

 1. Uygulama için bir pamuğu veya gazlı bezi karışıma batırmanız gerekecek.
 2. Önce burun boşluklarınızı çok dikkatli bir şekilde onunla temizleyin. Bu, burunda birikmiş mukusu çözmenize ve sonra da çıkarmanıza yardımcı olacak.
 3. Sonra da karışımla nazik bir şekilde temizleyin.

Bu çözüm bakterinin birikmesini önlemeye yardımcı olacak. Bakteri birikmesi durumu kötüleştirebilir.

Elma sirkeli buğu

Malzemeler

 • ½ bardak su
 • ½ bardak elma sirkesi

Ne yapmalısınız?

 • Öncelikle suyu ve elma sirkesini küçük bir tencereye alın.
 • Karışımı ısıtın ve kaynamaya başlamadan hemen önce ocaktan alın. Sonra birkaç saniye bekletin.
 • Karışımı geniş bir kaba alın. Yüzünüzü üstüne doğru eğin. Dayanabileceğiniz kadar yakınlaşın ancak güvenli bir uzaklıkta kalmanız gerektiğini de unutmayın. Önemli uyarı: Yüzünüzü suyun içine sokmayın veya ona çok yaklaşmayın. Aksi takdirde yüzünüz yanar.
 • Son olarak buharın içeride kalması için onu içinize çekerken başınızın üstüne bir havlu örtün. Derin derin soluk almaya devam edin.

Bu işlemi günde iki üç kez tekrar edebilirsiniz. Bu buhar seansı bakteriyi yok etmenize ve sinüs kanalını temizlemenize yardımcı olacaktır.

Elma sirkeli tıkanıklık azaltıcı

elmalar ve elma sirkesi

Malzemeler

 • ¼ bardak elma sirkesi
 • ½ çay kaşığı zencefil tozu
 • ½ çay kaşığı Arnavut biberi
 • Yarım limonun suyu
 • 3 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

 1. Elma sirkesini ve yarım limonun suyunu bir tencereye alın ve kaynama noktasına getirin.
 2. Ocağı kapatın. Zencefili, Arnavut biberini ve balı ekleyin.
 3. İyice karıştırın ve cam bir kavanozun içine koyun.

Kullanımı

 • Bu karışımdan günde iki yemek kaşığı için. Sinüslerinizdeki iltihabı azaltmaya, burun deliklerinizi açmaya ve enfeksiyonunuzu zayıflatmaya yardımcı olacaktır.

Doktorunuza danışın

Bu doğal çözüm seçeneklerinden herhangi biri sayesinde sinüs enfeksiyonu semptomlarınız rahatlayacaktır. Ayrıca kendinizi hızla daha iyi hissedeceksiniz. Her zaman olduğu gibi bu alternatif çözümlerden herhangi birine başlamadan önce doktorunuza danışın.

Komlikasyonlardan kaçınmak için bunu da diğer tüm enfeksiyonlar gibi zamanında tedavi etmelisiniz. Doğal alternatifleri deneyin. Elma sirkesi sayesinde nefesinizi ve hayat kalitenizi iyileştirin!

This might interest you...
Soğuk Algınlığı ile Mücadele Etmek için 10 Adım
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Soğuk Algınlığı ile Mücadele Etmek için 10 Adım

Soğuk algınlığı ile mücadele, eczanelerde satılan ilaçlardan daha ziyade, evdeki 10 basit önlem ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilen bir e...