Şiş Ayaklar: Rahatlatmak için En İyi Yöntem

Şiş Ayaklar: Rahatlatmak için En İyi Yöntem

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Şiş ayaklar genelde yaşlıları, aşırı kilolu insanları ve hamile kadınları etkileyen yaygın bir durumdur. Genelde ağrısız olur ve çoğunlukla uzun yürüyüşler veya uzun süre ayakta durduktan sonra ortaya çıkar.

Ancak bazı insanlar bunu düzenli olarak deneyimleyebilir, beraberinde ağrı, karıncalanma ve uyuşma yaşayabilirler. İşte bu durumda belirtilere dikkatlice bakmak iyi bir fikirdir; çünkü bunun sebebi böbreklerde ve kan dolaşım sisteminde yaşanan bir problem olabilir.

Şiş ayaklar ne kadar normal hale gelmeye başlasa da, bunu kontrol altına almazsanız veya bunun için tedavi görmezseniz daha ciddi ve çözülmesi zor sağlık problemlerine yol açabilir.

Şanslıyız ki, bu tür komplikasyonları önlemek ve tedavi sürecini hızlandırmak için çeşitli doğal tedavi yöntemleri mevcuttur. Bugün sizlerle anlık rahatlama sağlayan çok basit ve ucuz bir tedavi yöntemi paylaşacağız. Haydi beraber keşfedelim!

Şiş ayaklar için en iyi doğal yol

bir demet maydanoz

Şiş ayaklar için kullanabileceğiniz doğal tedavi listesi oldukça uzundur. Biz bugün sizlere özellikle maydanozdan bahsetmek istiyoruz. Bu bitki yüzyıllardır idrar söktürücü olarak ve daha bir çok özelliği ile tıpta ve yemeklerde kullanılmaktadır.

Bu bitki, içeriğindeki yüksek oranda besleyici ögeler, detoks ve antienflamasyon özellikleri ile bilinmektedir. Önemli miktarda A, B ve C vitamini taşır. Ayrıca potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi sağlıklı mineraller için önemli bir kaynaktır.

Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra, maydanoz harika bir lif, antioksidan, protein ve çok ama çok az yağ kaynağıdır. Tüm bunlar sadece 36 kalorinin içinde yer alır. Bu özellikler içeriğindeki bol su ile kombine edildiğinde, maydonoz sağlık, kilo bakımı ve güzellik için kullanılmaya aday olur.

Maydanoz şiş ayaklara nasıl yardımcı olur?

ayakları şişmiş kadın

Maydanozu şiş ayakların ve bileklerin şişliğini almak için kullanmayı öneriyoruz; çünkü maydanoz böbreklerin işlevini arttırır ve dokularda sıvı dengesini korumaya yardımcı olur. 

Ayrıca vücutta şişkinliğe yol açan aşırı toksinlerin ve diğer maddelerin atılmasına yardımcı olur. Bunun sayesinde, normal kan dolaşımını destekler ve ağrı, stres, yorgunluk gibi rahatsızlıkları giderir.

Şiş ayaklar için bu doğal tedaviyi nasıl hazırlayabilirsiniz?

maydanoz çayı

Aromatik bir bitki olduğu için bir çok insan maydanozu pilav, çorba, detoks içeceği gibi farklı gıdaların içinde kullanır. Bu bitkinin aktif bileşenlerinden faydalanmanın en iyi yolu çayını yapmaktır. 

Malzemeler

Hazırlanışı

 • Maydanoz dallarının tamamını kullanın; yeşil yaprakları ve kökleri bir arada olsun.
 • Biraz suyla durulayın ve dezenfekte etmek için sirke kullanın.
 • Bir mikserden geçirin ve püre olana kadar karıştırın.
 • Suyu kaynama noktasına getirin ve maydanoz püresini ekleyin.
 • Gece boyunca demlenmeye bırakın ve bir sonraki gün elde ettiğiniz bu sıvıyı süzün.

Ayrıca okumanızı öneriyoruz: Limon ve Maydanozla Böbreklerinizi Arındırın

Nasıl tüketilir?

 • Bu çayı günde iki veya üç kez içebilirsiniz.
 • Bu tedaviyi iki gün uygulayın; üç gün dinlenin ve sonra yine tekrarlayın.
 • İlk dozu her zaman aç karnına için ve geri kalanını günün içine yayın.
 • Bu çayı aşırı miktarda tüketmeyin.
 • Başladıktan bir gün sonra şişliğin azalmaya başladığını göreceksiniz.

Uyarılar

 • Bu bitkinin özellikleri böbrekler için çok faydalıdır; ama böbrek taşınız varsa kullanımı önerilmez.
 • Çünkü maydanoz oksalik asit adı verilen ve böbrek taşlarının oluşumuyla bağlantılı bir bileşen içerir.
 • Ayrıca eğer hamile iseniz, bu çayı tüketmeden önce doktorunuza başvurmanız çok önemlidir.

En iyi sonuçları almak için sizlere bu çayın tüketiminin yanı sıra, bacaklar için egzersiz yapmanızı ve su tüketiminizi artırmayı öneriyoruz. Bu son 2 öneri kan dolaşımınızı geliştirir ve şiş ayakların beraberinde getirebileceği gelecek problemleri ortadan kaldırır.

Diğer faydalı bir alışkanlık ise, gündelik aktiviteleri tamamladıktan sonra bacakları bir kaç dakika boyunca kaldırmaktır. Böylece ayaklarınızdaki ağrıyı azaltabilirsiniz.

Bu uygulama kalbe kanın pompalanmasına yardımcı olur ve aşağı uzuvlarda kan birikmesini önler. Peki ya şişlik devam ediyorsa? İşte şimdi bir doktora görünme zamanı gelmiş demektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Hlibczuk, V., Physician, A., York, N., Hospital, P., Waseem, M., Clinical, A., … Medicine, A. E. (2006). The Swollen Extremity : A. Emergency Medicine Practice8(10).
 • Charles, D. J. (2012). Parsley. In Handbook of Herbs and Spices: Second Edition (Vol. 1, pp. 430–451). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1533/9780857095671.430
 • Farzaei, M. H., Abbasabadi, Z., Ardekani, M. R. S., Rahimi, R., & Farzaei, F. (2014). Parsley: a review of ethnopharmacology, phytochemistry and biological activities. Journal of Traditional Chinese Medicine33(6), 815–826. https://doi.org/10.1016/s0254-6272(14)60018-2
 • Bährle-Rapp, M., & Bährle-Rapp, M. (2010). Petroselinum crispum. In Springer Lexikon Kosmetik und Körperpflege (pp. 421–421). Springer Berlin Heidelberg. https://doi.org/10.1007/978-3-540-71095-0_7854

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.