Sistit Tedavisi ve Korunma Yolları

Sistit Tedavisi ve Korunma Yolları
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

İdrar kesesinin iltihaplanması olarak da bilinen sistit, idrar kesesinde bakteriler yüzünden oluşan bir enfeksiyondur. Bu problem acı verici ve rahatsız edici olabilir ve çeşitli nedenleri vardır: genelde ilaçlara karşı reaksiyon, zayıf hijyen veya diğer hastalıklar. Bu makalede sistiti tedavi etmenin ve bu sorundan korunmanın yollarını açıklayacağız.

Bu enfeksiyonun genel tedavi yöntemi antibiyotik olarak bilinmektedir. Ancak doğal yollarla tüketebileceğiniz idrar söktürücü ve antioksidan içeren gıdalar sıvı atılımını arttırdıkları için sistit tedavisinde çok önemlidirler.

Belirtiler

 • Karın ağrısı
 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Üşüme
 • Genel kırgınlık
 • Ateş

Sistitten Korunmanın Yolları

Yeterince Su İçin

su içen kadın

Vücudunuzun düzenli işlemesi için yeterli oranda suya ihtiyacı vardır. “Su” aynı zamanda demlenmiş çaylar, çorbalar ve genel olarak sıvı olan ve vücudu nemlendiren her türlü içecek anlamına geliyor. Sistit sıkıntısı yaşıyorsanız olabildiğince su için.

Bu bazen en başarılı tedavi yöntemi, çünkü sistiti rahatlatmak için bu soruna sebep olan bakterileri vücudunuzdan atmanız gerekiyor. Bu da idrar yoluyla mümkün. Bol bol su içmeye çalışın! 

Diğer öneriler:

 • Bir bardak suya iki çorba kaşığı elma sirkesi katın ve her öğünden önce için.
 • Boş mideye bir bardak demlenmiş maydanoz suyu için.
 • Uyumadan önce bir litre suda iki yemek kaşığı papatya ve 3 çiğ sarmısak dişi kaynatın. Soğumasını bekleyin ve bir havlu ile vajinal yıkama yapın.
 • Günde üç bardak yaban mersini suyu için. Yaban mersini vücudunuz için harika çünkü içeriğinde bakterilerin idrar yolu duvarlarına tutunmasını önleyen ve idrarla dışarı atılmasını sağlayan bir madde var.
 • Bir litre suda 2 yemek kaşığı kekik ve biberiye kaynatın. Bu karışım ve temiz bir havlu ile vajinal yıkama yapın.
 • 1 yemek kaşığı yarpuzu kaynatın ve her öğün sonrasında için.

İdrarınızı Tutmayın

idrar tutmayın

Yapabileceğiniz en kötü şey tuvalete gitmeden önce uzun süreler beklemek. Bu idrarı tutmaya çalışırken idrar kesesinin zayıflamasına sebep olur. Vücudunuzun ihtiyacı olmayan gereksiz maddelerden kurtulmak için bu sıvıları atması önemlidir.

Isı Uygulayın

Isıttığınız bir miktar su ile bir havluyu ıslatın. Çok sıcak olmamasına dikkat edin ve idrar kesenizin yukarısına doğru karnınıza koyun. Ilık su ağrıyı dindirir, iltihabı ve şişkinliği azaltır. Ayrıca kasları rahatlatmak için dört dörtlüktür. 

Mükemmel Hijyen Sağlayın

hijyen sağlamak

Vajinal bölgede nemi arttırabilecek herhangi bir unsur enfeksiyona sebep olabilir. Günlük ped kullanarak başlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda bazı vajinal enfeksiyonlara sebep olabilecek nemi arttırabileceği ve vulvada terleme durumu yaratabileceği için bazı uzmanlar tarafından sorgulanan bir yöntem.

Elbette pedinizi sıkça değiştirmezseniz, harici enfeksiyonlara karşı hassas olacak ve dolayısıyla idrar yolu hastalıklarına sebep olacaktır.

Şimdi, cinsel ilişki konusuna geliyoruz, çünkü sistitten korunmak için ihtiyacınız olan hijyen konusunda çok önemli bir unsur. Eşinizden veya partnerinizden cinsel organlarını temizlemesini isteyin ve unutmayın prezervatif kullanmak her zaman iyidir. İlişkinin ardından duş alın, çünkü vajinal bölgede kalan sıvılar enfeksiyona sebep olur.

Sıkı İç Çamaşırı Giymeyin

Sıkı iç çamaşırı giymekten kaçının çünkü genital bölgenizin kuru kalması gerek. Sıkı giysiler vücut sıcaklığınızı arttırır ve terlemeye sebep olur. Önceden de belirttiğimiz gibi, vajinal bölgede ısı veya pH dengesinde değişikliklerden kaçınmanız oldukça önemli.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Aşağıdaki komplikasyonlarla karşılaşırsanız hemen doktorunuza başvurun:

 • Kusma
 • Titreme
 • İdrarda kan

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.