"Sisu", Zor Zamanlar İçin Finlandiya'ya Özgü İnanılmaz Strateji

İkinci Dünya Savaşında Ruslardan sayıca daha az olan -Finliler sabırlı bir şekilde direndiler ve 'sisu' terimini oluşturdular.
"Sisu", Zor Zamanlar İçin Finlandiya'ya Özgü İnanılmaz  Strateji

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Yaşam, sayılamayacak kadar fazla şekilde bizi yaralayabilir. Bu nedenle zor zamanlar için bir strateji belirlemek her zaman için iyi bir fikirdir.

Herkes, kimsenin olumsuzluklara karşı bağışık kazanmadığını bilir. Bununla birlikte, hiç kimse bize nasıl olacağını öğretmese bile, bizler genetik ve biyolojik olarak olumsuzluklarla baş etmek konusunda hazırlıklıyız.

İnsanlar bizim bugün olduğumuz noktaya üç “sihirli” özellik sayesinde ulaşmıştır: sabır, direnç, ve cesaret.  

Her birimiz şimdiki zamana sadece bir sıkıntıdan daha fazlasıyla, birden fazla kayıp ve yüzlerce sorunla uğraşarak eriştik.

Bu nedenle, gösterdiğimiz tüm çabalar ve üstesinden geldiğimiz bütün zorluklar, gurur duyacağımız başarılardır.

Bununla birlikte, hali hazırda güçlüklerle baş etmeyi bildiğimiz teknikler dışında, diğer kültürlerin çeşitlilikle nasıl yüzleştiklerini bilmek her zaman ilginçtir.

Bugün, Finlandiyalılar hakkında konuşmak istiyoruz. Çok soğuk bir iklimden gelen bu insanlar, aslında çok sıcak bir kalbe ve güçlü ve mücadeleci bir akla sahiplerdir… öyle ki korkusuz ruhları harika bir sözcükle özetlenebilir: Sisu.

Bu makalede bunun ne anlama geldiği konusuna bir göz atacağız.

Zor zamanlarda cesur ruhlar

sisu ile ilgili kelimeler

Finlandiya, birçok kişi için,ideal bir devlettir.

Finlandiya ekonomisi nedeniyle de bu konuda en gelişmiş ülkelerden birisidir ve oldukça demokratik bir devlettir.

Bununla birlikte, bu ilham verici sosyal modelin ötesinde, 1939 Kasım’da Rusya Finlandiya’ya savaş ilan ettiği zaman, tarihin iyi bir hesap verdiği, cesur karakteri vardır.

1939’da 800.000 Finli asker 2.5 milyon Rus askeriyle karşı karşıya geldi.

Finlandiya ve Rusya arasındaki bu çatışma kuşkusuz ki tarihteki en büyüleyici çatışmalardan biridir.

Finlandiya, iki milyondan fazla Rus askerine kıyasla 800 binden biraz daha fazla sayıda askere sahipti. Buna ek olarak, güçlü bir Rusya’dan çok da farklı olmayan bir toprakta savaştılar.

Ancak Finler, sabırlı bir şekilde direniş gösterdiler öyle ki, bir yıllık vahşi mücadeleden sonra, barış ilan ettiler ve geriye sadece bir sözcük bıraktılar:”Sisu”

Sisu, içinde var olan potansiyel

uçurum kenarı

Sisu, tüm insanların içinde bulunan kuvvet anlamına gelir ve neredeyse her zaman uyku halindedir.

Bununla birlikte, bazen zorluklar onu uyandırır ve biz ona hayat veririz. Onu vazgeçmemek, direnmek ve üstesinden gelmek için kullanırız. İkinci Dünya Savaşı’nda Finlandiya halkının yaptığı da tam olarak budur.

Bugüne kadar, zorluklar ne olursa olsun asla vazgeçmemek adına onların teşvik çığlığı ve yüreklerinde tesiri kalmış bir hatıra olmaya devam ediyor.

Aşağıda, bunu kendinizin nasıl uygulamaya koyacağını öğreneceksiniz.

Finlilere göre zorluklarla başa çıkmak için 5 kilit nokta

karda kırmızı yaprak

1. Stresi kontrol altına alın ve korkunun sizi ele geçirmesine izin vermeyin

Zor zamanlarda anksiyete ve stres yönetimi önemlidir.

Eğer olumsuz duyguların bizi ezmesine izin verirsek, rüzgarlara karşı savaşan çorak bir daldan başka bir şey olmayacağız ve kırılarak sona varacağız.

Korkularımızı kontrol edebilmeliyiz, paniğimizi rasyonel hale getirmeli ve stres yaratan duygularımızı kontrol edebilmeliyiz.

2. Sonuna kadar direnin

Azim bugünün dünyasında gerileme eğilimi gösterir. Bunun nedeni, sabırsız olmamız ve çünkü her şeyi hemen şimdi ya da en kısa zamanda istiyor olmamızdır.

Bununla birlikte, “sisu” sahibi insanlar sabırlıdır, hayal kırıklığını kabul ederler ve yaratıcı olurlar. Uygun zamanları beklemekte, teslim olmaksızın ve vazgeçmeden adım adım ilerlemektedirler.

3. Dürüst olun

Kendine ve başkalarına saygı, Finlandiya halkı için esastır.

Herkes başkaları hakkında endişe duyar çünkü birlikte çalışarak hayatta kalabiliriz gerçeğini anlarlar. Saygı duymak ve birbirimize özen göstermek bize daha iyi bir yaşam kalitesi verir. Bunu hatırlayın.

4. Küçük anlaşmazlıkların nasıl çözüleceğini öğrenin ki büyük olanları da böylelikle çözebilirsiniz

“Sisu” yu taşıyan insanlar problemlerden kaçmazlar; tam tersine onlarla yüzleşip çözüm üretirler.

Çatışma hayatın bir parçasıdır ve temel sorunları çözerek öğrenmek, yüzleşebileceğimiz daha karmaşık gerilimlerle baş etmemize yardımcı olacaktır.

5. Bugün, yarın ve her zaman dirençli olun

Dirençlilik, başka birine dönüşmek için, hayattaki zorluklarla nasıl savaşılacağını öğrenmiş, güçlü ve bilge bir ruhun işaretidir: güçlü ve cesur birinin.

Sisu” çok dirençlidir … o kadar ki, birçokları için direnç kelimesinin aynısını ifade edecektir. Bu, er ya da geç, hayatın bize öğrettiği bir şeyin işaretidir ve uygulamaya koymamız gerekecektir.

Genel olarak, Finlilerin sorunlarla yüzleşme şekilleri tamamen bilinmiyor değil.

Hadi onlardan ders alalım. Onların günlük ilham kaynağımız olmalarına izin verelim. Bu stratejiyi, zor zamanlarda keder adalarımızı fethetmek ve onları mutluluk toprakları haline getirmek için kullanalım.

İlginizi çekebilir ...
Altın Çağ: İç Denge ve Huzuru Bulmak
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Altın Çağ: İç Denge ve Huzuru Bulmak

İç denge ve huzur kim olduğunuzu anlamaya başladığınız ve kendiniz mutlu olmadığınız zaman başkalarını da mutlu etmenin zor olduğunu anladığınız an...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.