Siyatiği Rahatlatmak için Sarımsak Sütü Tarifi

Eğer laktoz hassasiyetiniz varsa, çeşitli sebze alternatifleriyle sarımsak sütü hazırlayabilirsiniz. Kullanmadan önce sarımsağı doğramak tüm özelliklerinden faydalanmamızı sağlar.
Siyatiği Rahatlatmak için Sarımsak Sütü Tarifi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Siyatik, siyatik sinirinin tahriş olup etkilenen kişinin çok ağrı hissetmesine neden olan bir durumdur. Ağrı, alt sırt bölgesinden bacaklara kadar uzanabilir. Bazen ayaklara kadar da gelir. Bu ağrıyı rahatlatmak için sarımsak sütü yapabilirsiniz. Tarifi içinse okumaya devam edin!

Siyatik, kişilerin günlük görevlerini tamamlamasını da engelleyebilir. Bu durum siyatiğin yoğunluğuna ve süresine bağlıdır. Ağrının günlerce sürebileceğini unutmayalım. Siyatik sinir baskılandığı veya iltihaplandığı zaman ağrı oluşur. Bu genellikle fıtık veya spinal stenoz gibi travmalarla bağlantılıdır.

Ağrıya çoğu durumda karıncalanma, uyuşma ve bacak kaslarında güçsüzlük gibi rahatsız edici duygular da eşlik eder. Neyse ki, genellikle siyatiğe yardımcı olmak için kullanabileceğimiz analjezik ve antienflamatuar özelliklere sahip doğal ilaçlar vardır.

Bunların özellikleri semptomları azaltırken, iyileşmeyi de hızlandırır. Sarımsak sütü de eski bir tedavidir. Şu anda siyatik için yaygın bir alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu yazıda sarımsak sütünün yararlı özellikleri hakkında konuşacağız. Ayrıca evde hazırlamak için kolay bir tarif de sunacağız.

Siyatiği rahatlatmak için sarımsak sütü kullanmanın faydaları

siyatik ağrısı için sarımsak sütü

Sarımsak sütü, geleneksel tıpta önleyici ve iyileştirici özellikleriyle popüler olan doğal bir içecektir. Birçok kültürde, bağırsak parazitleriyle savaşmak için kullanılır. Viral ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı da kullanılmaktadır.

Bununla birlikte son yıllarda, sarımsağın başka ilginç özelliklere sahip olduğu da saptanmıştır. Bu içecek sinirsel ağrıları hafifletir; çünkü antienflamatuvar ve antioksidan olarak çalışır. Bunun nedeni sahip olduğu birçok bileşendir. Sarımsak sütü sülfür bileşikleri ve temel besin maddeleri açısından zengindir:

 • Vitaminler (A, B1 ve C)
 • Mineraller (Demir, Silikon, kükürt ve iyot)
 • Polisakkaritler
 • Protein
 • Flavonoidler
 • Enzimler

Mikroorganizma ile mücadelede doğal bir antibiyotik olarak da öne çıkar. Bu faydalar ağrının giderilmesinde çok önemli bir rol oynar; çünkü vücuda yardımcı olan bakterilerin dengesizliği iltihaplanma ile ilişkilidir.

Bu makale de ilginizi çekebilir: Ling Gu Noktası: Anlık Siyatik Ağrı Kesici

Bu etkin antienflamatuar içeceği nasıl hazırlayacaksınız?

sarımsak sütü
 • Sarımsak sütü, sarımsakları sütte pişirerek hazırlanır. Elde edilen içecek balla tatlandırılabilir; fakat bu şekilde sarımsak tadından kurtulmak mümkün değildir.
 • Sarımsakları sütün içinde bütün olarak pişirmemelisiniz. Bu, özlerin süte akmasını engeller. Bu sebeple, sarımsaklar süte eklemeden önce ezilmeli veya doğranmalıdır.
 • Çoğu insan bu tarif için inek sütü kullanır. Bununla birlikte, vejetaryenler ve laktoz hassasiyeti olanlar için başka seçenekler de mevcuttur. Bu tarifte pirinç, badem veya soya sütü de kullanabilirsiniz.

Malzemeler

 • 5 diş sarımsak
 • 1 bardak (250 ml) süt
 • 2 yemek kaşığı (50 g) bal (tercihe bağlı)

Hazırlanışı

 • Sarımsakları soyup dişleri ezin. Bunu sarımsak ezmek için kullandığınız malzemeler veya bir bıçakla yapabilirsiniz. İsterseniz ince dilimler halinde de kesebilirsiniz.
 • Ardından sarımsağı süte ekleyin. Sütü düşük ısıda 15 dakika pişirin.
 • Karışımı pişirmek istemezseniz, bunun için de alternatifiniz vardır. Sarımsağı öğütün veya doğrayın ve en az iki saat boyunca sütte bekletin. Bu, sarımsağın bileşenlerini sütün içine bırakmasına izin verir.

Nasıl tüketilir?

 • Siyatiğe karşı güçlü etki yaratmak için günde bir bardak sarımsak sütü için.
 • Eğer bunu tek seferde içemiyorsanız bölün. Günde bir kaç porsiyon halinde tüketebilirsiniz.
 • Ağrı tamamen geçene kadar tedaviye devam edin.

Hızlı ve etkin bir iyileşme süreci için yapmanız gereken başka şeyler olduğunu da unutmayın. Günlük alışkanlıklarınızdan bazılarını değiştirmeniz, aşırı fiziksel bitkinliğin önüne geçmeniz gerekebilir.

Dinlenme, siyatik belirtilerini yatıştırmak için önemlidir. Öte yandan, düşük etkili faaliyetler ve aktiviteler yapmak da önemlidir. Bu tip aktiviteler siyatiğin geri gelmesini önler.

Ayrıca duruşunuzu da bir incelemeniz gerekir. Her zaman iyi ve sağlıklı bir duruşunuz olduğundan emin olun.  Yaşam tarzı değişikliklerine bakılmaksızın, bu içecek ağrıyı hafifletmek için çok etkin olabilir. Bununla birlikte, gerekli tüm önlemleri aldıysanız ve hala ağrınız varsa, doktorunuza danışın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.