Siyatik Ağrısı için En İyi Egzersizler

Siyatik Ağrısı için En İyi Egzersizler

Son Güncelleme: 14 Ekim, 2018

Siyatik siniri belden bacaklara doğru inen büyük bir sinirdir. Siyatik ağrısı, siyatik sinirini etkileyen ve sırt ile bacaklarda büyük ağrılara yol açan bir durumdur.

Bu problem siyatik siniri sıkıştığı veya disklerin sıkışmasıyla tahriş olduğu zaman gerçekleşir. Siyatik sadece bir hastalık değil, aynı zamanda fıtık, disk ve omurga daralması gibi hastalıkların da belirgin bir semptomudur.

Siyatik ağrısı çok rahatsız edicidir ve bir insanı 8 hafta kadar gündelik görevleri yerine getirmekten alıkoyabilir. Ancak bazı egzersizler ve korunma yöntemleri akılda tutulup uygulanırsa, ağrı azalabilir ve daha kısa zamanda ortadan kalkabilir.

Siyatik Ağrısı için Evde Yapılabilecek Egzersizler

Siyatik ağrısı olan insanlar bir iki gün dinlenmeyi seçse de, bu ağrıyla başa çıkmanın en iyi yolu, iyi bir egzersiz rutini ve etkili bölge üzerinde her gün dikkatlice bazı hareketler uygulamaktır.

Dinlenmek ağrıyı bir süreliğine azaltsa da hareketsizlik, durumun daha da kötü olmasına sebep olabilir. Bu yüzdendir ki, egzersiz yapmak ve sırt ile omurgadaki diskleri güçlendirmek için çalışmak çok önemlidir.

siyatik ağrısı tespit yöntemi

Bir doktora görünecek olursanız, durumun ciddiyetine göre muhtemelen sizi bir fizik terapi uzmanına yönlendirecektir. Ancak ağrıyı azaltmak ve bu probleme son vermek için evde kendiniz de bazı egzersizler ve hareketler yapabilirsiniz. 

Kas Güçlendirme Egzersizleri

Egzersizler karın kaslarını güçlendirerek, siyatiği iyileştirmek üzere sırta daha fazla destek kazandırır. En iyisi hafif bir güçlendirme rutini ve siyatik ağrısını iyileştirmek için esneme uygulamaları yapmaktır. 

Teşhise göre Egzersizler

Bir uzmana göründüğünüzde, size siyatik ağrınızın altında yatan nedenlere uygun bir egzersiz planı hazırlayacaktır. Bu durumda önemli olan doktorunuzun teşhisine güvenmektir. Çünkü uygun olmayan egzersizler siyatik ağrısını kötüleştirip süresini uzatabilir.

Esneme Egzersizleri

siyatik ağrısı için esneme egzersizleri

Siyatik ağrısını rahatlatmak için aşağıdaki şu esneme egzersizlerini uygulamak çok önemlidir: 

 • Piriformis kas esnemeleri
 • Bel esnemeleri
 • Diz arkası esnemeleri

Siyatik Ağrısı için Egzersizler

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, siyatik ağrısına neden olan durum ne olursa olsun, önemli olan bir egzersiz rutini oluşturmaktır. Bunu akılda tutarak, sizlere önereceğimiz egzersizler şunlardır: 

Fıtık olan disklerden kaynaklı siyatik

 • Uzanma egzersizleri
 • Sırt esnetme egzersizleri
 • Üst sırt esnetme egzersizleri
 • Bükülmeler ve karın esnetmeleri. Bu esneme yöntemleri karın kaslarını güçlendirmek için yapılır.

Spinal stenoz siyatiği

 • Dorsal esneme egzersizleri
 • Yukarı doğru yürüme
 • Bükülmeler ve karın esnetmeleri

Dejeneratif disk problemlerine dayalı siyatik

 • Yukarı doğru yürüme
 • Köprü egzersizleri

Düşük Tempolu Aerobik Egzersizler

aerobik egzersiz olarak yürüyüş yapmak

Sebebine göre siyatiği rahatlatmak için belli başlı egzersizleri akılda tutmanın yanı sıra, aerobik egzersizler de yapmalısınız. Bu egzersizler problemin azalmasına ve vücudun genel sağlığına katkı sağlar.

Bel için yapılabilecek en iyi egzersizlerden biri yürümektir. Her gün 30 dakika yürüyüş yapmak, aerobik egzersizleriyle aynı etkiyi vereecktir. Siyatik sinirinin durumu iyileştikçe, aerobik aktivitenizi bisiklete binerek, hafifçe koşarak veya daha hızlı yürüyerek artırabilirsiniz.

Akılda Tutulması Gerekenler

 • Siyatik için yaptığınız egzersizleri düzgün yapmak çok önemlidir; aksi takdirde hiçbir etkileri olmayabilir ya da sorunu kötüleştirebilirler.
 • Egzersizleri fizyoterapist, kiropraktör veya fizik tedavi uzmanı gibi profesyonel uzmanlar eşliğinde öğrenmenizi öneriyoruz.
 • Yürürken veya otururken duruşunuza dikkat etmeniz gerekir.
 • Aşırı kalori tüketmekten kaçının. Aşırı kilo bu durumu daha da kötüleştirebilir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.