Su Terapisinin İyileştirici Etkileri

· 19 Mart, 2015

Su, sağlığımız için temeldir ve vücudumuzun büyük kısmı sudan oluşur. Bu nedenle çeşitli hastalıkların değişik tedavilerinde su kullanımının giderek daha yaygın hale gelmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Aşağıda su terapisinin iyileştirici etkilerinden bahsedeceğiz.

Su sesi rahatlatıcıdır

Öyle görünüyor ki, akan su sesi gevşeme ve stres seviyesini azaltmada oldukça etkilidir. Benzer şekilde konsantrasyon gücünü de arttırabilir. Aslına bakarsanız bu yeni bir keşif değil. Suyun bu özelliği yüzyıllardan beridir Arap kültüründe bilinmektedir, eski evlerde küçük su kanalları ve çeşme sıkça kullanılırdı.

Deniz suyunun iyileştirici etkileri

ayak-plaj

Deniz suyu veya tuzlu su, bazı hastalıkları tedavi edici özelliktedir ve ayrıca çok etkili bir rahatlatıcıdır. Hepimizin bildiği gibi, deniz suyu çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır, özellikle nemlendirme amacıyla kullanılsa da küçük ölçekteki yaralar üzerinde önemli antiseptik özellik de gösterir.

Kaplıca suyunun büyük faydaları

Kaplıca suyu bazı hastalıklar için çok popüler bir ilaçtır. Bunun nedeni, bu suların insan vücuduna faydalı doğal maddeler içermesidir.  Bunun da ötesinde, yüksek sıcaklık virüsleri öldürür ve oksijenlenmeyi artırır. Bu da yetmez, cilde de faydalıdır, yüzeyel rahatsızlıkları iyileştirir.

Genel olarak, kaplıca suyu şu hastalıkları iyileştirir:

  • Romatizmal hastalıklar
  • Metabolik hastalıklar, örn.: gut, diyabet ve obezite
  • Gastrointestinal problemler
  • Hafif derece solunum yolları problemleri
  • Dolaşım rahatsızlıkları
  • Travma etkileri
  • Jinekolojik hastalıklar

Su, hareket kabiliyetini geri kazandırır

Su, hastaların mobilitelerini tekrar kazanmaları için yapılan tedavi rejimlerinde her geçen gün daha fazla oranda kullanılmaktadır. Suyun içinde egzersiz yapmanın kasların ve eklemlerin iyi çalışmasını sağladığı kanıtlanmıştır. Tedavilerden daha iyi sonuçlar almak için harika bir yöntemdir.

Su, zayıflamaya da yardımcı olur

kiloideal

Zayıflamaya yardımcı olması, su terapisinin pek çok faydasından bir diğeridir. Bir yandan sıkça su içmek vücudun daha çok yağ yakmasını sağlarken, diğer bir yandan da havuzda yapılan su jimnastiği vücudu daha iyi çalıştırır ve daha çok yağ yakılır.

Hidrojen peroksit

Her ne kadar halen hakkındaki her şey tam olarak bilinmese de, başta kanser gibi çok önemli hastalıkların iyileşmesi ve tedavisinde olmak üzere, hidrojen peroksidin insana büyük faydaları olduğu ileri sürülmektedir.  Elbette ki bu konuda halen detaylı araştırmalar gerekmektedir. Bazı yerlerde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Benzer şekilde, bazı araştırmacılar hidrojen peroksidin insan vücuduna olan faydaları konusunda çalışmalar yapmış  ve halen de yapmaktadırlar.