Çeşitli Su Terapileri ve İyileştirici Etkileri

Çeşitli Su Terapileri ve İyileştirici Etkileri

Son Güncelleme: 18 Aralık, 2018

Su, sağlığımız için temeldir ve vücudumuzun büyük kısmı sudan oluşur. Bu nedenle çeşitli hastalıkların değişik tedavilerinde su kullanımının giderek daha yaygın hale gelmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Aşağıda .çeşitli su terapileri ve bu terapinin iyileştirici etkilerinden bahsedeceğiz.

Su Terapileri: Su Sesi Rahatlatıcıdır

Öyle görünüyor ki, akan su sesi gevşeme ve stres seviyesini azaltmada oldukça etkilidir. Benzer şekilde konsantrasyon gücünü de arttırabilir. Aslına bakarsanız bu yeni bir keşif değildir. Suyun bu özelliği yüzyıllardan beridir bilinmektedir.

Su Terapileri: Deniz Suyu ve İyileştirici Etkileri

deniz suyunun iyileştirici etkileri

Deniz suyu veya tuzlu su, bazı hastalıkları tedavi edici özelliktedir ve çok etkili bir rahatlatıcıdır. Hepimizin bildiği gibi, deniz suyu çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır. Özellikle nemlendirme amacıyla kullanılsa da, küçük ölçekteki yaralar üzerinde önemli antiseptik özellik de gösterir.

Su Terapileri: Kaplıca Suyu ve Faydaları

Kaplıca suyu bazı hastalıklar için çok popüler bir ilaçtır. Bunun nedeni, insan vücuduna faydalı doğal maddeler içermesidir. Ayrıca, yüksek sıcaklık virüsleri öldürür ve oksijenlenmeyi artırır.

Tüm bunların yanı sıra, kaplıcalar cilde de faydalıdır ve yüzeysel rahatsızlıkları iyileştirir. Genel olarak, kaplıca suyu aşağıdaki hastalıkları iyileştirmede size yardımcı olur:

  • Romatizmal hastalıklar
  • Metabolik hastalıklar, örn.: gut, diyabet ve obezite
  • Gastrointestinal problemler
  • Hafif derece solunum yolları problemleri
  • Dolaşım rahatsızlıkları
  • Travma etkileri
  • Jinekolojik hastalıklar

Hareket Kabiliyetini Geri Kazandırır

  • Su, hastaların mobilitelerini tekrar kazanmaları için yapılan tedavi rejimlerinde her geçen gün daha fazla oranda kullanılmaktadır.
  • Suyun içinde egzersiz yapmanın kasların ve eklemlerin iyi çalışmasını sağladığı kanıtlanmıştır.
  • Su terapileri, tedavilerden daha iyi sonuçlar almak için harika yöntemlerdir

Zayıflamaya Yardımcı Olur

su terapileri zayıflamak

Zayıflamaya yardımcı olması, su terapisinin pek çok faydasından bir diğeridir. Bir yandan sıkça su içmek vücudun daha çok yağ yakmasını sağlarken, diğer bir yandan da havuzda yapılan su jimnastiği vücudu daha iyi çalıştırır ve daha çok yağ yakılır.

Oksijenli Su

Her ne kadar hala hakkındaki her şey tam olarak bilinmese de, başta kanser gibi çok önemli hastalıkların iyileşmesi ve tedavisinde olmak üzere, hidrojen peroksidin insana büyük faydaları olduğu ileri sürülmektedir.

Elbette ki bu konuda hala detaylı araştırmaların yapılması gerekmektedir. Ancak yine de bazı yerlerde alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Benzer şekilde, bazı araştırmacılar hidrojen peroksidin insan vücuduna olan faydaları konusunda çalışmalar yapmış  ve hala da yapmaktadır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.